Visszhang: film

Metronom

  • 2023. november 15.

Visszhang

A 70-es években az volt a Metronom a Szabad Európa román adásában, ami Cseke László Teenager Partyja a magyarban.

Ebben a filmben Cornel Chiriac műsorvezetőnek ír levelet egy érettségi előtt álló baráti társaság: marháskodó, a szerelemmel ismerkedő, nem csak szüleikkel, de a rendszerrel is kritikus, naiv gyerekek, akik elhiszik, hogy a buliból feltűnően hiányzó osztálytársuk, akinek családját hagyják kitelepülni Németországba, majd egy külföldi újságírónak fogja odaadni a zenei kívánságlistájukat, és nem a titkosrendőrségnek. Amely teljes szigorral csap le rájuk, testi-lelki erőszakot alkalmazva, nemcsak a kamaszok, de családjuk egzisztenciáját is fenyegetve. Írják is az egymást befeketítő „vallomásokat” az egy órával korábban még közösségként létező, megfélemlített egyedek – kivéve a film hősét, Anát (Mara Bugarinról fogunk még hallani), aki üresen hagyja a papírt. Rajta még dolgozni kell kicsit az elhárító elvtársnak (Vlad Ivanov jóakaratú szomszéd és kegyetlen inkvizitor), jobban fenyegetni, kecsegtetni (a korántsem mindenkinek elérhető) egyetemmel, karrierrel besúgásra bírni, aztán megint fenyíteni.

Rég tárult fel ilyen mélységben, hogy mennyire áthatotta a társadalmat a tehetetlen behódolás, amely a legbelső szinteket is eléri (Ana nem tud hova hátrálni, amikor nem csak anyja-apja, de szerelme is elárulja). Megértjük, hogy éppen az ilyen piszlicsáré ügyek révén tudja a mindenkori elnyomó markában tartani nem csak egzisztenciáját, de lelkét is az állampolgárnak. Mások elárulása után könnyebben megy saját magunk elárulása. Ezt nevezték túlélésnek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

Közel tíz éve húzódik a balatoni körvasút nagy terve

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, de azóta tizenöt balatoni állomásra még tovább is tart az út, mint korábban.