Visszhang: film

Nyad

  • 2024. február 28.

Visszhang

Diana Nyad a hosszútáv­úszás legendája.

Száz kilométereket úszva a nyílt vízen megkerülte a Manhattan-szigetet, átúszott a Bahamákról Floridába, pályafutása csúcsán azonban kudarcot vallott azzal az eszeveszett tervével, hogy Kubából ússzon át az Egyesült Államokba. Hogyhogy nem tudok egyhuzamban leúszni 178 kilométert cápák és mérges medúzák között? – kérdezte a csalódott sportoló, és abbahagyta az úszást, hogy tekintélyes méretű egóját a továbbiakban sportkommentátorként és életmód-tanácsadóként bontakoztassa ki.

A korábban egy másik extrém sport, a kötél és biztosítás nélküli hegymászás témakörében készített dokujával Oscart nyert Chin házaspár (Jimmy Chin, Elizabeth Vasarhelyi) filmje ott veszi fel a fonalat, amikor 33 év után Nyad ráébred, hogy élete nagy célját nem valósította meg, és újra edzésbe áll. Hatvanévesen. Egykori sport-, majd élettársa, végül csak barátnője segítségével, aki szponzorokat nem találván jelzáloghitelt vesz fel a tetemes költségek (kísérő hajó, cápariasztó személyzet stb.) fedezetéül. Nem titok: negyedik nekiveselkedésre sikerül teljesíteni az embertelen erőfeszítéssel és szenvedéssel járó feladatot, amelyet a rendezőpáros a nemadomfel-filmek pátoszával tár elénk. Van jól felépített, a múlt sebeit (gyerekkori abúzus az edző részéről) sem homályban hagyó sztori, feszültség, hiteles színészi jelenlét (Annette Bening és Jodie Foster). Végül pedig lobognak a csíkos zászlók (az amerikai meg a szivárványos), és mindenki örvendezik a reflektálatlan becsvágy (minden korosodó ember biztatásaként eladott) diadalának.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szövet

A németországi muszlimok különböző, olykor egymással ellenséges viszonyban álló közösségei a nyugati értékrend elutasításában mélységesen egyetértenek.

Nietzsche halott

Korunk erős realizmuskényszere olykor egészen elfeledteti velünk, hogy bármit csinálhatunk, s csak akkor szab határt a józan ész, ha hagyjuk.