Visszhang: film

Nyad

  • 2024. február 28.

Visszhang

Diana Nyad a hosszútáv­úszás legendája.

Száz kilométereket úszva a nyílt vízen megkerülte a Manhattan-szigetet, átúszott a Bahamákról Floridába, pályafutása csúcsán azonban kudarcot vallott azzal az eszeveszett tervével, hogy Kubából ússzon át az Egyesült Államokba. Hogyhogy nem tudok egyhuzamban leúszni 178 kilométert cápák és mérges medúzák között? – kérdezte a csalódott sportoló, és abbahagyta az úszást, hogy tekintélyes méretű egóját a továbbiakban sportkommentátorként és életmód-tanácsadóként bontakoztassa ki.

A korábban egy másik extrém sport, a kötél és biztosítás nélküli hegymászás témakörében készített dokujával Oscart nyert Chin házaspár (Jimmy Chin, Elizabeth Vasarhelyi) filmje ott veszi fel a fonalat, amikor 33 év után Nyad ráébred, hogy élete nagy célját nem valósította meg, és újra edzésbe áll. Hatvanévesen. Egykori sport-, majd élettársa, végül csak barátnője segítségével, aki szponzorokat nem találván jelzáloghitelt vesz fel a tetemes költségek (kísérő hajó, cápariasztó személyzet stb.) fedezetéül. Nem titok: negyedik nekiveselkedésre sikerül teljesíteni az embertelen erőfeszítéssel és szenvedéssel járó feladatot, amelyet a rendezőpáros a nemadomfel-filmek pátoszával tár elénk. Van jól felépített, a múlt sebeit (gyerekkori abúzus az edző részéről) sem homályban hagyó sztori, feszültség, hiteles színészi jelenlét (Annette Bening és Jodie Foster). Végül pedig lobognak a csíkos zászlók (az amerikai meg a szivárványos), és mindenki örvendezik a reflektálatlan becsvágy (minden korosodó ember biztatásaként eladott) diadalának.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.