Visszhang: film

Tyler Rake: A kimenekítés 2.

Visszhang

A mű első része 2020-ban a Netflix egyik legnézettebb filmjének bizonyult, így nem volt kérdés az újrázás.

Tyler Rake szinte a halottaiból tér vissza, de egy gyors, előformázott felépülésmontázs után már készen is áll az új bevetésre, ezúttal volt felesége húgát és annak családját kell kimenteni az erősen bántalmazó apa karjaiból. Bár egy börtönnyi elítélttel kell megvívnia a sikerhez, szerencséjére nincs egyedül, az anya, kezében egy ásóval a segítségére siet. Persze fölöslegesen, mert Rake-en éppúgy nem fog a halál, mint a Maffiózók híres epizódjában a szintén hóban menekülő nagydarab exkommandóson, aki „valami belső építész”, és maga is megölt 16 csecsent puszta kézzel.

Miután az apát kiiktatja, a makulátlan frizurájú hős és a grúz maffia végzetes hadban áll, a percenkénti másfél robbanás tempóját tartva csak úgy árasztják magukból a tesztoszteront, néhány rövid, de legalább nem túl mély párbeszéddel szakítva meg az akciójeleneteket. Természetesen itt senki sem vár lelki mélybúvárkodást, de éppen az efféle darabok miatt övezi az akciófilm műfaját a 80-as, 90-es évekbeli fénykor óta egyre nagyobb megvetés. A klisék és kiszámíthatóságok mennyisége miatt ivós játéknak nem ajánlható felelősen, de a műfaj-bingó feldobhatja a néhányak számára esetleg ellaposodó élményt.

Ettől függetlenül a Tyler Rake: A kimenekítés 2. „az év akciófilmje” címért még így is eséllyel indulhat, hiszen a látványra építő szórakoztatás, ekkora költségvetéssel és Chris Hemsworth fellépésével olyasmi, amit nehéz lesz felülmúlnia bárminek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.