DVD

Lehár: A víg özvegy

Zene

Hogyan játsszunk operettet? – erre a fontos, igen kényes, bár talán nem mindenkit foglalkoztató kérdésre a New York-i Metropolitan Operában a következő választ adják: gazdagon, nagystílűen, franciásnak szánt, de azért markánsan amerikaias könnyedséggel. Lehár nagyoperettjét mindenesetre így bocsátották a helyi közönség és a mozis világközvetítés nézői elé tavaly januárban, s ez az előadás most DVD-n is elsősorban a fenti jellegzetességei révén bizonyul hódítónak. A díszletek és jelmezek minden restellkedés nélkül kielégítik a nézők örök látványosságigényét (dacolva a kritikusok szintén örök korholásával), a címszerepben pedig Amerika kedvence, Renée Fleming lép fel. Ő ugyan kicsit idősebb és hozzá jóval szőkébb annál, semhogy elsőre igazi pontevedrói szépasszonynak lássuk, de hangja és játékintelligenciája így is kellő hatást gyakorol, a párizsias kokett modor mímelésében meg egyenesen lenyűgözőnek bizonyul. Az előadás angolul zajlik, ami egyrészt kézenfekvő döntés New Yorkban, másrészt számunkra azért mégiscsak egzotikus élmény a Vilja-dalt vagy Danilo belépőjét Shakespeare és Milton nyelvén hallani. A rendező és koreográfus Susan Stroman biztos kezű Broadway-szakember, aki már csak ezért sem riad vissza attól, hogy musical-, sőt prózai színészeket léptessen a MET színpadára. Kelli O’Hara összességében jól megfelelő Valencienne, Carson Elrod pedig remekül dresszírozott komikus színészként emeli a főszereplők sorába a követségi lótifutit, Nyegust, ám a produkció valóságos fénypontját két brit művész közreműködése jelenti. Sir Andrew Davis a humorérzékkel bőven megáldott kortárs karmesterek egyik legkiválóbbika, míg Sir Thomas Allen, a hajdani kikezdhetetlen eleganciájú Don Giovanni most kicsattanó kedéllyel alakítja a trotli férjet és nagykövetet, Mirko Zetát, aki még a legnevetségesebb pillanatában is megmarad szeretetreméltó öregúrnak.

Decca DVD, 2015

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.