DVD

Lehár: A víg özvegy

Zene

Hogyan játsszunk operettet? – erre a fontos, igen kényes, bár talán nem mindenkit foglalkoztató kérdésre a New York-i Metropolitan Operában a következő választ adják: gazdagon, nagystílűen, franciásnak szánt, de azért markánsan amerikaias könnyedséggel. Lehár nagyoperettjét mindenesetre így bocsátották a helyi közönség és a mozis világközvetítés nézői elé tavaly januárban, s ez az előadás most DVD-n is elsősorban a fenti jellegzetességei révén bizonyul hódítónak. A díszletek és jelmezek minden restellkedés nélkül kielégítik a nézők örök látványosságigényét (dacolva a kritikusok szintén örök korholásával), a címszerepben pedig Amerika kedvence, Renée Fleming lép fel. Ő ugyan kicsit idősebb és hozzá jóval szőkébb annál, semhogy elsőre igazi pontevedrói szépasszonynak lássuk, de hangja és játékintelligenciája így is kellő hatást gyakorol, a párizsias kokett modor mímelésében meg egyenesen lenyűgözőnek bizonyul. Az előadás angolul zajlik, ami egyrészt kézenfekvő döntés New Yorkban, másrészt számunkra azért mégiscsak egzotikus élmény a Vilja-dalt vagy Danilo belépőjét Shakespeare és Milton nyelvén hallani. A rendező és koreográfus Susan Stroman biztos kezű Broadway-szakember, aki már csak ezért sem riad vissza attól, hogy musical-, sőt prózai színészeket léptessen a MET színpadára. Kelli O’Hara összességében jól megfelelő Valencienne, Carson Elrod pedig remekül dresszírozott komikus színészként emeli a főszereplők sorába a követségi lótifutit, Nyegust, ám a produkció valóságos fénypontját két brit művész közreműködése jelenti. Sir Andrew Davis a humorérzékkel bőven megáldott kortárs karmesterek egyik legkiválóbbika, míg Sir Thomas Allen, a hajdani kikezdhetetlen eleganciájú Don Giovanni most kicsattanó kedéllyel alakítja a trotli férjet és nagykövetet, Mirko Zetát, aki még a legnevetségesebb pillanatában is megmarad szeretetreméltó öregúrnak.

Decca DVD, 2015

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.