Gulyás: A miniszterelnök a sajtóból értesült a kegyelmi ügyről

  • narancs.hu
  • 2024. február 16.

Belpol

Áttekinti a kormány, kell-e szigorítani az ún. gyermekvédelmi törvényt, Balog Zoltán felelősségével nem foglalkoznak, a kegyelmi ügyet lezártnak tekintik, közvetlen államfőválasztás nem lesz. Összefoglalónk a kormányinfóról, amelyen Magyar Péter Gulyás Gergelynek írt üzenetéről is szó esett.

A lemondott Novák Katalin és Varga Judit méltatásával kezdte pénteki sajtótájékoztatóját Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Szavai szerint „a családok támogatásáért a legtöbbet épp Novák Katalin tette az elmúlt években”, de az igazságügyi tárca volt vezetőjének is komoly szerepe volt ebben. A lemondott politikusok Gulyás szerint példamutatóan viselkedtek.

Egy kormánypárti lap kérdésére válaszolva azt mondta a miniszter, reményei szerint két héten belül döntenek az új köztársasági elnök személyéről. A parlament február 26-án fogadja el Novák Katalin lemondását, az onnantól számított 30 napon belül kell megszavazni az új államfőt. Az Orbán-által bedobott alkotmánymódosításról és a gyermekvédelminek nevezett, valójában homofób törvényről a tavaszi ülésszakban dönthet az Országgyűlés. Utóbbihoz meg kell nézni, van-e olyan pontja a jogszabálynak, illetve a gyermekvédelmi rendszernek, amin változtatni szükséges. Arról is beszélt, nem lesz közvetlen köztársaságielnök-választás Magyarországon, mert az országnak megvan az alkotmányos rendje.

A kegyelmi botránnyal kapcsolatban további kérdésekre válaszolva úgy fogalmazott, tudomásul vették Novák Katalin és Varga Judit döntését. „Minden megtörtént, ami megtörténhetett”, a kegyelmi ügyet lezártnak tekintik. Gulyás Gergely megjegyezte, az, hogy az igazságügyi miniszter ellenjegyezte az államfő által adott kegyelmet, tradíció, eddig valamennyi kormány alatt így cselekedtek a miniszterek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kegyelmi döntéseknek nincs indoklása. Egy másik kérdésre válaszolva azt mondta Gulyás, biztos abban, hogy nincsenek más pedofilügyek a korábban kiosztott elnöki kegyelmek között.

Szóba került Balog Zoltán személye és szerepe a kegyelmezési ügyben. „Nincs véleménye a kormánynak a református egyház belügyeiről” – mondta, amikor arról kérdezték, le kell-e mondania a püspöknek. Azzal összefüggésben, hogy mi a felelőssége Balognak, a miniszter úgy válaszolt, a köztársasági elnök vállalta a felelősséget és lemondott; azé a felelősség, aki a döntést meghozta. Tájékoztatta-e Balog Zoltán Orbán Viktort, hogy lobbizni fog K. Endre ügyében? – hangzott el egy másik kérdés. Erre Gulyás nemmel felelt, megjegyezve, hogy

a miniszterelnök a sajtóból értesült a kegyelmi ügyről.

Magyar Péterről, Varga Judit exférjéről is szóltak kérdések a kormányinfón. Gulyás felidézte, hónapokkal ezelőtt beszélt vele utoljára; Magyar utána megüzente, megírta neki, hogyha az állami megbízatásai megszűnnek, „ezt fogja tenni”. (Magyar azóta több Facebook-posztban keményen nekiment a NER-nek.) A Miniszterelnökséget vezető miniszter Magyar Péterék válásáról szólva kiemelte, ha valaki válik, ahhoz a szolgálatoknak semmi köze nincs. Ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy Magyar nemrég felidézte, amikor kiderült, válnának Varga Judittal, megkeresték a szolgálatoktól.

Egyéb kérdések, témák, amelyek felmerültek a kormányinfón:

  • Főpolgármester-jelölés: a Fidesznek sok jó jelöltje van, akik közül nehéz választani. Az európai parlamenti lista vezetőjének személyét illetően Varga Judit lemondása miatt új helyzet van.
  • A pedofilok kémiai kasztrációja: erről nem foglalt állást a kormány; Gulyás Gergely szerint jól meg kell fontolni, milyen büntetéseket fogadnak el, a legszigorúbb intézkedéseket sem kell elvetni, de a legfontosabb az emberi méltóság.
  • Svédország NATO-csatlakozása: „Reménykeltő tárgyalások zajlanak a svéd kollégákkal.”
  • Ki terjesztette fel V. Jánost (a bicskei gyermekotthon pedofíliáért jogerősen elítélt volt igazgatója, akinek K. Endre gyakorlatilag falazott) annak idején a főváros által adományozott Bárczy-díjra? – kérdezték Szentkirályi Alexandra kormányszóvivőt. A politikus úgy válaszolt, nem tudja, mert nem hozzá tartozott ez a terület, amikor főpolgármester-helyettes volt. Ő csak a díjat adta át. Szentkirályi azt is mondta egyébként, hogy V. Jánost akkor javasolták a díjra, amikor már véget ért a személyét érintő rendőrségi vizsgálat, és azt állapították meg, hogy ártatlan. De amikor kiderültek a dolgok, Tarlós István – ez 2019-ben volt – bejelentette, hogyha főpolgármester marad, javasolja a díj visszavonását.

 
Szentkirályi Alexandra a kormányinfón
Fotó: MTI/Bruzák Noémi

A Telex beszámolója szerint a kormányinfón elhangzott még:

  • Balog Zoltán személye: Gulyás nagyra becsüli, tiszteli és töretlenül bízik benne, kiváló püspöknek tartja. „Amíg Balog Zoltán marad, addig maradok én is” – mondta Gulyás arról, hogy ő maga jogtanácsos a református egyházban, és a pozíciójáról kérdezték.
  • Hiba volt-e a K. Endrének adott kegyelem? Mindenképpen téves döntés született, mondta Gulyás arra, hogy a pedofilügyet eltussoló K. Endre kegyelme csak hiba volt-e. A miniszter szerint az hibázott, aki meghozta a döntést. Gulyás az RTL-nek nem tudta megerősíteni, hogy Varga Judit nem támogatta a kegyelmet. Szerinte Vargát kéne erről kérdezni, nem lenne elegáns, ha beleszólna ebbe. A kormány egyik tagját sem értesítette Varga a kegyelemről. Gulyás szerint nem szabadott volna sem ellenjegyezni a kérelmet, sem megadni a kegyelmet.
  • A hírportál azt kérdezte Gulyástól, hogy a jogszabályok szerint az igazságügyi miniszter a kormány nevében jár el, ennek fényében talán joggal elvárható, hogy felvilágosítást adjanak a kegyelmi kérvényről. „Ha közérdekű adat, akkor javaslom, kérjék ki, ha nem, akkor a lemondások után nem kívánok további információt adni”, mondta Gulyás. Szerinte most először fordul elő, hogy nem válaszol valamire, amire tudja a választ, máskor még azokra is válaszol, amikre nem tudja a választ.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.