Helsinki Bizottság: Száz napja vették el a gyülekezési jogot

  • narancs.hu
  • 2021. február 19.

Belpol

A szervezet felhívja a figyelmet arra, hogy az elmúlt időszakban bőven lett volna mi miatt tüntetni. Csakhogy nem lehetett, és ez baj.

A koronavírus miatt november 11-én bevezetett korlátozó intézkedések a tüntetés minden formáját betiltották, a szabályszegőket pedig magas bírságokkal fenyegetik - emlékeztet a Magyar Helsinki Bizottság

A szervezet ennek apropóján alkotmányjogi panaszmintát tett közzé, amivel bárki az Alkotmánybírósághoz fordulhat, ha a totális tiltás miatt nem gyakorolhatja az alapjogát.

A Helsinki Bizottság a honlapján hosszan sorolja, hogy az elmúlt száz napban hány olyan közfelháborodást kiváltó esemény volt, amely miatt biztosan sokan tiltakoztak volna az utcára vonulva. Csak a legdurvábbakat említve sorolják 

Közleményükban hozzáteszik, hogy 2020 tavaszában valóban egész Európa általános gyülekezési tilalommal reagált a koronavírusra, ám azóta a legtöbb megteremtették a gyülekezési jog biztonságos gyakorlásának feltételeit, Németországban pedig az Alkotmánybíróság is kimondta, hogy az embereknek koronavírus-járvány idején is joguk van politikai célú tiltakozáshoz.

A Helsinki Bizottság szerint jelenleg alkotmányjogi panasz benyújtásával lehet tiltakozni a gyülekezési tilalom alapjogsértése ellen. Ezért alkotmányjogi panaszmintát készítettek, amit a megfelelő adatokkal kitöltve bárki felhasználhat, aki a gyülekezési jog korlátozása ellen jogi eszközökkel kíván fellépni. Kiemelik, hogy a benyújtási határidő a tilalmat elrendelő kormányrendelet hatályba lépésétől számított 180 nap, azaz 2021. május 10.

Legutóbbi cikkünkben mi is részletesen beszámoltunk arról, hogy indokolatlan, hogy a kormány a járványügyileg biztosított közös politikai véleménynyilvánítást is betiltotta. A témáról Hegyi Szabolcsot, a TASZ jogászát is kérdeztük.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.