Kormányinfó: „A plakátok jól leírják a valóságot”

  • narancs.hu
  • 2022. október 22.

Belpol

Gulyás Gergely: a pedagógus szakszervezeteknek a kormánnyal kellene együttműködniük.

Kisebb késéssel indult a kormányinfó, amelyen Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter rögtön kijelentette, hogy az infláció okai az európai szankciós politikában keresendők: „szankciós infláció van”.

A kormány döntése szerint

  • a kamatstopot kiterjesztik a kis- és középvállalkozásokra,
  • meghosszabbítják a Széchenyi Kártyaprogramot,
  • valamint gyármentő programot hirdetnek.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a kkv-k változó hitelű kamatait érintő ársapkákat bejelentve elmondta, hogy a kamatláb június 28-i értékét veszik alapul, ez akkor 7,77 százalék volt. A kamatstop november 15-től 2023 július elsejéig tart. Ebben 60 ezer kis- és középvállalkozás érintett, az állomány mintegy 2000 milliárd forint. A részleteket hamarosan közlik a Magyar Közlönyben.

Kérdésre elmondta: hitelmoratóriumot azért nem hirdetnek, mert a kamatplafon megoldja a bajba jutott hitelesek problémáját: „az NHP-hiteleknél és a Széchenyi-hiteleknél fix a kamat.” A kamatstop automatikus lesz, annak terhét a bankrendszer viseli.

Korm?nyinf?

 
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A Széchenyi Kártyákról Nagy Márton elmondta, hogy idén még 3,5, jövőre azonban már 5 százalékon lehet felvenni hitelt. A termékek körét szűkítették, alapvetően a beruházási forgóeszköz, turizmus, agrár, mikrohitel kártya marad meg, illetve egy folyószámlahitel. Később az Origo kérdésére kifejtette: a jelenleg piacon lévő hitelkamatokhoz képest kell nézni, mit ajánl a kormány ezzel az 5 százalékkal. Azt is belengette, hogy a kormány finomíthat a bankokat érintő különadók terén, és azoknak a bankoknak, amelyek többet hiteleznek, alacsonyabb különadót írnak elő.

Gulyás Gergely az EU-s csúcsról elmondta, jó kompromisszumnak tartja, hogy a hosszú távú gázszerződéseket ne sértsék meg Oroszországgal szemben. „Mindent sikerült megvédenünk, ami nekünk fontos volt” – mondta. Szerinte komoly veszély volt, hogy Magyarország nem jut elegendő gázhoz.

Az állami tévé Gulyást az önkormányzatok rezsiproblémáiról kérdezte. A miniszter közölte, az „önkormányzati szövetségekkel” és az egyes önkormányzatokkal is zajlanak az esetleges rezsitámogatási tárgyalások.

A Miniszterelnökség-miniszter Emmanuel Macronnal egyetértve felidézte, hogy az Egyesült Államok négyszeres áron adja az energiát Európának a belföldi áraihoz képest. Később beszélt az amerikai nagykövetség videójáról is, amely egy kvízt tartalmazott arról, hogy egyes mondatok Putyin vagy Orbán propagandagépezetéből származnak. „A diplomaták, nagykövetek dolga, hogy a lehető legjobb kapcsolatot ápolják a fogadó országgal” – mondta Gulyás, hozzátéve, Amerika önérdekeket érvényesít.

Szentkirályi Alexandra kormányszóvívő megvédte a kormány újabb plakátkampányát. „A szankció felrobbantotta az energiaárakat, a plakátok sajnos jól leírják a valóságot.” Magyarországon „nagy eredmény”, hogy a húsba vágó kérdésekről megkérdezik a lakosságot nemzeti konzultáció keretében. A Magyar Nemzet újságírója csak azt sürgette, hogy a konzultációt online is ki lehessen tölteni, Szentkirályi azonban megnyugtatta: „napokon belül”.

Gulyás elmondta, a családtámogatásokon nem akar spórolni a kormány, de a folytatásukról az alapján döntenek, hogy melyik program hogyan hat a gyermekválallásra, és milyen gazdasági hatásai vannak.

Az infláció rossz dolog

– mondta Nagy Márton az ATV kérdésére, de optimistán kijelentette: idén 20 százalék fölött, jövőre pedig 15 körül lesz, de 2023 végére egyszámjegyűre eshet az infláció mértéke. Főleg azért, mert addigra a mostani drágulás beépül a bázisba. A kormány, amíg szükség van rá, fenntartja az árstopokat.

Gulyást Baranyai Gábor brüsszeli magyar diplomata felmentéséről kérdezte a HVG. A miniszter szerint a döntésnek politikai oka nem volt, hónapokkal ezelőtt már szóltak neki, hogy váltást szeretnének. Azt, hogy az ukránok eltávolították a turult Munkács váráról, Gulyás elfogadhatatlannak tartja. A Dunaferr-ügyben elmondta, ha a szankciók érintik a gyárat, nem tudnak segíteni, de az opció lehet, hogy megvegye az állam.

A migráció előtt (ami nagy nyomás, és erősödni fog, köszönjük a TV2 érdeklődését!) a tanárokról is csak becsúszott egy kérdés. A miniszter szerint a pedagógus szakszerveztek a baloldal kampányához igazodnak, pedig valójában a kormánnyal kéne együttműködniük. Kérdésre a Belügyminisztériumot nevezte meg ennek illetékeseként, és erősködött, hogy szemben a baloldallal, ők a béremelés pártján állnak, ő például a a Nemzeti Pedagóguskar elnökével találkozott a múlt héten. Később Gulyás helytelenítette a tankerületi vezetők milliós jutalmait, de nem hiszi, hogy ez általános lenne a Klebelsberg Központban. A pedagógusok polgári engedetlenségét továbbra is törvénytelennek és elfogadhatatlannak tartják.

Hétfőn jelenhet meg a kormányrendelet a napelemek szabályozásáról, az igénybejelentésre október 31-ig lesz lehetőség. Jelenleg 3000 megawatt a napenergia-kapacitás, ami működőképes, és 2026-ig több mint 5000 megawatt előjegyzés van. (A napelemek a múlt heti Kormányinfó után kerültek az érdeklődés középpontjába, amikor Gulyás bejelentette, hogy felfüggesztik a betáplálást a későbbi telepítőknél.) Később a 24.hu kérdésére elmondta, hogy a hálózat-, illetve kapacitásbővítés nem tudott lépést tartani a napelemes rendszerek számának hirtelen megugrásával, ezek bővítése csak az EU helyreállítási alapjából lehetséges.

A miniszter kérdésre beszélt a Fővárosi Önkormányzat tömegközlekedést érintő, energiaárak okozta problémájáról: „drukkoljunk.” Majd azt bírta mondani, hogy nem akarják elvenni az önkormányzatok jogköreit, márpedig a közszolgáltatások, így a tömegközlekedés biztosítása a városvezetés feladata, és csak reménykedni tudnak benne, hogy Budapestnek sikerül majd.

Nagy Mártont a 444 arról a rendeletről kérdezte, amely megkönnyítené az állami tulajdonban lévő természetvédelmi területek kiárusítását: milyen bevételeket vár ettől a kormány? Nagy szerint vannak olyan ingatlanok vagy ingóságok, amiknek a hasznosítását meg kell kezdeni, mert azok kihasználatlanok, és érdemes visszaadni őket „a piacnak.”

A Telex kérdésére Gulyás reflektált Orbán Viktor párhuzamára Nagy Imre és Zelenszkij között: nem lát valódi hasonlóságot, hiszen 1956-ban Magyarország semlegességre törekedett, míg Ukrajna a NATO tagja akar lenni. A miniszter hősiesnek nevezte az ukránok ellenállását, de elutasítja, hogy a magyar kormánynak segítenie kéne az oroszokkal vívott háborúban. „A magyar álláspont ismert, és ezt maga a miniszterelnök ismertette Berlinben. Szerintünk olyan békemegállapodást nem lehet elfogadni, amit Ukrajna nem fogad el.” Szerinte épp a szankciók finanszírozzák a háborút, és „a szankciók hívei gazdagítják Oroszországot” – de ezt bővebben nem fejtette ki.

A Kormányinfó délután kettő óra előtt pár perccel véget ért.

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.