Közel félmilliárdos támogatás jutott a Svájci Alapon keresztül országos roma képviselők szervezeteihez

Belpol

450 millió forintnál is nagyobb összeget kaptak a Fidesszel együttműködő roma szervezet, a Cigány Közösségek Szövetsége képviselői, valamint egy pécsi kormánypárti önkormányzati képviselő a Svájci Alap digitális felzárkóztatási pályázatán keresztül.

Sztojka Attila romaügyi államtitkár április 2-án jelentette be, hogy megjelent a II. Svájci-Magyar Együttműködési Progam (más néven: Svájci Alap) döntési listája, melynek keretében 12 ezer fő kap digitális kompetenciafejlesztést. A pályázat 4,1 milliárd forintból valósul meg, „a keretösszeg teljes mértékben felhasználásra került!” 

A Svájci Alap tavaly hirdette meg A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése nevű programot, melynek célja „a hátrányos helyzetű csoportok, köztük a romák digitális írástudásának növelése, ami hozzájárul a felnőtt munkaképes korú lakosság foglalkoztathatóságának javításához, a társadalmi befogadást célzó felnőttkori tanulás ösztönzéséhez, valamint az információs és kommunikációs technológiák (IKT) használatát igénylő technológiai környezetben a munkalehetőségekhez való hozzáférés javításához”. A projekt lebonyolítója, a Belügyminisztérium (BM), vagyis az a tárca, ahol Szotjka Attila államtitkársága is működik. 

A pályázat döntési listája a múlt héten került a Svájci Alap oldalára. A nyertesek és a szervezetek képviselői között több olyan személyt is találtunk, akik a nevük alapján a Fidesz romaügyi partnere, a Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) megválasztott képviselői, továbbá az országos önkormányzat, a Magyarországi Romák Országos Önkormányzata (MROÖ) testületének tagjai. 

Ha csak ezeket a tételeket összeadjuk, az azt jelenti, hogy 455 millió forint körüli összeg érkezett a CiKöSz-ös politikusokhoz és egy kormánypárti képviselőhöz, és ezek csak azok a szervezetek, melyekről könnyen meg lehet állapítani a személyi összetételükön keresztül a kapcsolódást. 

A pályázaton egyébként olyan szervezetek is kaptak támogatást, mint a Máltai Szeretetszolgálat, a Bhim Rao Egyesület, a Tutor Alapítvány, illetve több, tanodát műkdötető alapítvány és önkormányzat. A Regionális Civil Központ Alapítvány (RECIK) is kapott háromszor 35 millió forintot, egy tételben a rakacaszendi címűkre, ahol ún. Jelenlétpontot üzemeltet az alapvetően miskolci székhelyű szervezet. Hozzájuk Magyar Narancs is ellátogatott a közelmúltban

Lehetőségeket ígért

„Még fogok hozni lehetőségeket, ebben ne legyen kétségetek” – 2022 januárjában ismerhette meg az ország szélesebb nyilvánossága Sztojka Attilát, a kormány romaügyi kormánybiztosát. Ugyanis egy titokban rögzített hangfelvétel szerint egy szállodában, részben a Roma Közéleti Akadémia, részben az akkor még általa vezetett Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság (TEF) révén szerződéseket kínált azoknak az országos roma önkormányzati képviselőknek, akik „ebben a körben benne vannak”. „Félre ne értsétek, ez nem megvásárlás, én senkit nem akarok megvásárolni” – mondta. Az ügy nagy visszhangot kapott a nyilvánosságban, később viszont elült. 

A Sztojka Attila által vezetett CiKöSz nagyot ment a tavaly nyári nemzetiségi választáson, az Országos Roma Önkormányzatban – melyet azóta átneveztek MROÖ-nek – többséget szerzett. A listát Sztojka vezette, ám nem ült be az önkormányzatba: Orbán Viktor ehelyett feljebb léptette, és kinevezte államtitkárnak. (A Facebook-oldalán olvasható akkori kampányszlogen az volt: „Csak a béke, csak a Fidesz, csak a CiKöSz”.) Ezzel ő lett a rendszerváltást követő egyik, ha nem a legbefolyásosabb roma politikusa Magyarországnak. 

Azzal már korábban is foglalkoztunk, hogy a Sztojka alá tartozó TEF által kezelt pályázati források egy része gyanúsan olyan roma érdekvédelmi szervezetekhez került a választásokat megelőzően, melyek személyi összetételükön keresztül kapcsolatba vannak a CiKöSz-szel (magyarul: ezen szervezetek képviselői, vagy az ő hozzátartozóik a CiKöSz-nek is tagjai). Arra utaló jelek is voltak, hogy a szervezetek kampányoltak a CiKöSz és a Fidesz mellett: elég csak megnézni a támogatásban részesülő Nyírcsászári Hátrányos Helyzetűekért Egyesület Facebook-oldalát. A szervezet képviselője egy bizonyos Varga Gyula: ugyanezzel a névvel indult egy jelölt a Fidesz színeiben a tavalyi önkormányzati választáson, ám nem jutott be a testületbe. A roma kisebbségi önkormányzatba pedig csak Varga vezetéknevű emberek – köztük Varga Gyuláné – jutottak be. Az önkormányzat Facebook-oldalán visszaköszön a CiKöSz és a Fidesz logója: egy rendezvényen például feltűntek olyan személyek, akik narancsszárga, fideszes polóban tüsténkedtek.

Arról az év elején írtunk részletesen, hogy hogyan lett a Fidesz legfontosabb roma stratégiai partnere a CiKöSz, amely az előző év végén már a közös kampányolásról egyeztetett a kormánypárttal egy kiszivárgott levél szerint. Sztojka Attila kezében példátlan hatalom összpontosul, hiszen államtitkárként nem csak a TEF, hanem immáron a CiKöSz által irányított MROÖ is a befolyása alá tartozik. Márciusban Lőcsei Lajos, a Momentum roma származású országgyűlési képviselője arról írt, hogy az MROÖ elnökét, Aba-Horváth Istvánt költségvetési csalással gyanúsítják. 

Többször kértünk tőle interjút, ezidáig sikertelenül: legutóbb például azért szerettünk volna beszélni, hogy megtudjuk, mi az álláspontja a Mi Hazánk cigányok elleni hergelésével, illetve a kormány által hirdetett kábítószer-terjesztők elleni hajtóvadászatával, amely a hátrányos helyzetűeket, így a roma lakosságot is érinti. A BM sajtóosztálya azt válaszolta, hogy az államtitkár nem kíván élni az interjú lehetőségével. 

A roma képviselőknek jutott támogatások témájában megkerestük a CiKöSz elnökét, Szűcs Csabát, valamint a BM sajtóosztályát: ha érkezik tőlük reakció, közöljük. 

A Belügyminisztérium és a CiKöSz reakciója

„A program és komponensei politikamentesek, az egyetlen cél a hátrányos helyzetű csoportok - köztük a romák - digitális kompetenciájának fejlesztése, annak érdekében, hogy a program hátrányos helyzetű résztvevői a digitális szolgáltatási pontokon (azaz a nyertes pályázóknál) e-learning képzés elvégzésével képessé váljanak a digitális online szolgáltatások igénybevételére (pl. Ügyfélkapu, Kréta, EESZT stb). A pályázati felhívás a lehető legszélesebb pályázói kört szólította meg. A befogadási és a formai ellenőrzést követően a pályázatok mindegyikét két - az értékelői listából az adott pályázathoz véletlenszerűen hozzárendelt - független értékelő pontozta. Ahol a két értékelő adott pontszámai közötti eltérés meghaladta a magasabb pontszám 30%-át, harmadik értékelőt vontak be az eljárásba. Az Értékelő Bizottság és a Program Operátor az értékelői pontszámok alapján kialakult sorrenden nem módosított. A pályázati folyamat megfelelőségét Tanácsadó Bizottság vizsgálta. A pályázati felhívást társadalmi egyeztetésre bocsátották” - írta cikkünk megjelenése után a Belügyminisztérium (BM). A tárca szerint az nem volt kizáró feltétel, hogy olyanok szervezetek nem pályázhatnak, melyeknek képviselői választott politikusok.

Mint közölte a BM, a program megvalósításának kereteit - ideértve a megvalósítás során végzendő monitoring, ellenőrzési, szabálytalanságkezelési tevékenységeket - részletesen szabályozza a 563/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet a Svájci-Magyar Együttműködési Program II. időszak végrehajtási rendjéről (Vhr.), a Szabályzat az európai unión belüli gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében az európai unió kiválasztott tagállamainak nyújtott második svájci hozzájárulás végrehajtásához, illetve a kapcsolódó útmutatók. A Program Operátora - vagyis a BM - a megvalósítás során ezekkel összhangban fogja végezni a tevékenységét. Az adminisztratív, dokumentum alapú ellenőrzéseken túl a tárca helyszíni monitoring látogatások, a közreműködő szervezet pedig helyszíni ellenőrzések keretében is vizsgálja a megvalósítást. Az esetleges szabálytalanságok kezelése szabályozott eljárásrendek mentén történik.

„A támogatást szigorúan ellenőrzött, dokumentált keretek között lehet felhasználni rendszeres szakmai és pénzügyi ellenőrzések mellett” - szögezte le a BM.

Cikkünk megjelenése előtt megkerestük Szűcs Csabát, a CiKöSz elnökét, akitől azt kérdeztük: mi a magyarázat arra, hogy ennyi CiKöSz-ös képviselő, köztük MROÖ testületi tagok egyszerre pályáztak; illetve mi a garancia arra, hogy a képviselők politikai célokra nem fordítják a megkapott összeget? „A nyilvánosság előtt ismert döntési lista alapján, a nyílt pályázaton 117 szervezetből 94 nyert Ez alapján az Ön által feltett kérdés irreleváns” – reagálta az elnök. 

 

(Címlapképünkön: Sztojka Attila)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.