A Kutyapárt a választások előtt

Mérleg vagy ék

Belpol

Az elmúlt hetek legmeglepőbb pártpolitikai zűrzavarát a Magyar Kétfarkú Kutya Párt hozta össze. A pártszakadás elmaradt, de így sem kevesebb a bizonytalanság a viccpárti korszakából kinövőben lévő formáció körül. Kérdés, mindez miként befolyásolja az ellenzék választási esélyeit.

Totojázásra már egyáltalán nincs idő, lapzártánkig mégsem lehet tudni, hogy lesz-e végül ellenzéki előválasztás Budapest XII. kerületében. Ha nem sikerül tető alá hozni az ellenzéki szereplők közötti megállapodást, akkor hiába nyílt esély a helyi vezetés ellenzéki átvételére a kerületet 2006-óta irányító fideszes Pokorni Zoltán visszavonulásával, mert Pokorni helyettese, a kormánypárti jelöltként induló Fonti Krisztina lesz az új hegyvidéki polgármester. Az ellenzéki oldal belső feszültségei azonban felülírhatják a politikai logikát is.

Botrányon innen és túl

Innen nézve mindaz, ami a XII. kerületben történt és történik, országos tanulságokkal is jár, közvetlenebb módon pedig a főváros működésére, a közgyűlés összetételére, belső viszonyaira is hatással lehet. 2019-ben még nehezen volt elképzelhető, de 2024-ben már reális forgatókönyv, hogy mindebben a Kutyapártnak kulcsszerep jut. És nem csupán azért – bár ettől nyilván nem függetlenül –, mert a viccpárt legerősebb politikusa, a párt alapítója és arca, Kovács Gergely az MKKP XII. kerületi embere.

Kovács régóta aktív figurája a kerületi politikának, emelkedő pályája pedig amolyan iskolapéldája lehet a magyar helyi politika átala­kuló viszonyrendszerének az elmúlt néhány évben. Abban, hogy ma párthovatartozástól függetlenül ő a legismertebb és talán legnépszerűbb alakja a kerületi közéletnek, egyszerre játszottak közre a kormányoldali korrupciós ügyek, a „hagyományos” ellenzékből való kiábrándulás, a látszatpolitizálás mindkét irányból, és eközben a kitartó és szorgalmas alulról történő építkezés az MKKP, illetve személyesen Kovács részéről is.

Az önkormányzat képviselő-testületébe 2019-ben kompenzációs listáról jutott be Kovács, a saját egyéni választókerületében (evk.) jókora különbséggel előzte meg őt egyfelől a kormánypárti jelölt (Tóth Dezső, 39,9 százalék), és az ellenzéki összefogás jelöltje, az egykori televíziós műsorvezető, Vágó István (44,26 százalék) is. Kovács a szavazatok 15,84 százalékát kapta meg, és a 11. egyéni választókerületet leszámítva az összes többiben fideszes győzelem született. A számok alapján joggal merült föl akkor sokakban, hogy ha lett volna az MKKP és az ellenzéki összefogás között koordináció, az összes evk.-t be lehetett volna húzni (már ha az MKKP választói átszavaztak volna az összefogásra, ami korántsem biztos). Vágó István tavalyi halálával az ellenzéki oldal, és azon belül a Demokratikus Koalíció (DK) elveszítette erős emberét – igaz, időközben az MKKP társelnöke immár saját jogán észrevetette magát.

Kovács korábban arról beszélt lapunknak, hogy az önkormányzati munka új terep volt a számára, és kellett idő ahhoz, hogy megértse, az adott keretek között gyakorlatilag lehetetlen bármit is elérni – ezért a kereteket szétfeszítve, alulról és kívülről kell felépítenie a kerületen belüli politikai aktivitását. A korrupciós ügyek és telekmutyik feltárása – ezekben valóban elévülhetetlenek Kovács érdemei – ezután következett (ezzel mi is alaposabban foglalkoztunk, lásd: Egy hegy megy, Magyar Narancs, 2024. január 24.). Kovács szerint ennek más ellenzéki szereplők is nekikezdhettek volna, de nem tették, aminek 2024-re az lett a következménye, hogy az MKKP társelnöke lett a helyi szinten aktív és kérlelhetetlen ellenzéki politikus mintapéldája. A 2022-es országgyűlési választások tanulsága szerint azonban mindez országos szintre nem volt átültethető közvetlenül: a főváros 3-as számú egyéni választókerületében ugyan meglepetésszerű ellenzéki siker született, de nem az 5,4 százalékot elérő Kovács lett a befutó, hanem az összellenzéki jelölt, a momentumos Hajnal Miklós (48,42 százalék) győzte le a kormánypárti Fürjes Balázst (41,82 százalék).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."