Mint arról a Narancs.hu az év elején beszámolt, kihallgatta a kecskeméti rendőrkapitányság L. M.-et, a Dunavecsén működő Duna Menti Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Szakiskola és Kollégium eltávolított igazgatóját. Az iskola vezetőjével szemben a területileg illetékes gyermekvédelmi szakszolgálat munkatársa, az egyik bántalmazott diák gyámja tett feljelentést a nyáron. A kunszentmiklósi rendőrkapitányság kiskorú veszélyeztetés gyanújával rendelt el nyomozást júniusban, amit a kecskeméti rendőrkapitányság hatáskörébe utaltak. A bűncselekmény gyanúja kiskorú veszélyeztetéséről átminősült közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás bűntettére.
Információink szerint a nyomozás során a tanúvallomások alapján az induláskor megjelölt bűncselekményhez azóta a rendőrség további súlyosbító bűntettek gyanúját is feltárta. A Bács-Kiskun megyei ügyészség tájékoztatása szerint az ügyben a közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás bűntettén kívül kiskorú veszélyeztetésének bűntette, és védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett könnyű testi sértés bűntettével is meggyanúsítottak egy személyt. A kibővített gyanúsítást a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-Főkapitányság előtt történt meg, a gyanúsított ellen vizsgálati szakban jelenleg is folyamatban van – tudatta lapunkkal az ügyészség. Információink szerint a gyanúsított a bántalmazásokról szóló cikksorozatunk közben leváltott iskolaigazgató.
Az eltelt tíz hónapban a rendőrségi meghallgatások során pedagógusok, a gyerekek szülei, nevelőszülői, gyámjai és az érintett gyerekek számoltak be sorozatosan alkalmazott lelki és fizikai erőszakról. A tanúk valamennyien az intézmény vezetőjét nevezték meg elkövetőként. Novemberre a kezdeti háromról nyolc főre növekedett a bántalmazásukról beszámoló gyerekek száma, tanúvallomást tíznél többen tettek. Tudomásunk szerint legalább 13 jelenlegi, illetve egykori diák vallott a rendőröknek elszenvedett verésről, rugdosásról, szóbeli megszégyenítésről. A fizikai és lelki bántalmazásokat értelmileg akadályozott 7–16 éves gyermekek ellen követték el az iskolában, amiről egymástól független vallomásokból értesültek a rendőrök. Egyikük arról számolt be, hogy az iskola vezetője az egyik 7 éves gyermeket az osztályteremből rángatta fel a vezetői irodába, ahol verést kapott, más gyereket az igazgatói iroda előtti folyosón térdepeltetett büntetésből.
A nyomozás indulásáról augusztus közepén számoltunk be először, néhány nappal azelőtt, hogy L. M. igazgató átvehette megbízólevelét a Belügyminisztériumtól. Ekkor úgy tűnt, 2029-ig tovább vezetheti az iskolát. Újbóli kinevezését az intézményt felügyelő kiskőrösi tankerület is támogatta, függetlenül a júliusban indult nyomozástól. Akkor még szilárd volt a bizalmuk L. M. iránt, nem készültek sem felfüggeszteni, elbocsátani, sem belső vizsgálatot indítani. A gyermekek bántalmazását feltáró cikksorozatunk közben a tankerület szeptember közepén elbocsátotta az igazgatót, tanárként sem maradhatott az iskolában.
A gyermekek gyámja a nevelőszülők bejelentését követően fordult a rendőrséghez. A nevelőszülőknek feltűnt a gyerekek viselkedésének változása, ami abban is megnyilvánult, hogy hétvége után nem akartak visszatérni az intézménybe. Volt olyan bántalmazott gyermek, aki az elszenvedett erőszak miatt nem mert az iskolába indulni a szeptemberi tanévkezdéskor.
A gyámhivatal, a nevelőszülők mellett egy apuka is feljelentette bántalmazás miatt L. M.-et. Több alkalommal tapasztalta a tanévben, hogy gyermeke kisírt szemekkel jött ki az iskola épületéből. A kisfiú ilyenkor arról beszélt, hogy az igazgató felvitte az irodájába és megverte. A gyerek elmondása szerint ilyen többször is történt. A szülő a feljelentésében azt is előadta, hogy az igazgató tagadja a történteket. A sorozatos bántalmazás nyomairól ugyanakkor több fotót készített, amelyek fizikai erőszak jeleit mutatják, A kisfiú derekán, térdén, lábszárán, combján bevérzések, lilás-sárgás véraláfutások keletkeztek. Ezeket szintén a nyomozati anyaghoz csatolták.
Lapunknak sikerült hozzájutnia egy hangfelvételhez, amelyen a volt vezető verbális bántalmazást alkalmazott egy kiskorú gyermekkel szemben. A felvételen L. M. az irodájába vitt gyereket szidalmazza, becsmérli, fenyegeti olyan hangerővel, hogy a párnázott ajtón át is kivehetőek voltak szavai.
Februárra a katolikus egyház is hátat fordított az addig a dunavecsei katolikusokok megbecsült tagjaként is dolgozó L. M.-nek. A helyi plébánosnak, a melegbotrányai miatt a papi szolgálatából elbocsátott, a sajtóban NER-sztárpapnak aposztrofált Bese Gergőnek köszönhetően lett a dunavecsei egyházközösség képviselőtestületének világi elnöke. Az előző dunavecsei plébános összetűzésbe került L. M.-mel és leváltotta világi elnöki pozíciójából, ám miután néhány éve a katolikus egyház Besét delegálta a településre, az iskolaigazgató ismét visszakerült a pozícióba.
Bábel Balázs, a Kalocsa-Kecskeméti Katolikus Egyházmegye érseke L. M. világi elnöki tisztségének megtartásáról októberben azt közölte megkeresésünkre, hogy az már a kinevezett új dunavecsei plébános hatáskörébe tartozik. A Bese helyére kinevezett új plébános aztán döntött: nem vonta meg bizalmát az iskolából már menesztett L. M.-től. Jávorka Lajos atya október végén azt közölte lapunkkal, tudomása van az L. M.-mel szembeni feljelentésről, de ez nem kellő alap elmozdítani világi elnöki hivatalából. „Meggyőződésem szerint egy feljelentés és vizsgálat alapján nem szabad valakit bűnösnek tekinteni és büntetni, hanem az illetékes hatóság jogerős ítéletéig ragaszkodnunk kell az ártatlanság vélelméhez. L. M. Dunavecse közéletében és a plébániai közösségben is megbecsült ember. Természetesen, ha a bíróság jogerős ítélettel bűnösséget állapít meg, megteszem a szükséges intézkedést” – fogalmazott.
Két és fél hónap alatt a kitagadással felérő fordulatot vett L. M. egyházi megítélése. A Kalocsa-Kecskeméti Katolikus Egyházmegye megkeresésére a helyi katolikus közösséget vezető lelkipásztornak már arról sem volt tudomása, hogy L. M.-nek bármilyen tisztsége lett volna náluk, miközben ősszel még elzárkózott a világi elnökkel szembeni intézkedéstől. „L. M. nem elnöke a dunavecsei egyházközségnek, és más tisztsége sincs nálunk. Megtörténhet, hogy az előttem ott szolgálatot teljesítő plébános, Bese Gergő szóban megbízta valamilyen föladattal L. M-t, de ennek semmi írásos nyomát nem találtam” – tudatta lapunkkal Jávorka atya. Ez elég meghökkentő volt azután, hogy tavaly ősszel azt állította: „L. M. valóban a dunavecsei egyházközség világi elnöke”.
(Címlapképünkön a dunavecsei iskola)