vaklárma

Megjátszott organizmus

Film

Csak azt tudjuk megtenni, ami belénk van programozva, ez pedig nem csak az utódaink, de a teremtőnk képét is körvonalazza.

Ha tényleg úgy van, ahogy mondják, és mi a Paradicsomban megkaptunk mindent, honnan jutott eszünkbe fellázadni? Nézzünk rá a gyerekre, aki még totyogni sem tud, de már a földhöz vágja magát ellenkezésében. Önök emlékeznek olyanra, hogy a „Töröm, töröm a mákot” mellett azt is megtanították neki, hogyan kell letépni valakinek a fél arcát, ha az megkéri, hogy vegyen fel egy zoknit? Nem kellett tanítani, programozott fellázadásról van szó. Ez a fejlődés kulcsa. Az egyén megpróbál leválni az elődjéről, hogy túlnőhessen rajta, majd maga is teremtsen valamit. A minta kérlelhetetlenül ismétlődik, eszerint pedig a Skynet-féle gépek lázadása is elkerülhetetlen. Mert hiába szeretjük mi emberek gyökeresen elszeparálni a jót a rossztól, azok bizony elemi szinten osztódnak bennünk, így amihez mi hozzányúlunk, az épp annyira lesz elcseszett, amennyire isteni.

Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a december 5-én a mozikba érkező Csak lélegezz, amelyben a kihalt Földön egy nő próbál egyedül túlélni. Ebben egyetlen segítsége a Vida nevű mesterséges intelligencia, amely a testi és lelki jóllétét igyekszik bebiztosítani, egész sikeresen. Na, de mindjárt oda az idilli együttélés, amikor a semmiből megjelenik egy másik humanoid, ráadásul egy férfi, aki az utódokra vágyó asszonynak ígéretes élő szövettel tud szolgálni a fémváz helyett. A leírás szerint a két főszereplő különös ménage à trois-ba kezd Vidával, és hát mi demonstrálhatná jobban, hogy az ember a legemberibb hibáit is beleprogramozza a gépekbe, mint egy szerelemféltő AI? Eddig a párunk volt féltékeny, amikor egy üzenet láttán a telefonunkra mosolyogtunk, most a telefonunk lesz féltékeny, amiért a párunkra mosolygunk. Micsoda távlatok nyílnak itt… Mindazonáltal a film nem a dolog erotikus fonalát veszi fel, ennél jóval érdekesebb gondolatokkal hergel, egyebek közt azzal, hogy az emberi faj fenntartása vajon kötelesség, választás vagy egyenesen kártevés-e.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon.