chili&vanília

Régi-új tökfőzelék

Gasztro

A családi béke szempontjából igen kényes téma, egyesek szerint házasságokban akár válóperrel való fenyegetéssel is járhat a tökkérdés. A férjnek fehéren nem kell, a feleségnek meg pirosan akad meg a torkán. A békesség kedvéért így hát inkább nem készül otthon tökfőzelék egyáltalán. Kétségkívül egyike a legvitatottabb, legmegosztóbb ételeinknek, nem csak a puszta létezése miatt (sokan akadnak, akiket már a gondolatával is ki lehet űzni a világból), hanem az elkészítési módokat illetően is. Mivel személyes, családi kötődésű fogás, azok, akik pirospaprikás, rántással készülő, melegen tálalt tökfőzeléken nőttek fel, soha nem fogják tudni elfogadni a hideg, fehér iskolát. Aztán még jönnek az egyéb csavarok, családi szokások és újhullámos újítások is, úgymint lecsós alap, kefirrel, joghurttal való sűrítés, kovászos uborka levének hozzáadása stb. Külföldiek számára még kevésbé lehet elmagyarázni, mint a többi, szintén nem könnyen bemutatható főzeléket, a piacon szájtátva csodálkoznak rá a tasakokban árult, gyalult zöldségre, a nagy fareszelőre, amin az árusok gyalulják a sokszor hatalmas, 15–20 kilós tököket, és próbálják megérteni kultikus státuszát a nyári étrendben. Az alábbi recept személyes, családi változatom, hátha akad valaki kalandvágyó a pirospaprikás táborból, aki szívesen elkészíti egyszer így is. A konfliktusmentes fogadtatásra garanciát nem vállalok.

Klasszikus, kapros tökfőzelék – hidegen, fehéren

Hozzávalók (4 tányérhoz)

  • 1 kg gyalult tök
  • 2 evőkanál só
  • 5 dl víz
  • 5 dl tej
  • 2 csokor kapor
  • 2 dl tejföl
  • 2 evőkanál étkezési keményítő
  • 2 evőkanál ecet (pl. almaecet vagy fehér balzsamecet)
  • ízlés szerint: 1 teáskanál cukor vagy méz a tetejére: olívaolaj

A gyalult tököt egy nagy tálba tesszük, és megszórjuk két evőkanál sóval, majd kevergessük át, hogy a só mindenütt érje. 15 percig állni hagyjuk, ezalatt rengeteg vizet enged. Alaposan kinyomkodjuk, a vizet leöntjük róla, majd a tököt átmossuk, hogy ne legyen túl sós. Egy lábasba öntjük a vizet és a tejet, felmelegítjük, majd beletesszük a tököt és az egyik egész csokor kaprot (összekötve, ezt az ízéért főzzük bele, később el fogjuk távolítani). Érdemes megkóstolni a levet, ilyenkor általában már nem szükséges sózni, mivel a tök valamelyest sós maradt. Kb. 10 percig főzzük, amíg a tök kissé megpuhul. A tejfölt csomómentesre keverjük, majd hozzámerünk a forró főzőléből, elkeverjük, és visszaöntjük a tökhöz. Két evőkanál étkezési keményítőt egy kis kézi habverővel simára keverünk néhány evőkanálnyi hideg vízzel, majd a forró tökfőzelékbe öntjük, és fakanállal azonnal, folyamatosan keverjük. Néhány másodperc alatt el is kezd sűrűsödni, forralni ilyenkor már nem szabad. Szobahőmérsékletűre hűtjük, csak akkor véglegesítjük az ízeket ecettel, pici cukorral vagy mézzel, ha szükséges, sóval. Behűtve, hidegen adjuk.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.