Rádió

Nagyon, nagyon

Elindult a Nemzeti Sportrádió

Kritika

Az egyik szemünk sír, a másik nevet. Vagy mindkettő sír. Esetleg mindkettő nevet, sőt, hahotázik, nyerít, röhög. Pedig semmi ok nincs rá.

Annyi történt csupán, hogy az állami rádiókínálatból eltűnt egy csatorna, és a helyén (vagy majdnem ott) létrejött egy másik (igaz, ez meg már előbb is létezett, de nem így). Mi is történt valójában?

Nézzük a megszűnést. Ennek az interpretálását jócskán nehezíti, hogy egyébként is alig létezett ez a dolog, nevezett Duna World Rádió. Mármint az kétségtelen, hogy volt egy ilyen csatorna az MTVA portfóliójában, csak hát mintha soha nem vették volna komolyan, épp csak ellebegett a radar alatt egy bő évtizedet. Mi megemlékeztünk róla jó kilenc évvel ezelőtt (lásd: A szülőföld hangja, Magyar Narancs, 2015. január 22.), egy egész műsornapot végigkövettünk, és nagyra értékeltük, hogy három különböző időzónához igazítva is igyekezett a csatorna tájékoztatni a világ magyarságát Sydney-től San Diegóig olyan fontos dolgokról, mint az „országvédelmi akcióterv, rágalmazó Goodfriend és ingyenélő bevándorlók”. Sőt, még ennél is jobban élveztük, ahogy a zenei blokkban Beregszászi Olga eldanolta a Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarországot meg az Édes Erdélyt. Ugyan már akkor sem értettük, hogy ez a katyvasz kinek és miért szól.

Az MTVA csatornáinak hivatalos oldalán, a MédiaKlikken a szomorú hír rögtön egy vidám ajánlattal társult: te, kedves hallgató, kapsz helyette mást, ugyanis elindul a Nemzeti Sportrádió. De jó! Kiáltottunk fel azonnal, bár azóta sem világos, hogy mi az átkötés a két produkció között. Szerintünk semmi közük egymáshoz, de kétségtelen, hogy egyik is rádió, meg a másik is az (volt).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”