Tartalom

MaNcs, IX. évf. 31. szám, (1997.07.31.) (1997-07-31)

Egotrip

Egotrip

Seres László: Dekóder

Nem tudom, szerintem semmi meglepő nincs abban, hogy valami hanyag svájci ügykezelés miatt az alvó zsidó bankbetétlistán elvétve felbukkan német és szlovák fasiszták és francóista külügyminiszterek neve is. Nincs demokratikusabb dolog, mint ügyfélnek lenni egy pénzintézetnél, ez különbözteti meg a bankszámlát a tömegsírtól. A tömegsírba a névtelen áldozatokat rakják, míg a tetteseket jól elkülönítik és individuálisan hantolják el, béke poraikra. Ezzel szemben a bankszámla demokratikus és egyéni, hát még ha titokvédte, semleges svájci. Oda rakja a pénzét gazdag és szegény, rabló és rablott, ahogy nálunk is ugyanabba a kerületi OTP-fiókba jár az esetleges holnapi tettes és áldozata anélkül, hogy ma előre láthatnák későbbi történelmi szerepüket.

Egotrip

Jaksity György: Tőzsde

A tőzsde, bár nem ez az elsődleges funkciója, sokak számára játék. Mégpedig, tegyük hozzá, hasznos, személyiségformáló játék. Miközben azonban azt nehéz elmagyarázni a játék hevében a spekulációba feledkezett delikvenseknek, hogy egy adott papír mitől drága és mitől olcsó, a hétköznapokból ismert játékok és fiatalkori vagy éppen aktuális hazárdjátékok (kártya, lóverseny, rulett) terén szerzett tapasztalataink sokat segítenek a tőzsde megértésében. Nem véletlen, hogy a tőzsde működését a közgazdaságtanban egyre nagyobb teret hódító játékelméleti modellekkel is többen próbálták már meg leírni. Legelőször is nézzünk egy nagyon egyszerű játékot, amit Martin Shubik nem annyira az ellaposodó házibulikon az egyre ittasabb és ezáltal értékítéletüket lassan elvesztő barátok félrevezetésével elérhető haszon megszerzése, vagy éppen a szabad és kevésbé szabad nők meghódítása, hanem játékelméleti kutatásainak empirikus síkra terelése érdekében talált ki. A játékban egy dollár aukciója zajlik, és az nyer, aki a legtöbbet fizeti érte, de a mélyebb katarzis érdekében a második legmagasabb árat ajánló játékosnak is ki kell fizetnie az ajánlott pénzt. Shubik tapasztalatai alapján a dolláraukciókon átlagosan három dollár és negyven centet fizettek egy dollárért. A második legjobb ajánlattevő számára ez a játék tízcentes tétemelés mellett átlagosan 3,30 dollár veszteséget jelent, a nyertes öröme pedig mindössze addig tart, amíg felfogja, hogy 1 dollárért annak 3,4-szeresét fizette. Ne ítéljenek el túlzott önbizalmamért, de már sejtem is első kérdésüket ezen a ponton: ki az a hülye, aki ilyen játékba belemegy? Ez kétségkívül a játék dramaturgiájának alapköve, hiszen több felvonáson kell túljutni. Az első fordulópont az, hogy a játék egyáltalán elindul-e. Nos, tapasztalt házibuli-hiénák tudják a legjobban, hogy egy ponton túl a bulin mindig van néhány ember, aki bármilyen játékba belemegy. Hát még ha a játék arról szól, hogy jobb licit hiányában az első ajánlattevő tíz centért elviheti a dollárt. Miután viszont beindul a játék, a licit már arról szól, hogy a licitálók futnak a pénzük után. A második fordulópont ötven centnél van, ahol a kikiáltó már pénzénél van, de a játékosok még mindig nyereséggel zárhatják a licitet. Egy dollárnál az utolsó ajánlattevő nulla eredménnyel zárná a licitet, míg az utolsó előtti kilencvencentes veszteséggel. Ha viszont 1,10-et licitál és nyer, akkor csak tíz centet bukik. A játék nem ajánlott házaspároknak, mert ha utolsónak maradnak a licitben, akkor a veszteség a háztartás számára maximális, és a pszichológia legfelszínesebb ismerete alapján is biztosra vehető, hogy még jól össze is vesznek.

Para

Egotrip

Kovács Imre: Én

Itt van vége, elfolyó, semmis csík a végtelen, lezárhatatlan, bebeszélős nyál, nehogy már én legyek... ugye?! dehogy. Bevégeztetett, elviszik Bélát, mint a macskát szarni, halott, nehogy már te mondd meg, ugye halott?! Lassú tűz, ikes igék, bevállalt mondatok, én hoztam ide, amikor... amikor persze. Van egy ilyen rettenetes pillanat, ránk hűl, szinte nekünk kell azonosítani, felismerni, mintegy, mondjuk, hogy Béla, persze, te vagy, nyugodjál békében, milyen jó, felismerő verseny meg ilyenek.

Publicisztika

Publicisztika

Csapody Tamás: Az antimilitarizmus veresége (Alternatívok és az értelmiség)

"A gondolkodók nyugtalanítóan tekintélyes része a vezérkarok szakértője lett. Azon fáradoznak, hogy értelmes színben tüntessék fel azt, ami halálosan értelmetlen. Az atom- és az ideológiai háború logikájának értelmiségi specialistái azért kapják a pénzüket, hogy a többieket megtévesszék, hogy az emberek mint birkák menjenek a vágóhídra" (Konrád György).

Publicisztika

Négymilliárd, székházért

Az Fidesz és az MDF székházügyét vizsgáló parlamenti albizottság jelentése szerint a két párt annak idején - 1992 végén, azaz lassan öt éve - annyi négyzetméterhez jutott jogtalanul, hogy befőzni is sok volt. Napokig korrigált négyzetmétert evett otthon a sok kis Fidesz-gyerek és MDF-unoka, azóta rá se tudnak nézni, még csöppnyi csécsi szalonnával sem, pedig úgy a legjobb.

Publicisztika

A nyerő ember

Slobodan Milosevic, a maradékelven funkcionáló Jugoszlávia új elnöke beiktatási beszédében gyakorlatilag további nemzetközi elszigeteltséget ígért polgárainak - nem feledkezve meg a belső és külső ellenségről sem -, majd az ellene tüntetők némiképp rögtönzött cipődobálási akciója közepette a néhai Josip Broz Tito rezidenciájára hajtatott (persze nem volt ellenjelölt; a váltásról szóló közleményben nem szerepelt a lemondás szó - bár az alkotmány így rendelkezik -, hanem meghagyta Tomic szerbiai házelnöknek, hogy lássa el teendőit és írja ki a választásokat, ami alkotmánysértő módon történt meg), és megosztotta az ellenzéket. Vuk Draskovic, a Szerb Megújhodási Mozgalom vezetője avval jött ki tőle, hogy az elnök mindent megígért, szabad sajtót, demokratikus választásokat - nincs értelme a tizenpár ellenzéki párt által meghirdetett választási bojkottnak.

Belpol

Belpol

Kulturális hírek

A Pokol Egerben1896-ban, amikor a millenniumi ünnepségek egyik fő látványosságát, a Feszty-körképet is felavatták a mai Szépművészeti Múzeum helyén, tőle pár száz méterre, a mai szakszervezeti székház telkén elkészült egy hasonló, bár eltérő jellegű látványosság: Gárdonyi Géza elképzelései szerint és Gustave Doré metszetei nyomán Molnár Árpád és Trill Géza színházi díszlettervezők kivitelezték Dante Isteni színjátékának Infernóját. A Márkus Géza által tervezett (azóta lebontott) kéttornyú palotában felállított, 1540 méteres vászonra festett körkép ugyan megsemmisült, Kovács Ákos etnográfus, antropológus azonban levéltári források, korabeli krónikák, fotók, katalógusok, plakátok segítségével az egri vár gótikus palotájában Pokol-Project címmel megkísérelte rekonstruálni a százegy évvel ezelőtti alkotást.

Belpol

Akadémiai kutatóintézetek: Szellemodázás

Úgy tűnik, Horn Gyula kormánya következetesen körbealázza az egész magyar értelmiséget. Különösen a közalkalmazottak légióját szereti kikészíteni - most éppen a felröppentett, de valószínűleg meg nem valósuló akadémiai átszervezések kapcsán. Az illetékes meghirdeti, hogy az adott ágazat nem hatékony, elavult, korszerűtlenül működik. Az érintetteken, jelen esetben az akadémiai intézetek dolgozóin erre erőt vesz a csengőfrász. Elszürkült arcok nézegetik egymást, miközben bizonyosan akad egy-egy jól értesült családtag, rokon, távoli ismerős, aki rákérdez elbocsáttatásuk várható időpontjára. Ettől esik igazán jól a vasárnapi húsleves.

Belpol

Az MSat a médiaversenyben: Műsorváltozás

Õsszel, az MTM-SBS és az RTL Klub indulásával könnyen éleződhet az osztályharc köztük és a már létező, kisebb adók között, fokozódhat a küzdelem a reklámbevételek újraelosztásáért. Ezért aztán a kisebbeknek újra kell gondolniuk műsorszerkezetüket és célcsoportjaikat, és nem mindegy, hogy kinek mibe van üzleti vagy politikai beleszólása. Az MSaton természetesen csak a véletlen műve, hogy a parlamenti BIT-es lobbi egyik médiaszakértője májusban igazgatói állást talált az átalakuló kis privát tévénél. Úgyhogy fogalmazzunk másként: egy ember munkát talált. És ez nagy dolog a mai időkben.

Belpol

A KDNP-frakció megszűnése: A fej nélküli lovas

Megszűnt a Kereszténydemokrata Néppárt parlamenti frakciója. Képviselői szanaszét hevernek a függetlenek között: a párt hű katonái közt kevés az olyan, akit a párt más hű katonái ne zártak volna ki valahonnan, és ha akad is ilyen, ez csak az illető politikai súlytalanságáról tanúskodik. (Egy kelet-jászsági önkormányzati képviselőjük éppen ezért állítólag magát zárta ki direkt a lakásból, csak hogy elmondhassa, hogy ő is ki van zárva. Egy másik később avval próbált jó pontot szerezni a Giczy-klánnál, hogy ő kizárta a saját bal lábát, mert az elhajolt.) Noha némelyik KDNP-s parlamenti képviselő szerint a függetlenek soraiból is kitűnően képviselhetők a kereszténydemokrata értékek, mi tudjuk jól: ez lehetetlen.

Külpol

Külpol

Román hírszerzők Bécsben: Az osztrák Matrjoska-baba

Ha valaki azt hiszi, hogy a bécsi Die Presse július 24-i számában közreadott elemzés - időzítését tekintve - csak a véletlen műve, az téved. Nem a forgandó balszerencse dobta a köztudatba most ismét a szomszédaival szemben "agresszív Magyarország", továbbá a "sovinizmus és nacionalizmus" jegyében egy húron pendülő magyar parlamenti pártok képzetét, illetve a renitens magyar kisebbségek jelentette kontinentális veszélyt. Miként az sem véletlen, hogy az orosz diplomácia épp most indította el nagyszabásúnak és kisstílűnek egyként nevezhető akcióit Nyugaton, és igyekszik bizonygatni segítőkészségét és nélkülözhetetlenségét azon államok előtt, amelyek végül mégis kimaradtak a NATO-bővítésből.

Külpol

Izrael-Palesztina: Épülőfélben

Dennis Ross amerikai békeközvetítő a hírek szerint úgyszólván el is indult már, és két hét múlva a térségbe érkezik, továbbá David Levy izraeli külügyminiszter Brüsszelben tárgyalt Arafattal, lehet miben reménykedni. Illetve lehetne, ha egy 65 lakásos társasház vagy lakópark, vagy ahogyan ezeket nevezik, tervei el nem homályosítanák a horizontot.

Külpol

Indiai évforduló: Érinthető változások

Két hét múlva ünnepli India fél évszázados függetlenségét. Azt viszont már erősen vitatják ott is, külföldön is, valóban van-e mit ünnepelni. Elismerésre méltó demokratikus intézmények, ígéretes jelei a régóta késő gazdasági fellendülésnek, ugyanakkor egymást gyorsan váltogató, ingatag kormányok, politikai botrányok sora, változatlan szegénység, nyomorúság, mély társadalmi szakadékok.

Könyv

Könyv

"Én mondjuk szeretek érthetően fogalmazni" (Hazai Attila író)

Néhány hete vetítik a Blue Boxban a Krémes érzések című dokumentumfilmet, melynek rendezője, Kopper Judit Hazai Attilát eresztette rá két fiatal vállalkozóra, lássuk, mire mennek egymással. Azok a kozmetikai iparban alkotnak, ő az irodalomban - regénye (Feri: Cukor Kékség) 1992-ben, novelláskötete (Szilvia szüzessége) 1995-ben jelent meg, fordításai (Raymond Carver: Nem ők a te férjed) idén, új regénye (Budapesti skizo) szeptemberben jön, társírója volt Reich Péter Rám csaj még nem volt ilyen hatással című filmjének (1994), jelenleg egy külföldi tévé megbízásából krimisorozatot ír Reich Péterrel. A Pepsi Érzés együttessel kazettát is készített (Lázadás, 1994), másik zenekara, a most bemutatott filmben is szereplő Mund Erikával közös Hazai Ízek pár dala pedig a filmben hallható.

Film
Zene

Zene

Tévé: Néked csak egy idegen (Eurosport)

Úgy is lett. Ahogy mondottam volt. Akebono az utolsó napon legyőzte Takanohanát, éjszakába nyúló, harmincnyolc másodperces küzdelemben. Birkózásukban benne volt a szumó összes sója-rizse, a csarnok diszkréten üvöltözött, mert Akebono többször is a kör szélére került, fél lábbal a sírban, de visszajött, feltámadt, aztán egy klasszikus (már-már váll-) dobással kiegyenlített, jöhetett a rájátszás, ki-ki meccs, szétbirkózás. A maratoni mérkőzés után könnyed levezető kör, Akebono ráhasal ellenfelére, öt másodperc, nagyot puffannak akkor, azután a csarnok elhallgat, mindennek vége, Akebono két év után újra a trónon, Takanohana, a babaarcú, az igazi japán csak pálmalevéllel legyezgetheti a Királyt, a japánok népnemzeti hiúságát nem, hájával sem kenegetheti a japán büszkeséget. Ó, Akebono, te japáni átok, elolvad a hó a Fudzsijamán, Hawaii felől fú a szél, fekete a király!, s a japán nép nem borul le Akebono nagysága előtt, növeszti körmét és szívja a fogát, szorgos kezek már szerelik azt a japán Gólemet, aki legyőzi a betolakodót, e jöttmentet, ki már az utcán hömpölyög, a szent bevonulása, konfettieső, ám a többség félrehúzódik, nem ismerik (f)el, senki sem próféta. Vagy ha az, hamis, a szeme sem áll jól, nem egészen ferde.

Zene

Film: Howie és Fred lenyomja az NBC-t (Intim részek)

Szóval így is lehet rádiózni. Jó látni ezen a filmen, hogy rádiózás alatt nem csak azt lehet érteni, hogy szervusz, Jenő, halló, halló, igen, ott vagy?, hol laksz, hány éves vagy, akkor most játsszunk, de előbb következzék a Nyálfej Sisters, és a szám címe, Kiabálj-é-é, hanem meg lehet kérdezni a kedves hallgatótól, hogy mikor élvezett el utoljára nővel/pasival, szintén kicsi-e a fütyije, mit gondol a halálbüntetésről, és ő is utálja-e a főnökét annyira, mint a műsorvezető. Ki lehet mondani dolgokat, nem kell félni a kimondott szótól, hogy jaj, de kiegyensúlyozottnak kell lenni, jaj, nehogy már megbántsak valakit. Életet lehet adni az éveknek.

Zene

Balaton: Balkánlelle

Az milyen lehet, balatonozni manapság, különösen Siófok környékén? Jóérzésű ember nem megy oda, az biztos. Valamelyik Lellén kitört a zimmerfrei-pánik, ami annyit tesz, hogy nincs elég turista, és mindenki a saját kiadó szobáit reklámozó feliratokkal a hátán járkál. Úgy megy a közértbe. Sárga kismotoron nyolcméteres felirat virít szobareklámmal, de van, hogy az út mellett állnak a Suzukik, hirdetőoszlopnak álcázva, a volán mellett meg furcsa, pacalon hízott ufók. A dupla ajkú polgármester reklámtisztogatást rendelt el, háttérben egy szomorú üres partszakasszal, a feldúlt jegyző pedig kapkod a fejéhez, és nem akar semmit mondani, mert azzal is a neppereket segítené saját maga kijátszásához. "Azt a kérdést kell feltenni először, hogy miért működik a nepperkérdés!" - nyilatkozza a Balaton című tudósításnak a televízióban. Ugyanis szobaneppereket bérelnek az üresszobájúak, ezek a nepperek odaállnak az ember kertkapujába, és időnként még a vidékről érkező rokonokat is megpróbálják elrángatni az olcsóbb szobákba. Részesedést kapnak abból a tíz márkából, amibe manapság egy olcsóbb szoba kerül. Van, aki a lányát küldi csalinak a kocsmába. A németek, a dögök, meg alig lézengenek, de jövőre ezek se lesznek itt, az biztos, csak az a három, akit a boglárlelleiek az idei polgárháborúban túszul ejtenek. Siófokon meg nagyon sok a kurva, jönnek Pestről, ahol éhezik a gyerek. Mindenhol titkos kamerák a főutcán, sok a rendőr is, kvaterkáznak, többe kerül egy kisfröccs, mint a Liszt Ferenc téri összes presszóban együttvéve. Így még diszkóbaleset sem lesz az idén. Holnaptól pedig már a nap sem kel a déli parton, csak az egek tekerednek fel.

Zene

Nyolc kis kritika

A bluesgitáros/énekes Robert Cray életművének az innováció kevésbé markáns szinonimája, de hát maga a műfaj sem egy kimondott rebellió. Mondhatni, Robert Cray attól jó, amit mástól kikérnék magamnak: a nagyi főztjének harminc éve elfeledett ízeit kaparja elő. És ezzel, komolyan mondom, eszemben sincs megbántani.

Sport

Sport

Miskolci mámor (A Diósgyőr az NBI-ben)

Vége a négy szűk esztendőnek, nincs immár tere a lassan egész szépen megszokott mazochizmusnak (lásd Nick Hornby). A Diósgyőri FC megerősített kerete az első osztályú bajnokságban lép pályára - bár, zárójel nélkül jegyzem meg, hol van az előírva, hogy egy ország futballjában feltétlenül kell első osztály?

Sport

Króm és kecsege

Éppen a számhoz emeltem az első falat fokhagymás kecsegét a Dunára néző csárda teraszán, amikor a szomszéd asztaltól felállt egy nagydarab, ismeretlen, baltával metszett arcú, fehér inges férfi; húszdekás pecsétgyűrűvel ékített kezét a velem szemben falatozó Sanyi vállára helyezte, majd keményen rákérdezett: "Megfelelő?" Megállt a szánkban a falat.

Tudomány

Tudomány

NC vs. PC: Trónfosztási kísérlet

A felhasználó hülye. A programozó megírja, a rendszeradminisztrátor installálja és üzemelteti. Jön a felhasználó, és tuti, hogy elbarmolja, az pedig sok pénzbe kerül. A Windows operációs rendszer a PC (personal computer, vagyis személyi számítógép) drága üzemeltetésének egyik fő oka, legalábbis az új koncepció, az NC (network computer, vagyis hálózati számítógép) kitalálói szerint. Bill Gates (Microsoft) és Larry Ellison (Oracle) maratoni nyilatkozatháborúja sejteti, hogy a játék nem babra megy. Az NC-ből ugyanis egy dolog biztosan hiányozni fog: a Microsoft.

Tranzit

Tranzit

Az omlettől a pástétomig és tovább

Nem megerősített források szerint J. P. Sartre, mielőtt belekezdett volna filozófusi pályájába, szakácskönyvet akart írni. Az omlettnél nem jutott tovább, mert rájött, hogy minden egyes általa készített tojásrántottában ott az egzisztenciaűr. Így ahelyett, hogy megpróbálkozott volna a Camus által ajánlott paprikázással, vagy főzött volna egy csigapörköltet, további esélyeket adva magának az önkifejezésre, konyakba fojtotta gasztrokarrierjét és ránk szabadította a filozófiáját. Sokan innen datálják az egzisztencializmus kialakulását és a francia konyha új felfedezését.