Nincs új a nap alatt: ismét Dwayne ’The Rock’ Johnson a legjobban fizetett színész

  • narancs.hu
  • 2023. július 21.

Mikrofilm

Egy karácsonyi mókáért hozzávágtak 50 millió dollárt.

Szuperhősös bukás ide, balhé Vin Diesellel oda, saját életéről szóló sorozatának, a Young Rocknak az elkaszálása amoda – úgy néz ki, mindegy Dwayne ’The Rock’ Johnson mit csinál, így is úgy is ő marad Hollywood legjobban fizetett színésze.

A Wikipedia szerint a pankrátorból lett színész 2016-ban 64,5 millióval volt először első ezen a listán, 2017-ben 65 millióval a dobogó második fokára szorult Mark Wahlberg mögött, 2018-ban viszont hiába keresett már 124 millió dollárt, ismét második lett, ezúttal George Clooney mögött. 2019-ben már megint ő kereste a legtöbbet 89,4 millióval, majd 2020-ban úgy őrizte meg vezető pozícióját 87,5 millióval, hogy abban az évben nem is volt friss filmje. 2021-ben Daniel Craig előzte meg – ekkor kötött vele két filmre szóló szerződést a Netflix a Tőrbe ejtve folytatásaira –, tavaly pedig Johnsonnak esélye sem volt a Top Gun: Maverickkel csúcsra jutó Tom Cruise, az Oscaron botrányt okozó Will Smith, a hamarosan érkező Scorsese-moziban brillírozó Leonardo DiCaprio, vagy épp a kitudja hányadik virágzását élő Brad Pittel szemben – mögöttük „csak” az ötödik legjobban fizetett színész volt 22,5 millióval.

Idén azonban ismét visszamászott a trónra: az Amazon 50 millió dollárt fizetett neki a Red One című karácsonyi filmért, amelyben az egykori Amerika kapitánnyal, Chris Evansszal bolondozik majd. Ez persze hatalmas összeg egyetlen filmszerepért, ám egyáltalán nem számít rekordnak – a legjobban fizető szerepek ugyanis jellemzően azok, amelyeknél a színészeknek sikerül kiharcolniuk, hogy a film bevételéből is részesedjenek. Így tett Bruce Willis a Hatodik érzék, Keanu Reeves a Mátrix-folytatások, Robert Downey Jr. a Vasember-szerepei, vagy épp Tom Cruise a Mission: Impossible-sorozat és a Top Gun: Maverick esetében. A Red One viszont az Amazon Prime-re érkezik, így nem lesznek bevételei, Johnsonnak pedig be kell érnie rongyos 50 millióval.

Mindez ironikus módon jól rávilágít arra is, mi áll a színészek sztrájkja mögött. A színészek szó hallatán persze mindenki Johnsonra és a többi hipergazdag világsztárra gondol – szolidaritásból akad is közülük, aki részt vesz a tüntetésen, vagy épp kivonul a premierről, ahogy az Oppenheimer főszereplői tették. Valójában azonban egyáltalán nem az ő megélhetésük van veszélyben, hanem a háttérszínészeké, statisztáké és azoké, akikről nem szólnak a pletykalapok. Őket akarják beszkennelni a stúdiók, hogy digitális másukat bármikor, engedélyük nélkül felhasználhassák, ők azok, akiket az infláció miatt érzékenyen érintenek az évek óta változatlan fizetések, és szintén ők bánhatják, hogy a streamingek kora óta nem kapnak jogdíjakat és részesedéseket (residual). A TikTok tele van csalódott és elkeseredett, most pedig sztrájkba lépő színészek vallomásaival, akikkel egy rakás filmben és sorozatban találkozhattunk, így azt hihettük, remekül élnek – pedig ez nem feltétlen van így.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.