Kordont a játszótérre, akkugyárat az utca végébe!

Publicisztika

Ha egy település, kerület nem akar erdőt irtani, ha nem akar egyetemépületet, vasutat vagy gyárat, tiltakozhat nyugodtan. Egy reggel úgyis kiemelt beruházás lesz a projekt, és megindulnak a gépek. Teljesen mindegy, hogy mit kell ledózerolni.

Januárban kezdték felállítani a kordont a vasúti töltés mellett mindkét oldalon a XI. kerületben, a Hamzsabégi és a Dombóvári úton. A Déli Körvasút környezetvédelmi engedélyét kétszer is visszadobta a bíróság a civil lakosság tiltakozásának köszönhetően, így a kormány kiemelt katonai beruházássá minősítette a vasúti fejlesztést. Már nem volt visszaút, megindult a beruházás.

A közlekedési szakemberek szerint a lakosság egyébként csak önös érdekeit nézte, hiszen a Budafoki út és az Etele út közti, nagyjából egy-másfél kilométer hosszú szakasz miatt állt az országos szinten rendkívül fontos és minden szempontból hasznos beruházás. A körvasút megépülésével a fejpályaudvarok jelentős tehertől szabadulnak meg, hiszen ide terelődik a városon átmenő forgalom java. Ehhez a mostani egy helyett két vágányúra kell szélesíteni a vonalat.

 
A Hamzsabégi sétány a beruházás előtt
Fotó: A szerző felvétele

A vasúti töltés mindkét oldalát ki kell szélesíteni, egyik oldalon a Hamzsabégi sétány, másik oldalon az út terhére. A lakosság nem volt együttműködő, pedig a beruházó saját bevallása szerint mindent megtett, hogy az embereket ne érje kár. Szerencsére a lakosok végül ki lettek pöckölve, kiemelt beruházásként már senkinek nem lehet semmilyen jogi értelemben véve releváns kifogása a munka ellen.

Nem is lesz ez annyira durva, gondolhatták a környékbeliek, amikor felállt a kordon, hiszen a hevenyészett, szürke fémkerítés alig két méter széles sávot hasított ki a sétányból. Néhány fát osb-lappal kerítettek körbe, nyilván azért, hogy bajuk ne essen, a többit kivágták. Nem is nagyon lehetett érteni azokat az akadékoskodókat, akik még mindig tüntetéseket szerveztek. Most mit akarnak, tényleg?

Ott még van egy fa

Most már lehet tudni. Az elmúlt két hétben ugyanis suttyomban elkezdték kijjebb pakolni a kordont. Először csak azt lehetett látni, hogy a körbedeszkázott fák egyszer csak a kordon mögé kerültek, de második körben már annak látszatára sem ügyeltek a beruházók, hogy bármire is tekintettel lennének. A kordon ma már keresztülmegy a kutyafuttatón, kettévágja a kis sportpályákat. Az egyiknél épp a kapu sarkánál halad el, vagyis itt focizni, játszani biztosan nem lehet már, a másiknál a kaput is kifűrészelték a helyéből. Nem jártak jobban azok sem, akik esetleg pingpongoztak volna, a kordon ugyanis pár centivel megy el az asztal mellett. De belehasít a játszótérbe is – még jó, hogy a hintánál hagytak egy kis holtteret. A bringások már nem jártak ennyire jól, a kerékpárutat keresztbe vágja a kordon.

Persze megint jöhetnek a vasútépítésben járatos szakemberek, hogy ez teljesen jó így, kell ennyi hely az építkezéshez, különben is csak húsz-harminc ovis és tizenöt kutyás szív az egész miatt, és mindössze öt-tíz év és kész is lesz, ennyi áldozatot igazán lehet hozni a nemzetgazdaság érdekében. Bizonyára lehet hozni. De nem is arról van itt szó, hogy az emberek belátóak vagy nem belátóak. Hanem arról, hogy

egy fejlesztést, egy beruházást szabályos úton nem sikerült átverni a rendszeren, mert a lakosság ellenállt, ezért a kormány átminősítette azt, levéve a lakosságot a pályáról.

Most pedig a beruházó egyszerűen semmibe veszi, értéktelennek és legyalulhatónak tekinti azt az épített környezetet, ami eddig kiszolgálta az embereket és otthonossá tette a környéket. Nem a csenevész bokrok, fák kivágásáról van szó, hanem egy élettérről, ami évtizedek óta az itt élő emberek sajátja. Itt tanult meg biciklizni a gyerek, itt nőtt fel a kutya, a kölykök itt járnak haza a szombati buli után, itt lebzselnek a suli végén. De most keresztbe vágja az egészet egy szürke kordon.

 
A Déli Körvasút beruházás érdekében felállított kordon
Fotó: A szerző felvétele

Nem egyedi, ez az általános

A XI. kerületben ez egy játszótér, egy kutyafuttató és egy sportpálya. Máshol meg mező, erdő, tér. Budán vasútépítés, máshol akkugyár, egyetemi vagy iskolai beruházás. Mert a legkevésbé sem egyedi esetről van szó. A XI. kerületben sem ez az egyetlen beruházás, amiből nem kértek a lakosok, hiszen a Kopaszi-gátnál épülő társasházak se hiányoztak senkinek. A barnamezős, ennek következtében kedvező áfabesorolású beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemelt projekt lett, így sikerült kikerülni a kerületi önkormányzatot. Lesz lakópark akkor is, ha a kerület nem szeretne újabb társasházakat.

Ha manapság egy önkormányzat tiltakozik, keresztbe fekszik, akkor a kormány vagy kiemelt beruházássá nyilvánítja az adott projektet, vagy más módon akadályozza a helyhatóságot. És nem számít, hogy mik az indokok: a természeti és az épített környezet védelme, az infrastruktúra túlterheltsége, a lakosság elvárása és érdeke.

Szegeden egy erdőrészt akart megvédeni az önkormányzat attól, hogy annak helyén a katolikus egyház iskolát építtessen – a város felajánlott más területeket a beruházásra, de azok nem kellettek. Az önkormányzat végül változtatási tilalmat rendelt el a területre, ám mielőtt életbe lépett volna a rendelet, a kormány is kiadta a maga rendeletét, amely szerint nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásnál nem lehet változtatási tilalmat elrendelni. És hát mi más lenne egy szegedi egyházi iskola, mint nemzetgazdasági szempontból kiemelt projekt? Az egyház végül saját maga döntött úgy, hogy nem feszül neki a városnak és a lakosságnak, és máshol építteti meg az iskolát.

Nem lesz ilyen szerencséje Sóskútnak, ahol a botrányosra sikerült lakossági fórum után egy kósza pillanatra úgy tűnt, nem lesz akkumulátorüzem. Mert lesz. A kormány ugyanis kiemelt beruházássá minősítené a projektet, innentől kezdve pedig nincs szava az önkormányzatnak. Se a lakosoknak. Joguk van elfogadni, hogy lesz egy akkugyáruk. Ahogyan a mikepércsieknek is.

Nincs könnyű helyzetben a VIII. kerület sem. Az önkormányzat és a lakosság sem akarja, hogy a rádió hajdani épületéből gigantikus egyetemi beruházás legyen. Nem az a gond, hogy a Pázmány bölcsészkara ideköltözne, hanem az, hogy a megismert tervek szerint a beruházás irreálisan megváltoztatná a környék infrastruktúráját. Már ha ki lehet egyáltalán bírni, hogy folyamatosan járjanak a teherautók, és hordják a sittet a szűk, bazaltköves utcákon éveken át. A kerület egyelőre próbál ellenállni. Lakossági fórumokkal, tiltakozásokkal aztán vagy lehet eredményt elérni vagy nem. Szegeden lehetett, Sóskúton, Mikepércsen és Dél-Budán nem.

Nem a tiéd

Az ember azt gondolná, elemi joga van eldönteni, hogy ahol él, ott mi épüljön, és ha a teljes közösség akar vagy nem akar valamit, akkor az úgy is lesz. Mert ki másnak lenne joga dönteni erről, ha nem azoknak, akik a döntés következményeivel fognak együtt élni? Ma Magyarországon ez nem így van. Ha a kormány azt akarja, akkor gyár lesz az utca végén, ha meg azt akarja, akkor iskola, egyetem, lakópark vagy körvasút. A lakosságnak meg lehetősége van megszokni ezt.

A Hamzsabégi sétány kordonjára pár hete azt írták ki: Sziszegve sem szolgálok aljas, nyomorító hatalmakat. A feliratot eltávolították. A helyére a napokban Alekszej Navalnij portréját stencilezték ki.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

Faunok a méhesben

Harci kakasok, üzekedő katicák, tekergőző hernyók, túlérett gyümölcsök, kergetődző és táncoló faunok. Isteni lényekről leváló szárnytollak, méhrajzás és csonkolt kecskeláb – közel harminc művet, festményeket és szobrokat láthatunk a művészeti galériának is otthont adó régi villa első emeletén.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.