Irodalmi díjat alapított az Esterházy Magyarország Alapítvány a magyar nyelven kiemelkedő értéket alkotó kortárs irodalmárok elismerésére – jelentették be hétfőn egy sajtótájékoztatón az Örkény Színházban.
Az új díj az Esterházy Irodalmi Díj nevet kapta, a történelmi Esterházy család kulturális örökségét ápoló szervezet célkitűzése – az értő befogadásra nevelés és a kortárs irodalom nagyobb társadalmi megbecsülése mellett – olyan rangot adni ennek, hogy az a közeljövőben Magyarország vezető irodalmi elismerésévé válhasson.
Az Esterházy Magyarország Alapítvány szándéka szerint az Esterházy-díjat minden évben az az író vagy költő kapja, aki az előző naptári esztendőben a legkiemelkedőbb olyan művet (könyv és/vagy e-könyv formában megjelent regényt, novelláskötetet, versgyűjteményt) adta közre, „amely humanista világlátásával, szabadságtörekvéseivel, felelős szeretetével, feddhetetlen jóakaratával és nyelvi igényességével járul hozzá ahhoz, hogy Magyarország, Európa és az egész világ jobb hellyé váljék”.
Az alapító célja egy olyan magas presztízsű irodalmi elismerés létrehozása, amely független, politikamentes, értékelvű, a minőségi kortárs magyar irodalmat díjazza, és a maga kategóriájában a legrangosabbnak számít Magyarországon.
A kiemelkedő irodalmi tevékenység elismerésén keresztül szeretnének hozzájárulni a magyar nyelvű írott kultúra fejlesztéséhez, a magyarországi szellemi élet élénkítéséhez is. Az alapítvány olyan kulturális közeg és platform megteremtésére törekszik, amely társadalmi párbeszédet folytat az irodalomról és annak szerepéről, értő olvasókat nevel, és megadja a megfelelő társadalmi elismerést azoknak, akik irodalmi értéket teremtenek.
A zsűri a művészeti díjak esetén szokásos eljárás szerint két lépcsőben dönt a díjazottról: megvitatás útján választja ki a zsűri a hét elemű shortlistet, majd ebből a listából pedig konszenzussal választják ki az adott év győztesét. A zsűri minden esztendőben egy, az irodalom tágan értett területén működő alkotót állít példaként a magyar nyelven olvasó közönség, Európa és világ elé.
Ebben az évben Kiss László író, szerkesztő, tanár, Mácsai Pál színművész, Dr. Margócsy István irodalomtörténész, Mora Terézia író, forgatókönyvíró, műfordító, Veiszer Alinda újságíró, szerkesztő választja ki a frissen alapított Esterházy Irodalmi Díj nyertesét.
Az idei évben az alábbi művek kerültek a shortlistre:
- Biró Zsombor Aurél: Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek (a szerzővel készült interjúnk itt olvasható, a kötetről a tavaly júniusi Minimum tizenegyes listában írtunk),
- Borsik Miklós: Futárlíra (a kötetről itt írtunk korábban, de a Minimum tizenegyes listára is felkerült),
- Darvasi László: Neandervölgyiek (kritikánk a regényről itt érhető el, de ez is szerepelt a Narancs Minimum tizenegyes! listáján),
- Grecsó Krisztián: Apám üzent (kritikánk a könyvről itt olvasható),
- Kiss Judit Ágnes: A vén fegyverkovácsné plasztikai sebészhez fordul (kritikánk itt érhető el),
- Simon Márton: Hideg pizza (interjúnk a szerzővel itt, kritikánk a verseskötetről itt érhető el, de ez a kötet is felkerült a Narancs Minimum tizenegyes listájára is),
- Szűcs Teri: Visszatért hozzám az emlékezet (írásunk a könyvről itt olvasható, a tavaly júniusi Minimum tizenegyes listán pedig első helyre került).
A díj széles körű társadalmi beágyazottságának és a közösséget szolgáló karakterének erősítése érdekében a kezdeményező Esterházy Magyarország Alapítvány konzorciális partnerként együttműködik a projektben a Líra Könyv Zrt-vel és az Örkény Színházzal.
A díjhoz Kelemen Zénó szobrászművész készített egy kisplasztikát, amelyet az eseményen szintén bemutattak: az Esterházy Irodalmi Díjat, az Aposztróf/Idézőjel kisplasztikát, minden év őszén fognak átadni az elismerést elnyerő szerzőnek.

"A formába öntött aposztróf és a csavarodás azt sugallják, hogy van valami előtte és utána, tehát a történet nincs teljes egészében jelen, így az irodalmi szöveg csupán az adott narratíva egy szelete a tágabb egésznek, amelyet az olvasó, a kontextus és a kulturális háttér tesz teljessé" – mondta el a díj koncepcióról az alkotó, Kelemen Zénó.
A díjjal járó anyagi támogatás összege tízezer euró. A díjátadó várható időpontja 2025. október 3.