Visszhang: könyv

Réz András: Lukrécia papucsai

Visszhang

A tanárhiány miatt az iskola egy földönkívülit alkalmaz helyettes kémiatanárként.

Eleinte senkinek sem tűnik fel, hogy bár vannak furcsaságai, Lutz Ferenc – a diákok körében Plutónium – egy másik bolygóról érkezett. A gondok akkor kezdődnek, amikor az osztály jó tanulóit, mind a hetet, megbuktatja. A gyerekek nyáron mégsem a pótvizsgára készülnek, kiderül ugyanis, hogy a sértődékeny űrlény az egész emberiségen akar bosszút állni. A Hetek szerencsére kozmikus segítséget is kapnak a világ megmentéséhez Lukrécia személyében, aki az univerzumot járva próbálja enyhíteni a Plutónium okozta károkat, papucsért cserébe.

A történet rögtön magával ragad, így a jól bevált mesei elemek alkalmazása, a hármas tagolás és a próbatételek körkörössége sem válik unalmassá. A világot sújtó különös csapásokban – jobb lábat ballá változtató kutyagumi, globális pattanásjárvány, összezsugorodott felnőttek – a saját világunk krízishelyzetei köszönnek vissza, és a válaszok, a bűnbakkeresés, az álhírek és a pánikot idővel felváltó közöny is ismerősek. Lukrécia pedig nem pusztán a problémák megoldásában segít, de külső szemlélőként olyan emberi dilemmákra is rálát, amelyeket a megpróbáltatások közepette egyre nehezebb érzékelni. A gyerekeknek közben a saját családjukon belül is van mivel megküzdeniük, ám a sok szereplő miatt a történet ezen aspektusa nem tud szervesülni, így a hét gyerek nagyon különböző, egyébként rendkívül izgalmas háttértörténete – a befejezéshez hasonlóan – kissé elnagyolt marad.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.