Vége a kárpótlási jegyek tőzsdei kereskedésének

Berekesztés

Belpol

A bevezetése óta ellentmondásos kárpótlási jegy története az idén januárban új szakaszába lépett: törölték a tőzsdéről. A rendszert ugyan folyamatosan érték jogos kritikák, ám a nyilvános kereskedés berekesz­tése mégis méltánytalanra sikeredett.

A kárpótlási jegyek tőzsdei története éppen úgy zárult, ahogyan az egész folyamat zajlott: méltatlanul. Tíz éve lett volna az államnak, az egymást követő Orbán-kormányoknak arra, hogy lezárja az 1991-ben indult kárpótlási folyamatot, s ez nem is került volna sokba. Ehelyett egy tollvonással törölték a kárpótlási jegye­ket a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) értékpapírlistájáról (lásd: Egy korszak vége…, magyarnarancs.hu, 2024. december 23.).

Törölve

Tavaly december 9-én jelent meg a Magyar Közlönyben egy kormányhatározat, amely szerint ki kell vezetni a kárpótlási jegyeket a tőzsdéről, ennek részleteit Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterre bízták. Egy héttel később a BÉT vezérigazgatója bejelentette: a jegyekkel már csak december 20-ig lehet kereskedni, a papírt törlik a tőzsdéről. Vagyis az értékpapírszámlákon lévő kárpótlási jegyek értéke másnap már a nullával volt egyenlő. (A tőzsdén kívüli – OTC – piacon ezután is lehet kárpótlási jegyekkel kereskedni, de az egy kevésbé likvid piac.)

Az, hogy 2025-től nem lehet kereskedni a jegyekkel a tőzsdén, önmagában nem volt meglepetés, mert már 1998-ban, majd 2014-ben tudni lehetett, hogy valamikor eljön a vég. Az ekkor kelt uniós irányelvek és az ezekhez kapcsolódó európai tanácsi rendeletek ugyanis 2025-ös hatállyal szigorúbb elszámolásról rendelkeztek a tőzsdei kereskedésben. Ennek a kárpótlási jegy nem felelt meg, de az utóbbi tíz évben több lehetőség lett volna arra, hogy a kormány ezt a problémát orvosolja. Vagy úgy, hogy alkalmassá teszi a jegyet a további kereskedésre, vagy úgy, hogy lezárja az egész kárpótlási történetet.

Nem az a probléma, hogy a kormány az utóbbi mellett döntött, hiszen a kárpótlási jegyek tőzsdei kereskedelme nem tartozott az izgalmas történetek közé, néha hetekig nem történt kötés, az árfolyam sem mutatott nagy ugrásokat. Az a probléma, hogy a kárpótlási jegyeket nem kivezették a tőzsdéről, hanem törölték onnan. A különbség az, hogy ha a papír kibocsátója – ez esetben a magyar állam – kivezeti az értékpapírt a tőzsdéről, akkor mond egy árat, amennyiért visszavásárolja a kinn lévő állományt, így valamennyire mindenki a pénzénél lesz. Ha törli, akkor nem vesz vissza semmit – így jártál, mától játék pénzed van. Itt éppen ez utóbbi történt.

Nehéz pontosan megmondani, mekkora volt a kárpótlási jegyek piaca az utóbbi időben. Valójában a kezdeti időket is vadkeleti ügyeskedések jellemezték. A kárpótlási folyamat során összesen több mint kétmillió állampolgár kapott kárpótlási jegyet, amely így 250–300 milliárd forint értékben került forgalomba. A pontos összeg azért bizonytalan, mert a felhasználás során a beváltott jegyeket nem vették számba sorszám szerint. Ezt kihasználva egy brókercég néhány élelmes dolgozója a náluk beváltott kárpótlási jegyeket szatyrokban, a „hátsó ajtón” kijuttatta, majd ezeket a je­gyeket másodszor is beváltotta.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.