Korábban több cikkben is foglalkoztunk már a Dharma alapítvány Siófok-Törekiben működő lómenhelyével. A balatoni panorámás területen fekvő intézmény az elmúlt években folyamatos vegzálásnak volt kitéve, talán nem függetlenül attól, hogy – amint lapunk szintén megírta –, a földterületet Barna György, a siófoki Plázs főszervezője is meg szeretné vásárolni.
Előfordult, hogy az agrártárca nem fizette ki az államilag elkobzott állatok tartásának költségét, majd a menhelynek logisztikai központként szolgáló szomszédos, állami vagyonkezelői tulajdonban volt épületét próbálták meg árverésen eladni a fejük felől meglehetősen furcsa körülmények között. Amikor ez nem sikerült, mivel a menhelyesek véletlenül értesültek a tervezett ügyletről és sikeresen licitáltak, visszamenőleg havi 758 ezer forintot követelt az ingatlan használatáért a vagyonkezelő.
Aztán jött a csata a földért, ami miatt jelenleg is per van folyamatban a kormányhivatallal. Az alapítvány egyik tagja ugyanis eladta volna a telekrészét tagtársának, de a kormányhivatal szerint Barna György helyben lakik és diót termel, így elsőbbséget élvez a valóban helyben lakó állattartó alapítvánnyal szemben. Azt azonban, hogy Barna György nem Siófokon él, többen is tanúsították, és jelenleg rendőrségi nyomozás van folyamatban, valamint per a felperes alapítvány és a kormányhivatal között a felperes szerint törvénysértő földhivatali döntés miatt.
Néhány héttel ezelőtt a 24.hu számolt be róla, hogy a Somogy Vármegyei Kormányhivatal ugyancsak meglepő indoklással elrendelte a menhely egyik kapujának elbontását, a főispáni határozatot pedig kabaréba illő jelenetek (és rendőrségi közbenjárás) mellett foganatosították a végrehajtók.
De úgy látszik, a történet még messze nem ért véget, ugyanis ismét a hírportál írta meg, hogy egy újabb körben ezúttal a lómenhely összes építményének a bontását rendelte el a kormányhivatal.
Mint írják, a döntés értelmében mennie kell a lómenhely központjának számító faháznak, több lóbeállónak, jurtáknak és sátraknak is. A történet szürrealitását mutatja a kis faház ügye, a lap ugyanis azt írja: „A több mint harmincöt hektáros területen elterülő lómenhely egy 50 négyzetméteres faháza miatt tartottak helyszíni szemlét a megyei kormányhivatal munkatársai. Ennek során megállapították, hogy a faház terasza átlóg a szomszédos helyrajzi számú telekre, ami eddig nem zavart senkit sem, lévén mindkét telek a lómenhely egyik vezetőjének, Berecz Gabriellának a tulajdonában van, és a lómenhely területét képezték.”
A határozat szerint az a probléma a kisházzal, hogy a területen „kizárólag a műveléshez szükséges gazdasági épületet lehet elhelyezni abban az esetben, ha a telek kertészeti, gyümölcs- vagy szőlőműveléssel hasznosított”. Ám az alapítvány a mobil gerendaházat irodaként, takarmányraktárként, melegedőként, orvosi szobaként és étkezőként is használta többek között gyerektáborai lebonyolításakor.
Ahogy korábban megírtuk, a hatóságok semmi kivetnivalót nem találtak a Fidesz siófoki székhelyű országgyűlési képviselőjének, Witzmann Mihálynak emeletes, légkondis „pincéjében”, mely Balatonlelle-Kishegyen áll, badacsonyi kilátással, ráadásul egy utat is leaszfaltoztak hozzá szóbeli engedéllyel.
Törekiben évek óta zajlik a földek felvásárlása egy jól behatárolható, kormányközeli körhöz köthetően.
A helyiek elmondása szerint a Jódi-hegyen rendszeresen látják NER-hatalmasságok autóját például Jászai Gellért 4iG-vezér úszómedencés, emeletes, Tihanyra néző fészere körül, amit Barna György szórakoztatóipari nagyvállalkozótól (siófoki Plázs) vásárolt. Barna családja a Dharma lómenhely területét is igyekszik megszerezni.