Könyv

Rossz viccek

Négy évvel ezelőtt, amikor a fiatal ellenállók elfoglalták a Színház- és Filmművészeti Egyetem épületét, aztán majd bő két hónap múlva az ostrom véget ért, itt-ott elhangzott: bárhogy is végződött a történet, azok, akik ott voltak a dicsőséges hetven napon, örök élményeket és tanulságokat szereztek, amikről előbb-utóbb színdarabokban, filmekben, regényekben hallunk újra. Akkor talán senki nem számított arra, hogy az egyik ilyen feldolgozás – mellesleg a nővéréé, Lilié után – Kemény Zsófitól érkezik.

Griffek, szibillák, dallamok

A szélesebb közönség Bősze Ádámot először nem mint zenei antikváriust ismerhette meg (bár azt régebb óta űzi, és abban is nagyon sikeres), hanem a Bartók rádió reggeli zenés műsorának vezetőjeként. Nem véletlenül volt lelkes hallgatótábora: remek előadó, akinek a megszólalásaiban nem csak irónia, de frissítő önirónia is van.

Nagyítás

A szerző célja e kötetben hangsúlyozottan nem a magyar holokauszt történetének a feldolgozása: munkájában az időszak eseménytörténete helyett eddig kevesebb figyelmet kapó kérdések, mozzanatok, összefüggések szerepelnek.

Túl a nyúl üregén

A kiváló olasz asztrofizikus, számtalan ismeretterjesztő könyv szerzője az utóbbi éveket a fehér lyukak rejtélyes és leginkább hipotetikus jelensége kutatásának szentelte.

Nehéz dolgok ezek

Lehetséges-e az, hogy valaki besétál egy könyvkiadóhoz a kéziratával, amelyet azonnal ki is adnak, vagy kapcsolatok nélkül erre semmi esély? Folyóiratok, kreatívírás-kurzusok, esetleg pusztán a pénz nyitja meg az utat az első könyvhöz? Könyvkiadókkal és reménybeli írókkal beszéltünk a tapasztalataikról.

„Nekem túl kulturált”

Versekkel indult, zenélt, dolgozott színészként is, aztán az ifjúsági regényeivel lett ismert. Nem hagylak itt című új ifjúsági disztópiájában ellenzéki fiatalok kört alakítanak, és egymást okítják. E kötet kapcsán beszélgettünk a kultúra szerepéről, a fiatalok bátorságáról és a művészet erejéről is.

Pompás virágzás

Először Magyarországon találkoztam a műveivel, az évet is tudom, 1994-ben. Akkor jelent meg az Ex Symposion című folyóirat róla készült tematikus száma. Domonkos István ekkor már nagyjából visszahúzódott az irodalomtól, tizenöt éve a svédországi emigrációjában élt, az a Jugoszlávia pedig, amelyben szocializálódott, soviniszta szemétdombbá, háborús romhalmazzá, téves csatatérré változott.
  • Orcsik Roland
  • 2024. november 20.