Interjú

"Nem tagadom el a rokonszenvemet"

Huszár Tibor akadémikus Erdei Ferencről

Könyv

Most jelent meg a hagymakertész és falukutató, tudós, pártpolitikus és többszörös miniszter politikai életrajza. A könyv szociológus szerzőjét Erdei ellentmondásos pályafutásáról, a népiekről és a társutasokról, valamint az "ahogy lehet" kényszeréről kérdeztük.

Magyar Narancs: Az 1971-ben elhunyt Erdei Ferenc ma nem számítható a szélesebb nyilvánosságban gyakran emlegetett személyiségek sorába. Az sem állítható, hogy működésének talán legfőbb viszonyítási pontja, a parasztpolgárosodás napi témája lenne a közvitáknak. Mi motiválta hát e könyv megszületését?

Huszár Tibor: Kétségtelen, hogy Erdei ma nincs a figyelem középpontjában, s ahogyan akár nemzedéktársáról és barátjáról, Bibó Istvánról szólva is kimutathatjuk a nemzeti emlékezetben a felejtés és az előtérbe kerülés szakaszainak váltakozását, úgy Erdei esetében mostanáig nyilvánvalóan az előbbi viszonyulás volt a jellemző. Ráadásul Erdei pályájának a megítélése eléggé szélsőséges, bár itt fontos két dolgot különválasztani. Az egyik Erdeinek mint szaktudósnak, mint szociológusnak az életműve, amely ha nyelvi okokból nem is épülhetett be méltóképpen a nemzetközi szociológiatörténetbe, itthon, a hazai szociológusképzésben a maguktól értetődő szakmai vitákkal együtt sem veszítette el az érvényességét és a jelentőségét. A másik Erdei politikai, közéleti működése, amelyről jóval kevesebb szó esett az utóbbi évtizedekben, s amely persze egyszersmind jóval ellentmondásosabb összképet is mutat. Én nem véletlenül határoztam meg "politikai életrajzként" ezt a munkámat, ugyanis ennek a vonulatnak a felderítésére vállalkoztam, voltaképpen már több mint három évtizeddel ezelőtt, amikor az első interjúimat elkészítettem Erdei pályatársaival. Így készítettem például televíziós interjút még 1977-ben - Erdei egykori Benczúr utcai otthonában - Bibó Istvánnal, s próbáltam minél többeket megszólalásra bírni Erdei emigrációba vonult kortársai közül, mint a parasztpárti Kovács Imrét vagy Szabó Zoltánt. Régóta tartó anyaggyűjtés és régi terv ez tehát, s 82 évesen a biológiai határok figyelembevételével már nem volt hova hátrálnom: meg kellett írnom ezt a könyvet.

MN: Erdei makói hagymakertészként és falukutató szociográfusként egyaránt és értelemszerűen a népiek közé számította magát. Hol helyezzük el őt ebben a változatos összetételű és igencsak problematikus konglomerátumban?

HT: Ha a mozgalom hőskorát, 1937-38-at, azaz a Márciusi Front időszakát tekintjük, akkor itt általánosan a demokratikus elem a meghatározó, de ez egy valóban roppant széttartó mozgalom. Ezzel együtt is a magyar progresszió egyik fontos hagyatéka, már ha nem szélesítjük ki olyannyira ezt a megjelölést, hogy, mondjuk, Erdélyi József vagy a ma már méltán elfeledett Sértő Kálmán is oda sorolható legyen. A népiek legjelentősebb figurái az irodalom felől érkeztek, s Illyés Gyula meg Németh László következetesen a maguk útját járták, így aztán persze nehezen illeszthetők be egy mozgalom alakulástörténetébe. Utóbbi az 1943-as balatonszárszói konferencián éppen a történelmi materializmus és a népi demokratikus átalakulás mellett szónokló Erdeivel vitázva óvott a szocialista rendszer jól felismert veszélyeitől, sajnálatos módon a bennszülött-idegen rosszízű tematikájával gyengítve saját érvelését. Ebben a kérdésben sajnos Erdein is lehet némi fogást találnunk, hiszen ő - egyébként Bibóval szoros egyetértésben - köztudomásúlag nem írta alá azt a nyilatkozatot, amely az 1938-ban elfogadott zsidótörvény ellen tiltakozott. A közös ellenérvük akkor az volt, hogy a magyar társadalmat nem vallási alapon kell tagolni, hanem szociális alapon. Vagyis nem lehet a zsidóságot egyetemlegesen védeni, mely álláspontot - mint utóbb Bibó nekem elmondta - mindketten elvetették volna, ha akár csak sejtették is volna az események végkifejletét. Ez a pont azután azért válik sorsszerűvé Erdei életében, mivel nem sokkal később azt a tanácsot kell adnia a barát Sárközi Györgynek, hogy meneküljön el az országból, mielőtt elpusztítják. Sárközi azonban nem hajlandó elmenekülni, de fontos megemlíteni, hogy a Sárközi Márta első házasságából született Horváth Ádám, a mai ismert rendező éppen Erdeiék szigetszentmiklósi házában kapott menedéket a vészkorszakban.

MN: Utóbb, ha lehet, még inkább széttartónak bizonyult az a generáció és politikusi mezőny, amelynek Erdei az egyik kitüntetett alakjává lett valamikor az 1930-as évek utolsó harmadában. Mennyiben példázatos vagy általánosítható Erdei személyes útja, illetve mik voltak ennek az életútnak a sajátos mozzanatai a későbbiekben?

HT: Nézze, ha Erdei, mondjuk, 1949 táján meghal, amikor - életútjának mélypontján - Rákosiék földművelésügyi minisztere lett, s amikor egy olyan agrárpolitika főhivatalnokává vált, amely szöges ellentétben állt a korábban és a későbbiekben is képviselt személyes meggyőződésével, a polgárparaszti fejlődés ideájával, akkor nyilván nem beszélhetnénk példaértékű pályafutásról. Jellemző, hogy ezekben az években látványosan kerülte Makót, a saját szűkebb pátriáját, mert joggal restellhette előttük azt a szerepet, amit akkoriban vitt. Rákosiéknak Erdeire és a hasonló társutasokra szükségük volt, de érdemi szerepet nem szántak és saját mondandót nem engedtek nekik. Ám politikusi bukását követően Erdeinek megadatott, hogy a hatvanas évek viszonyai között, egyfajta "ahogy lehet" morál és gyakorlat szellemében valamit megvalósítson a saját elképzeléseiből. Erre persze csak az 1956-ot követő megtorlások lezárultával nyílt lehetősége, hiszen ennek az árnyéka egy ideig őt is fenyegette: a Rákosi-korszak emblematikus társutasa ugyanis nemcsak az első Nagy Imre-kormány igazságügy-minisztere volt, de 1956-ban ő volt az a küldöttségvezető is, akit a szovjet csapatok kivonásáról folytatott tököli tárgyaláson Maléter Pállal együtt letartóztatott Szerov tábornok. Maléter útja innen az akasztófa alá vezetett, míg Erdei kiszabadulása ennek a politikai életrajznak a legnagyobb talánya. Itt csak feltételezést engedhettem meg magamnak, igaz, közvetett bizonyítékok segítségével: Kádárnak a magyar agrárium sajátosságait ismerő, a szovjet típusú kolhozrendszerrel szakítani képes szakemberekre volt szüksége, s így Erdei nélkülözhetetlennek bizonyult. S ebben a minőségében nyílt lehetősége arra, hogy a szövetkezeti mozgalom meg az új gazdasági mechanizmus előkészítése körül rátalálhasson az elképzeléseinek jobban megfelelő szerepre.

MN: Ha tetszik, ehhez szüksége volt arra az 1956-ot követő felismerésre, miszerint "nem vagyok politikus", "mint politikus megbuktam". Igaz, utóbb visszavonta képviselői lemondását, és még a Hazafias Népfront főtitkárává is megválasztották.

HT: Erdei előbb a Dálnoki-kormány belügyminisztere volt, majd 1948 és 1956 között folyamatosan kormánytagként működött: államminiszter, földművelési és igazságügy-miniszter, miniszterelnök-helyettes volt. 1956-57-es, önmagának írt feljegyzéseiben meg is kísérelt számot vetni ezzel a kudarccal, s a legnagyobb szemrehányást amiatt tette magának, hogy 1955-ben, Nagy Imre bukása után is a minisztertanács tagja maradt. Ezekhez a posztokhoz képest Erdei 1956 után valóban elhagyta a politika első vonalát, s működésének legfontosabb terepévé - részben az Akadémia főtitkársága mellett - az Agrártudományi Kutatóintézet vált, amelyet 1957-től vezetett. 1963-at követően pedig a magyarországi reformfolyamat egyik legfontosabb tanácsadója lett, és Fehér Lajos és Nyers Rezső mellett valóban jelentős érdemeket szerzett abban, hogy a magyar mezőgazdaság több évtizedes sikertörténetté vált, dacára a szovjet pártvezetők majdnem egynemű rosszallásának.

MN: A könyv egyik interjúalanya, a nádudvari Szabó István úgy is említi Erdeit, mint akinek a háztáji létét köszönhette a magyar mezőgazdaság.

HT: Annak az új szövetkezeti modellnek a kialakításában, amely immár nem a parasztok "legatyásításában" látta az előrehaladás útját (mint a merev vonalat képviselő Dögei Imre 1956 után), Erdei Ferenc elgondolásai valóban hatalmas segítséget jelentettek. Ehhez kellett az Erdei korábbi szociografikus műveiből is kitetsző valóságismeret, a helyi sajátosságok tudása s egyáltalán a paraszti mentalitás ismerete, amely a szovjet kolhozrendszernél sokkal gazdagabb, változatosabb mezőgazdasági rendszer kiépítését tette lehetővé. Ez persze lassú folyamat volt, de valóban: a háztáji befogadása, a termelőszövetkezetek nagyobb gazdasági szabadsága a melléküzemágak gyakorlata felé vezetett, s így egyfajta parasztpolgárosodás is kétségkívül megindulhatott. Az is Erdei törekvése volt, hogy létrejöjjön a termelőszövetkezeteknek egyfajta integrációja, érdekérvényesítő szerve, amely még Erdei életében meg is alakult: ez volt a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa. Tehát az 1960-as évekről szólva már nem beszélhetünk arról a megvezethető és meg is vezetett társutasról, aki Erdei egy évtizeddel korábban volt. Itt már sokkal inkább egy autonóm, a saját gondolatait és értékeit képviselő szereplőt láthatunk. Ez volt az az időszak, amikor a saját kibocsátó közege, a parasztság újra felismerte Erdeiben a "mi Ferink"-et, mert megérezték, hogy az "ahogy lehet" keretei között Erdei valóban az ő érdekeiket képviselte. Ez lehetett az oka annak, hogy Bibó a korábban már említett interjú végeztével valahogy úgy fogalmazott, hogy Erdei minden megalkuvás ellenére végül is megvalósított valamit az életcéljából, míg ellenben a saját sírfájára - erre a fordulatára sokan emlékeznek - azt kellene írni: élt 1945 és 1948 között. Azt már én teszem hozzá, hogy mindketten a magyar progresszió vonulatába tartoznak, s ez a barátság mellett párhuzamot teremt a kettejük életútja között. Ám amíg Bibó mindenek felett morális lényként áll előttünk, addig Erdei - bár tagadta - eredendően politikus alkat volt.

MN: Egy életrajzíró, úgy lehet, szükségképp kialakít magában valamiféle érzelmi viszonyulást a tárgyához. Ön ráadásul személyes ismeretségben is állt Erdeivel.

HT: Amikor én 1946-47 táján először hallottam Erdeit beszélni egy NÉKOSZ-akadémián, akkor az egész habitusa, kiállása imponáló és nagyon rokonszenves volt számomra. Személyes kapcsolat azonban csak a hatvanas években alakult ki közöttünk, habár Erdei roppant zárkózott ember volt, s így hosszabb beszélgetést talán csak egyszer, egy várnai kongresszusra utaztunkban folytathattam vele. Akkor keserű őszinteséggel beszélt a saját pályafutásáról, és ez is nagyon imponált, s hasonló benyomásokat szereztem a Valóság szerkesztőjeként is, amikor a szövegeivel foglalkoztam, interjút készítettem vele. Ismerve a tévedéseket, a sebeket, a megtépettséget, nem tagadom el a rokonszenvemet, amelyet Erdei iránt érzek. Ezt a könyvben sem próbáltam elleplezni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.