Családi filmekben bíznak a nyitás után ácsingózó amerikai mozik

Mikrofilm

Ősember, sárkányok és trollok - ezek mennek a leginkább a pandémia alatt.

Az Egyesült Államokban a mozik 45 százaléka üzemel jelenleg, a probléma azonban, hogy alig van mit játszaniuk – a stúdiók szinte minden jelentősebb filmjük premierjét lemondták, vagy egyszerűen a netre költöztették. A legbátrabb Christopher Nolan Tenet-je volt, amely azonban nem tudta megváltani a világot. A járványhelyzetben így a legtöbb filmszínház vagy bezárt, vagy csődbe ment, az emberek pedig inkább a neten kerestek maguknak néznivalót.

A tavalyi amerikai mozibevételek 70 százalékot zuhantak 2019-hez képest. Mivel a legfőbb piacokon, így New York és Los Angeles környékén voltak érvényben a legszigorúbb korlátozások, a mozijegyek nagy részét autósmozikban, vagy a ritkábban lakott államokban a korlátozások alatt is üzemelő filmszínházakban adták el. Március 5-től azonban New Yorkban lassú nyitás kezdődött: 25 százalékos, vagy maximum 50 fős nézőszámmal ismét üzemelni kezdtek a filmszínházak. Néznivaló azonban továbbra is alig akad.

A pandémia alatt a legnagyobb – de még így is elképesztően alacsony – bevételt az animációs és családi filmek érték el.

A karantén alatt lezajló streaming-filmszínház palotaforradalmát is egy gyerekmese indította el: a Universal feltette a netre a Trollok a világ körül című filmjét, ami szép kis összeget hozott a konyhára. Erre az amerikai mozik berágtak és a stúdió összes filmjét kitiltották a vászonról, nemsokára azonban visszakozniuk kellett, mire megszületett a történelmi megállapodás: a szokásos 90 nap helyett mindössze három hétre zsugorodott a kizárólagos vetítést biztosító mozis ablak. A vírus miatt viszont a mozik még nehezebb helyzetbe kerültek, így már abba is belementek, hogy akár a streaminggel együtt, szimultán mutassanak be filmeket a vásznon.

A Trollok sikerét látva néhány animáció még lehajolt a fillérekért a mozikban – ilyen volt a Croodék 2, amely Hálaadáskor debütált a vásznakon. Márciusig több mint 50 millió dollárt fialt – majdnem annyit, amennyit az első rész egyetlen hétvége alatt összeszedett. Ez az eredmény mégis elég volt ahhoz, hogy a karantén egyik legsikeresebb filmjévé váljon: a 44 milliós bevételt elérő Wonder Woman 1984-et is megverte, igaz, azt a streaminggel párhuzamosan mutatták be a mozikban, míg a Croodék 2 csak később debütált online.

A következő nagyobb bemutató ugyancsak egy családi film volt, az élőszereplős Tom&Jerry már az előzetesével sem árult zsákbamacskát. A vészterhes időkben azonban úgy tűnik, pont ilyen könnyed szórakozásra van szükség: februári bemutatója óta már több mint 23 millió dollár értékben váltottak rá jegyet, ami már csak azért is jó eredmény, mert közben az HBO Max-on is elérhetővé vált.

 
Raya és az utolsó sárkány
Disney / Raya és az utolsó sárkány

Ahogy megkezdődött az óvatos nyitás, a Disney is bevetette egy nagyágyúját: a Raya és az utolsó sárkány szintén egyszerre érkezett streamingre és a mozikba, utóbbi helyen azonban bemutatója első hétvégéjén a Tom&Jerry eredményének közel felét, mindössze 8,6 millió dollárt ért el. Míg azonban a Raya online kikölcsönzése 30 dollárba (kb. 9 ezer forintba) került a meglévő Disney+ előfizetés mellett, a Croodék 2-t már 20 dollárért bárki megnézhette a neten, a Tom & Jerry-ért pedig az HBO Max előfizetésen túl nem kellett perkálni.

A legutóbbi hétvége a karantén eddigi legjobb összbevételét eredményezte a New York-i nyitások miatt: összesen 25 millió dollár értékben váltottak jegyet Amerikában az emberek. Ha továbbra is ugyanaz a maroknyi film lesz elérhető a filmszínházakban, mint eddig, akkor

minden esély megvan rá, hogy a Croodék folytatása a tavalyi Tenet 58 millió dolláros eredményét is túlszárnyalva az egész koronavírus-időszak legnagyobb bevételű filmjévé váljon.

Ettől beszédesebb eredmény nem is kell azoknak, akik a hagyományos értelemben vett mozifilmek halálát vizionálják.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.