Orbán poloskázása: ez polgárháborús hangulatkeltés, ideológiai alapon

Publicisztika

Egy 15 éve kormányon lévő miniszterelnök szájából kifejezetten félelmetesen hangzik, ha arról beszél, hogy bizonyos vele egyet nem értő magyar állampolgárokat ki kell takarítani.

„A mai ünnepi összesereglés után jön a tavaszi nagytakarítás – átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget. Ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében, pénzért a birodalom szekerét tolják. Barátaim, túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl. Túl sok helyről kaptak pénzt. Túl sokszor váltottak már köpönyeget. 1848-ban császármadarak ültek a nyakunkba, most meg Weber-fiókák kárognak a fejünk fölött. Éppen elég volt belőlük. Tavaszi szél vizet áraszt, hadd vigye őket! Rajtuk a skarlát betű, sorsuk a szégyen és a megvetés. Ha van igazság, márpedig van, akkor a pokolban külön bugyor várja őket. Ismerünk benneteket, hiába bújtatok új európai pártgúnyába, a gazdáitok ugyanazok, a terveitek ugyanazok. És ne reménykedjetek, a sorsotok is ugyanaz lesz, legyőzünk benneteket újra és újra.”

Orbán Viktor miniszterelnök ezekkel a fenyegető szavakkal zárta idén a március 15-i beszédét a Múzeum-kertben. A zárás radikalizmusa mellett maga a beszéd a konkrétumok szintjén nem sok újdonsággal szolgált, igazából csak felmelegítette a korábbi „foglaljuk el Brüsszelt” jelszót, a szabadságharcos narratívára építve pedig ismételten a szokásos orbáni kettéosztás gyakorlatával élt, bár mindezt ideológiai dimenzióba ágyazva – ami összességében mégiscsak fordulópontot jelent a korábbiakhoz képest. 

Orbán előszeretettel játszik rá a magyar társadalomban kifejezetten erős függetlenségi-szabadságharcos narratívára, különösen a nemzeti ünnepeken, amelyek tartalmukban amúgy is főleg ezt a fajta nemzetképet erősítik. Idén kifejezetten kozmikus távlatból indított, mondván a „magyar szabadság eszméje” 1848. március 15-én öltött testet, de ebből a transzcendens megközelítésből hamar eljutott az aktualizálásig: Orbán beszédeiben már sokadik éve Brüsszel az a külső hatalmi központ, ami az elnyomó hatalmat testesíti meg, és ami ellen küzdeni kell, mert valamit rá akar erőszakolni Magyarországra.

Orbán másik kedvelt formulája saját magának és híveinek, a Fidesznek a társadalom egészével, a „magyarokkal” való azonosítása – emlékezhetünk 2002 után a „haza nem lehet ellenzékben” fideszes jelszóra, mintha a Fidesz egymaga jelentené a hazát, vagy hogy Orbán rendszeresen beszél úgy saját nézeteiről, mintha ő tudná egyedül, hogy mit is akarnak „a magyarok”. Ezzel párhuzamosan Orbán retorikájának állandó eleme a folyamatos „mi” és „ők” felosztás, melyben a „mi” mindig a jó oldalon áll, az „ők” tartalma pedig az aktuális politikai igények szerint változik, de mindenképp a rosszakat jelenti.

Orbán idei március 15-i beszéde ismét ezeket a stratégiákat kombinálta, ám miközben az elmúlt hónapok orbáni gondolatainak adta valamiféle esszenciáját, összességében egy kifejezetten félelmetes víziót vázolt fel.

Az orbáni szabadságharc és társadalomfelosztás ugyanis mostanra túllépett a nemzeti kereteken, és kifejezetten ideologikus jelleget öltött: már tavaly decemberben arról beszélt egy interjúban, hogy „patrióták” a világban mindenütt harcolnak a progresszív liberálisok ellen, a februári évértékelő beszédében pedig egy egészen konkrét elképzelt birodalom elleni harcot emlegetett. Mostani beszédében a „mi = magyarok” megfeleltetést is hamar átfordította a „mi = patrióták” állításra, a szabadságharc pedig szerinte már „a nyugati világ lelkéért” folyik – nem konkrét elnyomásról van tehát szó, és ne legyenek kétségeink, ez egy ideológiai harc.

Az orbáni felosztásban a rossz oldalt most „Brüsszel” testesíti meg a „szivárványos világbirodalom” központjaként, amely jószerivel megrontja az embereket: „össze akarja keverni, majd le akarja cserélni Európa őslakosait idegen civilizációkból érkezettek inváziós tömegeivel”, „a teremtés egészséges rendjéből a természetellenes életmódok káoszába” akarja terelni a gyerekeket és unokákat, és „a háború isteneinek szolgálatába” akar állítani mindenkit. 

Velük szemben a jók most a patrióták, akik kreacionisták, hisznek a teremtésben (és ezáltal Istenben is), illetve etnonacionalista módon állnak a nemzetek összetételéhez (lásd Orbán megjegyzését a jobboldalon régóta népszerű konteóról az európai lakosság lecseréléséről – ezzel kapcsolatban korábban is voltak hasonló állításai). Ennek az ideológiai tömbnek adná egyfajta európai szintű politikai credóját Orbán 12 pontja is, amely az 1848-as 12 pontot meglehetősen erőltetetten és torz módon kifordítva említi meg a nemzeti szuverenitás, a nemzetek Európája és a „Soros-ágensek” mellett például „Európa keresztény örökségének védelmét” is.

Orbán ezt a világszintű ideológiai szembeállítást fordította át a beszéde végén a magyar viszonyokra is: a patriótákat, vagyis lényegében a hatalmon lévő Fideszt jelentő „mi”-vel szemben most az elképzelt világszintű „birodalom” szekerét toló ellenségek szerepeltek, ebbe beleértve mindenki, aki nem ugyanazt gondolja, amit Orbán. Ebbe a kategóriába sorolt be politikusokat, bírókat, civileket és újságírókat, „Weber-fiókákként” emlegetve tiszásokat, rájuk utalt „poloskaként”. Ez már önmagában is súlyos lista, úgyhogy rögzítsük akkor még egyszer:

Orbán ideológiai alapon az ellenségének tart másként gondolkodó magyar politikusokat, bírókat, civileket, újságírókat, akikre poloskaként utal. 

2010 előtt ez a fajta rideg kettéosztás kifejezetten gyümölcsöző volt a Fidesz számára, ellenzékből sikeresen kérdőjelezte meg az akkori kormány legitimitását, akkor sokan voltak fogékonyak a hazaárulózásra és a jó-rossz magyarok felosztására. Elképzelhető, hogy Orbán most is a jövő évi választásokra készülve vette elő ismét ezt az egyszer már bevált taktikát, de valójában évek óta erről a felosztásról beszél. A különbség az, hogy nem ennyire konkrétan és fenyegetően:

egy 15 éve kormányon lévő miniszterelnök szájából kifejezetten félelmetesen hangzik, ha arról beszél, hogy bizonyos vele egyet nem értő magyar állampolgárokat ki kell takarítani (az országból?).

Nem idéznék történelmi párhuzamokat, valószínűleg mindenkinek eszébe jut legalább egy olyan népirtás a világból, amely azzal kezdődött, hogy kártevőkhöz hasonlítottak bizonyos embercsoportokat.

Már cikkünk megírásáig is sokan háborodtak fel ezen az összehasonlításon, és még fognak is a következő napokban, a Fidesz politikusai és beszélő fejei pedig valószínűleg cinikus somolygással reagálnak majd arra, ha bárki rákérdez arra, hogy Orbán Viktor tényleg poloskának tart-e bizonyos magyar embereket. Gulyás Gergely esetleg majd a következő kormányinfón megjegyzi, hogy Orbán szavai egyértelműek voltak, vagy hogy ő nem is úgy értette, ahogy mindenki más.  

Orbán szavaiból mindenesetre polgárháborús hangulat következik ideológiai alapon: a vele egyet nem értő emberek megbélyegzése és dehumanizálása.

Árkok betemetéséről, nemzetépítésről, bármiféle pozitív jövőképről, belpolitikai ajánlatról, az ország felemelkedéséről nincs szó, csak maximumra tekert ellenségképzésről.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.