egotrip

Váradi Balázs: Csak semmi politika!

Egotrip

Miért és hol fogadjunk Trumpra?

Ki győz november 5-én, Kamala Harris vagy Donald Trump? A végeredményen irdatlanul sok múlhat, és nem csak az Egyesült Államokban: árfolyamok, a világgazdaság konjunktúrája, Ukrajna jövője, Orbán rezsimének nemzetközi pozíciója. A világrend! Nem is csoda, ha már ma sem hagy nyugodni bennünket a kérdés: ki nyer majd? Erre teljes bizonyossággal felelni persze csak november 5. után fogunk tudni – addig legfeljebb arra kereshetjük a választ: mekkora most az esélye, hogy Trump fog győzni?

Először is azon kell elgondolkodunk, mit is jelent a kérdésben az esély szó. Lássunk három, az elnökválasztástól távoli példát.

Mekkora az esélye, hogy a kaszinóban a francia ruletten a következő szám páratlan lesz?

Mekkora az esélye, hogy Budapesten esni fog jövő hétfőn?

Mekkora az esélye, hogy a baráti házaspár, Jenő és Irén még az idén elválnak?

Bár az esélyt mindhárom esetben 0 és 100 százalék közti számmal szokás megadni, a módszer, amivel a számot megpróbáljuk kifundálni, mindhárom esetben különböző. Legkönnyebb a dolgunk a rulett esetében: a kísérlet akárhányszor ismételhető, és az esélyt (18/37=48,64864… százalék) a gyakoriságon túl a 37 szám egyenlő valószínűségére támaszkodó elemzés is megerősíti.

A budapesti eső kérdése már fogósabb. Itt is kiindulhatunk a gyakoriságból – milyen gyakran esett október végén Budapesten, amióta feljegyzéseink vannak? De mi történik, ha közben változik a klíma? Szerencsénkre a meteorológusok rengeteg megfigyelés alapján, matematikai eszközökkel időjárás-előrejelző modelleket készítenek, amelyek néhány órára előre lélegzetelállítóan pontosak, de még néhány napra is viszonylag megbízható esélyekkel szolgálnak. Ezt a valószínűségértéket látjuk az időjárás-előrejelző alkalmazásunkon.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.