James Bondnak nem csak a világot, a mozikat is meg kellene mentenie

Mikrofilm

Soha nem telt még el annyi idő két Bond-film között, mint most – kérdés, hogy a feszült várakozás erősebb-e, vagy a fertőzéstől való félelem és a streamingoldalak ereje? 

Tavaly nyáron mindenki Messiásként várta Christopher Nolan Tenet című filmjét, hogy egyszemélyben megmentse a teljes blockbuster-szezont – mára kiderült, hogy bár a mozi bátran ugrott bele a kihívásba, de végül nem volt elég néző, hogy beteljesítse a várakozásokat, így hamar a földbe állt. Több mint egy év telt el azóta, és bár a dühös Russell Crowe és az animált ősembercsalád is megpróbálta visszacsalogatni a nézőket a moziba, nem sok sikerrel. A valódi, pénzügyileg is értelmezhető bevételekre egészen idén tavaszig kellett várni: Godzilla és King Kong összecsapása, a ki tudja hányadik Halálos iramban, majd a Hang nélkül 2 végre szemmel látható nézőtömeget vonzott, de ezeknek a filmeknek a számai még mindig jócskán elmaradtak a karantén előtti időszakban megszokottaktól.

James Bond legújabb kalandját a 2020-as év sikerfilmjének szánták, ám a stúdió nem merte bevállalni azt, amit a Tenet, így folyamatos tologatás után végül kihúzták a bemutatónaptárból a 007-est – ez pedig egy teljes moziláncot bedöntött.

A vírushelyzet azonban a világ legtöbb részén, így Amerikában is enyhült, így az MGM ha vonakodva is, de úgy döntött, lassan ideje vászonra küldeni ügynöküket – korábban tárgyalásokat folytattak arról, hogy 600 millió dollár körüli összegért eladnák valamelyik streamingplatformnak, mikor azonban pár hónapja az Amazon felvásárolta a stúdiót, a producerek kategorikusan kijelentették:

Bond ettől függetlenül biztosan a mozikban akciózik majd a tévék helyett.

A Las Vegasban tartott Cinemacon prezentáción a stúdió fejesei továbbra is kitartottak a kizárólagos mozis forgalmazás mellett és megerősítették: ha törik, ha szakad, október 8-án bemutatják a filmet. A filmipar most tehát a tavalyi Nolan-fiaskóhoz hasonlóan lélegzetvisszafojtva várja, vajon képes-e végre egy blockbuster a nevéhez méltó számokat produkálni.

Amint az Indiewire cikke ugyanis megjegyzi, hiába szűnt meg a karantén és enyhültek a szabályozások, a mozik továbbra is köhécselnek, azzal pedig, hogy a stúdiók folyamatosan húzgálják ki portékáikat a vásznakról, a moziipar egyre inkább egy ingatag jenga-toronyra kezd hasonlítani.

A Las Vegas-i eseményen felszólaló Sony-vezető például úgy hangsúlyozta a moziforgalmazás jelentőségét, hogy a stúdió épp azon dolgozik, hogy az eredetileg október 1-re tervezett bemutatójából kimenekítve sikerüljön eladnia Hotel Transylvania: Transzformánia című animációjukat. Másik sikervárományosukat, a Venom folytatását szeptember 24-ről október 15-re csúsztatták, de a mostani box office-eredmények hatására azt tervezik, hogy egészen jövő januárig napolják a premiert.

A Paramount ugyanígy tesz a Clifford, the Big Red Dog-gal, míg James Bond stúdiója úgy néz ki, egyelőre csak a 007-essel tesz kivételt: a The Addams Family 2-t a mozibemutatóval egyidőben online is elérhetővé teszik. A forradalmat elindító trollmese után a stúdiók családi filmjeiket láthatóan szívesebben teszik közé online, mint a nagyvásznon.

Az elmúlt hónapokban legnagyobb bevételt elérő filmek közé olyan címek tartoznak, mint a 80 milliós hétvégét gurító Fekete Özvegy, vagy a 70 milliót elérő kilencedik Halálos iramban. A Nincs idő meghalni című Bond-epizód azonban a várakozások szerint még ezek szintjét sem éri majd el, hiszen a franchise darabjai jellemzően bevételük több mint 75 százalékát Észak-Amerikán kívül szerzik: legutóbb a Spectre 70 millióval nyitott 2015-ben, de minden idők legsikeresebb Bondja, a Skyfall is „csak” 88 millióra volt képes.

Ami mégis Bond mellett szól az az, hogy már hosszú hónapok óta várnak rá a rajongók, ráadásul számottevő versenytárssal sem kell majd szembenéznie. A legújabb Marvel-mozi, a Shang Chi szeptember 3-án debütál, további sikervárományos filmek pedig csak novemberre várhatóak: ekkor jön a formabontónak tervezett Örökkévalók című képregénymozi a friss Oscar-díjas Chloé Zhao-tól, majd a Szellemirtók és a Top Gun következő felvonása, illetve az Encanto című Disney-mese.

A marketingesek máris fenik a tollukat a „Bond is back”-jellegű szalagcímekre,

abban reménykedve, hogy a szokásos világmegmentés mellett a világ legismertebb titkosügynöke a moziipart is fél kézzel megmenti.

Soha nem fordult még elő, hogy két Bond-film között 6 év telt volna el – ráadásul alighogy lepörög a Nincs idő meghalni, máris jön a következő nagy feladat: ki pótolhatja majd a szereptől elköszönő Daniel Craig-et?

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.