Kisajátított földek, a Fideszt is érintő iskolai botrány, Ókovács Szilveszter BMW-je – ezek voltak a legfontosabb belpolitikai cikkeink 2024-ben (I. rész)

  • narancs.hu
  • 2024. december 28.

Belpol

Év végi válogatásunkban olyan írásokat mutatunk be, amelyek a Narancs.hu saját, de országos nyilvánosságot és figyelmet kapott sztorijai voltak.

A köztársasági elnök lemondása, Magyar Péter feltűnése, a Fidesz meggyengülése és a befuccsolt gazdaság határozta meg leginkább az idei évet a belpolitikában. Meg persze sok minden egyéb, ami nem volt akkora horderejű, mint a felsoroltak, mégis a 2024-es év emlékezetes története marad. Év végi kétrészes válogatásunkban most olyan cikkeket mutatunk be, amelyek a Narancs.hu saját, de országos nyilvánosságot és figyelmet kapott sztorijai voltak, illetve más szempontból fontos írások. Összeállításunkban nem foglalkozunk a kegyelmi botránnyal, Novák Katalin és Varga Judit bukásával, Magyar Péterrel, az önkormányzati és az európai parlamenti választással, Bese Gergővel, Orbán Balázzsal és a Menczer Tamás nevű vadember alakításával, mint ahogy az új Fővárosi Közgyűlés üléseivel sem. E témákat hírösszefoglalókban, helyszíni tudósításokban, riportokban, illetve számos publicisztikában dolgoztuk fel. Ám 2024-ben, ebben a sok szempontból akár vízválasztónak is nevezhető esztendőben a főleg a kormánypárthoz kötődő botrányos események, megnyilvánulások mellett bőven akadtak egyéb, közérdeklődésre számot tartó történések is. A lapunk saját információi alapján megírt cikkekből, önálló sztorijaiból álló gyűjtésünk első része következik – főleg belpolitika, egy-két más témával kiegészítve.

Hol van a legjobb helye egy tankerület irodájának? Nyilván a fideszes képviselő alapítványának sporttelepén. Az év elején írtuk meg, hogy a Dél-Pesti Tankerületi Központ a Németh Szilárd Fidesz-alelnök érdekeltségébe tartozó Csepel SC sportközpontban bérel irodát. Zsák a foltját, mondhatnánk, mármint hogy egymásra talált ez a kormánypárti sóhivatal és a kerület egykori mindenható ura. A több furcsaságra is rávilágító történetet Béres Máté dolgozta fel.

A Pest megyei Taksonyban a fideszes polgármester leváltásához vezetett, hogy huszonkilenc gazda termőföldjét akarták kisajátítani a Budapest-Belgrád-vasútvonal logisztikai állomásához épülő bekötőút miatt. Az érintettek felháborodása oly' mértékű volt, hogy később a kormányhivatal felfüggesztette az eljárást. Minderről Zsidai Péter írt.

A hangfelvételek korában a Narancs.hu is előállt egy olyan hanganyaggal, amelyen a gyulai fideszes polgármester gyakorlatilag pártja krédóját fogalmazza meg: „Béla, ha elárulod a Fideszt, akkor kockáztatod a munkahelyed!” Görgényi Ernő szavait egy fideszes városi képviselőhöz címezte, a beszélgetést és kontextusát Bod Tamás, Békés megyei újságírónk, lapunk Kis-Magyarország rovatának vezetője tárta fel kiváló cikkben. Lett is hatása: nemcsak a független sajtót járta be, hanem tavaszi országjárásának első állomásán, Gyulán Magyar Péter is szóba hozta.

Bonyhádon az a botrány sem tudta elsöpörni a fideszes városvezetőt, hogy egyik rokona, F. tanár úr egy 13 éves növendék esetében átlépte „a tanári szerephatárt” a helyi iskolában. Pedig különösen érzékeny kérdés volt ez az államfőt megbuktató pedofilbotrány után. De mi is történt a Tolna megyei kisvárosban, ki az az F. tanár úr, és hogyan viszonyult a történtekhez az iskola és a tankerület? Ezt írta meg Bozai Ágota, cikke nyomán pedig több sajtóorgánum is foglalkozott a témával.

Az első nyári hőhullámok után rendkívül alapos cikkben vette sorra Barotányi Zoltán kollégánk, hogy milyen élettani hatása van az extrém hőségnek, illetve mi az összefüggés a klímahatások és a politikai-társadalmi jelenségek között. Bár az idei nyár nem volt olyan elviselhetetlenül forró, mint az aszályos 2022-es, a cikk fontos általános érvényű megállapításokat tartalmaz.

Egy roma férfi, a miskolci színház volt színésze 72 éves korában szerezte meg kulturális antropológusi diplomáját. Szegedi Dezső élettörténete azonban ezen kívül is érdekes. Interjúnkban, amit Dusza Erika készített vele, egyebek mellett a borsodi megyeszékhely egy letűnt városrészéről, cigányzenészekről, színészetről, roma identitásról, tanulási kedvről beszélt. Nem mindennapi olvasmány!

Ha már botrányokról esett szó cikkkünk bevezetőjében: nyáron történt az az eset, ami az egész ország felháborodását kiváltotta. Egy karateedző felrúgott egy kisfiút a szolnoki kalandparkban. Bod Tamás megszólaltatott egy ügyvédet, aki szerint a gyalázatos tett elkövetőjének esetében akár tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés kísérlete, vagy életveszélyt okozó testi sértés kísérlete is felmerülhet. 

De júliusban volt itt más is. Zsidai Péter írta meg, hogy Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója a dalszínház királyi felhajtóján parkol 60 milliós BMW-jével. Erre a sztorira rárepült a teljes magyar sajtó. Ókovács is megszólalt; mint közölte, a „gépjárműár nem felel meg a valóságnak, az OPERA számára biztosított típus listaáron csaknem harmadával kerül kevesebbe”. A történet és a csúcskategóriás autó itt olvasható, látható:

(Címlapképünkön: az egyik kisajátításra szánt bekötőút Taksonyban. Fotó: Narancs.hu)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk