Lehet-e Győr a NER-buktatás inkubátora?

  • Papp László Tamás
  • 2024. október 9.

Publicisztika

A városban sok tekintetben egyedi politikai mikroklímát teremtett a régi ellenzék válsága és a NER részleges helyi bukása. De akadnak-e ennek a lokális történetnek országos mintaképző tanulságai? Van-e remény az ellenzéki biodiverzitás fennmaradására a Tisza áradása idején?

A nemrég hivatalba lépett Pintér Bence diadala Győrben, illetve az észak-dunántúli megyeszékhelyet addig vezető fideszes Dézsi Csaba András bukása váratlanul ért sokakat. De a jelenből visszanézve (miközben azt latolgatjuk, hogyan fog működni a csonka ellenzéki-civil koalíció élén polgármesterré választott Pintér és a fideszes közgyűlési többség együttes városvezetése, az alakuló ülés pénteken délután lesz) ez már nagyon is törvényszerűnek látszik. Mielőtt szót ejtünk róla, vajon mi várható Győrben ebben a ciklusban, (ami a polgármesteri jogkörök fideszes megnyirbálásával indult, amellyel szemben Pintér Bence kormányhivatali és alkotmánybírósági jogorvoslatot kér) nem árt felidézni, hogy jutottunk ide.

Jelen helyzet annyit tesz, hogy bejött szerzőnk egy korábbi publicisztikájának azon felvetése (amire tavaly ilyenkor azért még kevesen fogadtak volna), hogy Borkai Zsolt a NER rémálmává válhat. A Dézsit csaknem félezer szavazattal megelőző Pintér nevető harmadikként való befutását jelentős részben az tette lehetővé, hogy a 27 százalékkal, majdnem 16 ezer vokssal a harmadikként végző Borkai nyilvánvalóan elvett Dézsitől korábbi Fidesz-szavazókat is. Ez viszont egy éve még valószínűtlennek tűnt. A szerző győri újságíróként Borkai polgármesterjelöltségének bejelentése után folytatott olyan háttérbeszélgetést, melynek részvevője a helyi közéletet jól ismerő bennfentes szereplő volt. Az illető határozottan állította: a hatalom nem fogja engedni, hogy Borkai ténylegesen is elinduljon. Bármit elkövetnek, hogy visszalépésre kényszerítsék: megzsarolják, leporolják az aktáit, akár őrizetbe is veszik.

A győri rendőrkapitány tavaly szeptemberi letartóztatása kapcsán is felvetődött a Borkai-szál, hogy mivel Váczi Attila úgymond jóban volt Borkai Zsolttal, és "az úgynevezett audis földekkel kapcsolatos csalás ügyében indult nyomozás során élhetett vissza hivatali hatalmával" - írta a Blikk. Ezt a feltevést az ügy hátteréről írt riportjában e cikk szerzője cáfolni próbálta. Hasonló feltételezések Magyar Péterre vonatkozóan is elhangzottak. Hogy tudniillik "ezek" akárhogyan is, de megakadályozzák, hogy elinduljon, pártot alapítson. (Egyik sem történt meg. Vagyis kiderült: a rendszer azért messze nem képes arra, hogy orosz módszer szerint likvidálja vagy koholt vádakkal börtönbe küldje a rá nézve veszélyesnek tartott politikusokat, vállalkozókat. Az biztosra vehető következmény, hogy aki a Fideszen, illetve annak holdudvarán belül szembefordul a vezető körrel, azt kirúgják, elveszíti közpénzes megbízásait, lejárató cikkek jelennek meg róla, akár fel is jelentik, vizsgálatok, eljárások indulnak ellene. Ám épp Borkai esete bizonyítja: akár legfelülről, legbelülről is kiléphet valaki a rendszerből, anélkül, hogy életét kockáztatná. A NER-t árnyalatlanul lediktatúrázó, Orbán Viktort és Rogán Antalt mindenhatónak 〈és mindenre képesnek〉 gondoló korábbi ellenzéki szóhasználat paradox 〈vagy nagyon is logikus〉 módon épp az orbáni rendszert segítette. Életszerű, hogy sok, a rezsimmel való szakításon gondolkodó, azon tanakodó funkcionáriusnak pont ez a diskurzus szolgáltatott önfelmentő érveket arra, hogy ne lépjenek ki. Holott az a bizonyos fekete autó csak a fejünkben létezik.)

Borkai Zsolt azért is vált hosszú távon nemcsak Győrben, hanem országosan is a NER rémálmává, mert fajsúlyos politikai szereplőként ő demonstrálta (biztatást adva Magyar Péternek), hogy erre a rendszerre nem igaz az IRA jelszava, miszerint: "Egyszer bent, soha többé kint." 2019-ben Győrben az ellenzéki összefogás azzal magyarázta teljes kudarcát (Borkait a szexbotrány dacára is újraválasztották, illetve a Fidesznek kétharmados többsége lett az önkormányzatban), hogy árulás történt az ellenzéken belül. A Jobbik helyi politikusai kiléptek az összefogásból, szavazatokat véve el onnan. Eme árulás drámáját részletesen feldolgozva már tavaly áprilisban is állítottuk: nem ez volt a kudarc legfőbb oka

Ezt a júniusi választás is beigazolta, ahol még annyira sem volt összefogás, mint 2019-ben. A Tiszta Szívvel a Városért Egyesület által jelölt Pintér Bencét az LMP, a Momentum és az MSZP, a DK-s polgármesterjelöltet, Glázer Tímeát (Borkai 2019-es kihívóját) pedig a Jobbik támogatta. De külön listával indult a városvezetésért a 2019-ben az Összefogás Győrért színeiben a közgyűlésbe jutó, a 2022. januári időközi polgármester-választáson az ellenzéket támogató Balla Jenő, az ellenzékből kilépő volt jobbikosok pedig a Fidesz-közelinek gyanított, az időközi választáson Dézsit támogató Civilek Győrért (ugyancsak egykori Jobbik-politikus) alapítóját, Kovács László önkormányzati képviselőt indították. A 2019-ben ellenzéki támogatással mandátumot szerző (de 2020-ban már ugyancsak Dézsit támogató) Bárány István idén Borkai csapatában indult egyéni jelöltként.

 
Pintér Bence, Győr új polgármestere
Fotó: MTI/Krizsán Csaba
 

Vagyis az ellenzék széttagoltabb volt, mint öt évvel korábban. Az eredmény viszont azt bizonyítja: amennyiben a hatalom szintén megosztott, teljes összefogás nélkül is elérhető részleges siker. Hogy mi vezetett ide? Ugyanaz, ami miatt Dézsi Csaba András hivatalba lépése után nem sokkal úgy nyilatkozott: valójában csak az ő megválasztásával lett igazán fideszes városvezetés Győrben. Hozzátéve egy interjúban: "más típusú a kapcsolatrendszerem a Fideszhez és annak tagságához", mint Borkai Zsoltnak. Már a 2006-os első helyi fideszes győzelem után támadtak feszültségek a győri Fideszen belül, amikor a kívülről jött Borkai (nyilvánvalóan felső jóváhagyással) parkolópályára rakott egyes helyi pártembereket (köztük magát Dézsit is), és polgármesteri túlhatalmat ruháztatva önmagára, a régi káderek helyett inkább saját belső körére támaszkodva irányította a várost. Így Borkai bizonyos értelemben végig "testidegen" maradt a Fideszben.

Akik viszont a szexbotrány miatt távozó Borkait váltó Dézsitől remélték, hogy majd a helyi pártelitet jobban bevonva fog vezetni, azoknak csalódniuk kellett. A Covid alatti rendkívüli jogrend csak tovább erősítette a polgármesteri túlhatalmat. A NER alapvető jellegzetessége, hogy de facto a helyi vezetőket is felülről nevezik ki. A júniusi választáson pedig eléggé megmutatkozott, hogy a Fidesz és Dézsi megítélése, népszerűsége szétvált.

Akárcsak 2019-ben, úgy 2024-ben is a polgármester volt Győrben a leggyengébb láncszem.

A NER és az általa deformált önkormányzati rendszer kölcsönhatása, hogy a helyi Fidesz éppúgy tehetetlen, eszköztelen saját polgármesterével szemben, mint az ellenzék. Ez a belső frusztráció jelenhetett meg Dézsi bukásánál. A kormánypárti többségű közgyűlés most lényegében azokat a jogokat vonta meg Pintér Bencétől, amelyekről Borkai és Dézsi esetén le kellett mondania. Kérdés persze, jó-e az a győri Fidesznek, ha ezentúl a polgármester helyett a Fidesz-vezetésű közgyűlés irányítja túlhatalommal Győrt? Így aztán az esetleges megszorítások, népszerűtlen intézkedések terhét is jórészt neki kell majd viselnie. Van-e még annyi autonómiája a győri Fidesznek, hogy ezt megelőzendő valami hatalommegosztási alkut köt az új polgármesterrel? Hamarosan kiderül.

Mindenesetre Pintér Bence és az őt támogató koalíció eddig több dologban is jobban teljesített az országos átlagnál. Úgy sikerült politikai tőkét kovácsolnia a Győri Ipari Park bővítése kapcsán egy akkumulátorgyár esetleges odatelepülésével szembeni tiltakozásból, hogy valószínűleg sikerült is megakadályozni a beruházást, de legalábbis jócskán csökkenteni a létrejöttét. E téren egyébként az ország más részein ugyanezért protestálók kudarcot vallottak. Illetve (a vasi megyeszékhelyen immár több ciklus óta politikailag sikeres Éljen Szombathelyhez hasonlóan) létrehoztak egy olyan ernyőszervezetet, amely garantálhatja az azt támogató, országosan a küszöb alá zuhant kisebb ellenzéki pártok (LMP, Momentum, MSZP) helyi politikai túlélését is. Az ellenzéken (vagyis a NER mindenkori alternatíváján) belüli sokszínűséget a 2022-es választás után mindinkább az oldal többi pártja fölé növő, a versenytársakat "lenyeléssel" fenyegető DK veszélyeztette. Az idei kampányban pedig a Tisza darálta be a "régi ellenzéket". Ugyanakkor van egy szabad szemmel is látható réteg, amely kritikus a NER-rel, de nem akarja, hogy Orbánt egy Gyurcsány Ferenc-, vagy Magyar Péter-típusú politikai vezér személyére épülő mozgalom kizárólagos feles vagy kétharmados uralmán alapuló egypárti kormányzat váltsa. E helyett szívesebben látnának valami "többszólamú", belső fékeket és ellensúlyokat is felmutató, a civilekkel is számoló koalíciós struktúrát a jelenlegi rendszer helyén. Számukra inkább a győri modell lehet a NER-buktatás inkubátora.

(Címlapképünkön: tiltakozók a 2019-ben megválasztott győri képviselő-testület utolsó ülésén, 2024. szeptember 24-én. Forrás: Pintér Bence Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.