Best of Sorköz – Ezek voltak a kedvenc könyves cikkeink idén

  • narancs.hu
  • 2023. december 30.

Sorköz

A magyarnarancs.hu online könyves rovatában idén is több száz cikk jelent meg. Kiválasztottuk a legemlékezetesebb interjúkat, könyvismertetőket és riportokat.

Nem lennénk meglepve, ha kiderülne, hogy Dr. Máté Gábor magyar származású kanadai orvos traumákkal, modern életvitellel foglalkozó vaskos kötete idén is ott volt a bestsellerlisták élmezőnyében. Bolla Ági írt a kötetről, megállapítva: „Hatalmas kutatómunkát és sokrétű, mély tudást tükröz a könyv. Nem könnyű olvasmány, lehetetlen átfutni rajta – vagy legalábbis nem érdemes.”

Feleky Károly nevét nem sokan ismerik: a New Yorkba kivándorolt férfi a harmincas években szerette volna közkinccsé tenni magyar nyelvű könyvtárát, de a magyar állam nem akarta megvenni az értékes gyűjteményt. Az izgalmas 20. századi történetről Bozai Ágota cikkében olvastunk.

A Magvető Kiadó irodalmi útikalauz-sorozatának újabb kötete Szabadkára kalauzol, Csáth Géza szülőföldjére. A könyvről Ambrus Vilmos írt, aki maga turistaként, kirándulóként rendszeresen bejárta a környéket.

Láthatatlan árvák című antológia olyan novellákat foglal magába, amelyek függőségekről, diszfunkcionális családokról, szülők szenvedélybetegségéről szólnak. A kötet egyik szerkesztőjével, Hoffmann Kata klinikai szakpszichológussal Csendes-Erdei Emese beszélgetett.

Varlam Salamov tizennyolc évet töltött a gulágon, miután elítélték egy röpiratért 1929-ben. A Kolimai történetek hosszabb és rövidebb elbeszélések gyűjteménye, amelyek épp olyna kopogósak és szikárak, mint a munkatáborok kegyetlen világa. Mosolygó Miklós írt a kötetről.

Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóját ünnepeltük idén. Egy négy résztvevős beszélgetésen hozzáértők azt taglalták, vajon mit jelent a mai fiataloknak Petőfi, ismerik-e a költőt külföldön, és hogyan kezdődött a Petőfi-kultusz? Az is szóba került, lehet-e celebnek nevezni a költőt. Ambrus Vilmos tudósított az eseményről.

Az év egyik eseményszámba menő megjelenése kétségkívül a vaskos Háború és béke új fordítása volt. Bolla Ági alaposan kifaggatta Gy. Horváth Lászlót a munkáról. Azt is megkérdezte tőle, talált-e inkonzisztenciát, hibát a regényben, miután tíz-tizenötször olvasta.

A Sorköz Olvasni muszáj sorozatában rendszeresen írunk korábban megjelent könyvekről, akár klasszikusokról is. Csabai Máté egy kultikus regényt vett elő, a Fahrenheit 451-et Ray Bradburytől, aminek ürügyén a figyelemgazdaságról is támadt mondanivalója.

Születésnapomra című József Attila-vers talán a legtöbbet parafrazeált költemény a magyar irodalomban. Juhász András összeszedett néhány átiratot a tanítványaitól és saját írásaiból.

Karl Ove Knausgård thrillerszerű új regényét sokan az év legjobb megjelenésének tartják. Czenkli Dorka a fordítót kérdezte a Harcom-sorozatról, a skandináv irodalomról és az új könyvvel (Hajnalcsillag) való munkáról. „Olyan történt velem, ami korábban még soha, pedig már közel száz regényt, drámát fordítottam. Azon kaptam magam, hogy ezt a szöveget izgalmasabb fordítani, mint olvasni” – vallotta be Kúnos László.

Egy alig ismert történetről szól a II. világháborús lengyel hírszerző, Pilecki kapitány jelentése, aki 1940-ben hagyta magát elfogni és az aushwitzi táborba záratni. Az erről szóló, nehezen beszerezhető kötetről (Witold Pilecki lovassági kapitány auschwitzi jelentéseBakos András írt.

A szülők hajlamosak túlizgulni a gyereknevelést, azt gondolni, hogy most a kis jövevényt kell minden középpontjába helyezni. Michaeleen Doucleff azonban, miután bejárta a világ elrejtett közösségeit, úgy találta, mi, nyugati szülők, furák vagyunk. Könyvében, amiről Zeck Julianna írt, kifejti, hogy nem kontrollálni kell a gyerekeket, hanem együttműködni velük.

Babarczy Eszter új, Néhány szabály a boldogsághoz című könyvében két történet olvasható napjaink Magyarországáról. A szerzővel irodalomról és közéletről beszélgetett Papp László Tamás, és azt is megkérdezte tőle, miért kritizálja az ellenzéki tábort.

Épp most érkezett a szomorú hír, hogy elhunyt napjaink nagy költője, Kovács András Ferenc, aki csak pár napja kapta meg a frissen létrehozott Bertók-díjat. Az elismerésről Bajnai Marcell beszélgetett a hagyaték gondozójával, aki azt is elmondta, az inflálódott állami díjak alternatíváját kívánják megteremteni.

Kiderült, hogy a 6:3-ról egy brit szerző, Matt Clough írta a legérdekesebb könyvet. Fekő Ádám cikkében hosszan taglalja, miben volt progresszív és forradalmi a magyar aranycsapat, hogyan jöhetett létre ilyen Rákosi korában, és mit tanulhatna a receptből Magyarország akár ma is.

A magyarnarancs.hu szerzői idén is összeállítottak több tematikus könyvlistát: egy-egy témakör mentén összegyűjtöttük kedvenc olvasmányainkat. Így került fókuszba a CSALÁD, Húsvét kapcsán a NYULAK, nyáron a TENGER. Legutóbb pedig azokat a NAGYREGÉNYEKET gyűjtöttük egybe, amiket magunk is olvastunk.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.