Tartalom

MaNcs, VIII. évf. 51-52. szám, (1996.12. (1996-12-19)

Egotrip

Keresztury Tibor: Keleti kilátások

Egotrip

Karácsonyi előzetes

Életemben legjobban egy biciklinek örültem. Ott állt a fa alatt, csillogott a fényben, kék volt és orosz. Moszkvából tolta Miskolcra egy angyal, részvéttel voltam, elfáradhatott.

Egotrip

Kádár Tamás: Reklámocska

A december általában elég húzós hónap a reklámosok életében. Vagy talán inkább a fogyasztókéban. Mert mi legkésőbb november közepén-végén csatasorba állítjuk a lila, kék, néha esetleg piros Mikulásokat, beindítjuk az akciók akcióját, legyártjuk a karácsonyi üdvözlőlapokat, szóróajándékokat. Általában hideg fejjel, néha érzelemtől könnybe lábadt szemmel dolgozzuk ki a stratégiát, miért is lesz olyan jó az embereknek, ha a mi ügyfelünk termékét teszik ki a kiscsizmába vagy a karácsonyfa alá.

Egotrip

Bodoky Tamás: Fájlövés

A számítógépemről jól látszik a bolygó, a desktopon a Föld kékesen derengő űrfelvétele valahol a MIR orbitális pályája felett, napelemein a Nap hideg fehér fénye izzik, fedélzetén átlátszó műanyag tasakokból metálvörös áfonyalekvárt esznek és gőtéket tornáztatnak az asztronauták. Az égi rovar alatt felhők örvénylenek, a felhők mögött, ha sokáig nézem a képet, a Kárpát-medence hangyafasznyi barna foltja (vö. Nagy-Magyarország), közepén meg ott látom magamat, amint egy ablaktalan szobában az íróasztalon nyíló kozmikus perspektívában gyönyörködöm. Látok aztán nyolcmillió másik gépet is, a modem másodpercenként tizennégyezer bájtot köp elém, a gép nyolcszázötvenmilliót tárol és harminckétmilliót meg is jegyez. Százmillióig számol el egy másodperc alatt. Kevés.

Egotrip

Hammer Ferenc: Paszták népe (Mesék)

A népek meséi, mint szájhagyomány útján átörökített tradíciók, sokatmondóak az illető nép világképével, problémáik "szerkezetével" és problémamegoldó stratégiáikkal kapcsolatban. Egyik iskolai olvasókönyvemben például a preszovjet hős népével a sötétbe borult rengetegben bolyong (eleve, hogy kerül a nép az erdőbe?), a végpusztulás határán a hős arra a döntésre jut, hogy szívét - mely magától értetődő módon lángol - kitépve és magasra emelve mutatja az erdőből kivezető utat, hős meghal, nép megmenekül. Q.E.D. E kicsiny, egy mondatban elmondható mesében benne van a napfogyatkozásos kelet-európai felvilágosodás szürkülete, az értelmiségi messianizmus, a fényfakasztásra való hajlandóság magától értetődősége, továbbá minden kelet-európai entellektüel, önemésztő lumen, aki csontjában érzi, hogy ha nem ég, ha nem világosít fel, akkor itt minden meghal, vagy legalábbis továbbra is meghalásban fog szenvedni - és akire persze hallgatni kell, mert ő a letéteményese a kibontakozásnak a rengetegben. (És minthogy egyszer minden kapanyél elsül, Moldova csak jól mondta azt az egymillió pici krisztust.)

Egotrip

Tóth Gábor András: Szabadláb

Szóljon az első írás az orvosokról, akik az ügyvédekkel és a papokkal együtt legbelsőbb titkaink tudói. Feltárjuk előttük szégyellt betegségeinket, hibáinkat, bűneinket. Bízunk bennük, mert féltjük egészségünket, szabadságunkat, üdvözülésünket.

Publicisztika

Publicisztika

Eörsi István: Fészek

Most születő irományommal kedvem ellenére gyarapítom publicisztikai munkásságomat. Nyilván ezért hánytam el valahova Vásárhelyi Máriának a Magyar Hírlapban megjelent jajkiáltását, éppen azt, amelyik írásra késztet. Veszteségemből megpróbálok profitálni. Ha nincs szöveg, akkor idézgetés helyett egy vödröt bocsátok le kedélyem mélyvizébe, és az olvasó igya meg, amit felhúzok onnan.

Publicisztika

Kell a dili

Lapzártánkkor már jóval több mint kétszázezren voltak, és csak Belgrádban - a vidéki városokat még nem is számoltuk. Ha forradalom lesz belőle, és miért is ne lehetne, és ráadásul nem olyan, aminek valamilyen karhatalom tesz pontot a végére, akkor ez lesz Ká-Európa legvidámabb forradalma. Ami váratlan fordulat lenne: a rendszerváltás legvidámabb forradalma a rendszert váltó Kelet-Európa (1990-től egészen idén november végéig) egyik legkilátástalanabb helyén. Mert az, amit a negyedmillió belgrádi heppeningművész most a szerb főváros utcáin elővezet, leginkább ´88-89 jelentős eseményeire emlékeztet: a Duna-tüntetésre, a Vencel téri csilingelésre meg a Fal tövében zajló dilire. Iliescu bukása után az utolsó olyan volt kommunista távozna, aki még soha senkinek nem adta át a hatalmat. Talán ezért is megy neki olyan nehezen; és talán ezért bírta elkövetni azt az ostobaságot, hogy meghamisítsa a novemberi helyhatósági választások eredményeit. Rendes volt kommunista így nem viselkedik: rendes volt kommunista megérti az idők szavát, tárgyal, részt vesz a kerekasztalon, aztán elkullog, meghúzza magát, szorgoskodik, és adott esetben visszajön. No, ez az, ami Szerbiában nem történt meg. 1990-ben a (korántsem volt) kommunisták formailag alkalmassá tették ugyan az alkotmányt arra, hogy többpárti választásokat lehessen a segítségével lebonyolítani, de ezzel vége is szakadt a dolognak. Lett helyette a Szlovénia, Horvátország és Bosznia elleni háború, háborús propaganda és virtuális egypártrendszer, nyomor meg a kollektív megaláztatások sorozata, a balkáni puha zsarnokság unalomig ismert változata (nem hiába szereti azt Slobodan Milosevic, ha Nikola Pasichoz, a két háború közti jugoszláv miniszterelnökhöz hasonlítják dalnokai).

Publicisztika

Dobrovits Mihály: Stratégiai kalauz (A "fejlődők", Európa és a magyarok)

Miközben a "fejlődő" világról akarok írni, nem ok nélkül jár bennem a gondolat: voltaképpen erről az országról beszélek. Legfőképpen arról a teljesen hamis és beképzelt biztonságérzetről, hogy nekünk nincs közünk ahhoz, ami ezekben az országokban történik. Bőven elegendő, ha szemünket gárgyán a "Nagy Testvérre" meresztve laza körforgással riszáljuk előttük a fenekünket - ezt nekik! Na, bumm, legfeljebb a fogukat csikorgathatják ránk, akik a kerítés túlsó oldalán állunk.

Belpol

Belpol

Kulturális hírek

Filmhíradó Dokumentumfilmet forgat Nadine Gordimer: a Nobel-díjas dél-afrikai írónő a közelmúltban átélt történelmi változásokról, a múltról és az elképzelt jövőről faggatja riportalanyait, Johannesburgban Gcina Mhlope író-színésznőt, Ntutho Matlana apartheidellenes forradalmárból lett gazdaságpolitikust és Mongane Wally Serote írót-parlamenti képviselőt, Berlinben pedig az egykori NDK és NSZK idősebb írónemzedékéhez tartozó Christa Wolfot és Günter Grasst, az exkeleti fiatal írókat képviselő Thomas Brussigot és Josef Kleihues építészt, akinek legutóbbi munkája a berlini Hamburger pályaudvar kortárs művészeti múzeummá alakítása volt. A film operatőre Nadine Gordimer New Yorkban élő fia.Az év végi hajrát futó amerikai filmpiac két legfrissebb slágere a Space Jam és a 101 kiskutya: előbbiben a Michael Jordan kosárzsenije mellé rendelt komputeranimációk három hét alatt 68 millió dollárt hoztak, utóbbiban az igazi kutyák és sztárok, mindenekelőtt a Szörnyella de Frászként gonoszkodó Glenn Close révén életre keltett rajzfilmfigurák öt nap alatt 46 millió dollárt.1997.

Belpol

Ferencvárosi Torna Club: Zsebcselek

Ki akarja bekebelezni a Fradit? Egyáltalán: kié most a Fradi? Ezekre a kérdésekre nehezebben kap választ az érdeklődő, mint arra, hogy mi is a Fradi. "Más"; "a Fradiban csak égni lehet"; "a Fradiért élni vagy meghalni", hallja sokszor, kérdezzen akár nyugdíjast, akár milliókat kereső aktív futballistát. A Fradi tényleg más. Erről persze nem játékos, nem edző és nem menedzser tehet, még csak nem is a szurkoló, hanem az a majd száz év, amit ez az ország végigélt az ő csapatával. Tapasztalja ezt minden új játékos, akit tízezrek buzdítanak vagy küldenek az anyjába, tudja a klubvezetés, az üzlet és a politika, számol vele és kihasználja, amíg lehet.

Belpol

Platformok az MSZP-ben: Duplaszoci

Vígjátékba illő fordulat: szocialista platform alakult az MSZP-ben. A szocialista szocialisták úgy érzik, szocialistábbak a párt többi szocialistájánál, s ebből nyilván messzemenő következtetéseket vonnak le. És mi van a Baloldali Tömörüléssel vagy a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért nevezetű csoporttal, amelyek szintén az MSZP-t szabdalják? Ez annál inkább érdekes, mivel az ideális MSZP-s baloldali érzelmű, szocialista, és a szociáldemokráciát tartja az országvezetés megfelelő ideológiai alapjának.

Belpol

Szlávy Bulcsú mint regényíró: "Én vámszabadterületté tenném egész Magyarországot"

Szlávy Bulcsú megkapta élete első kézigránátját. A Balaton északi partjának Keresztapjaként aposztrofált vállalkozó azonban - legalábbis egyelőre - még nincs a likvidáltak egyre bővülő listáján, hiszen a neki átnyújtott robbanószerkezet marcipánból készült. Minderre írói debütálása és születésnapja alkalmából került sor egy budapesti spanyol étteremben.

Belpol

A Szokai-Tocsik-ügy: X-akták

Sikerdíj, forintszázmilliók, titkolt és homályos politikai kapcsolatok, pártközeli cégek, rendőrségi nyomozás, miniszter menesztése, parlamenti vizsgálóbizottság, életveszélyes fenyegetések, rendőri védelem, bank- és levéltitkok megsértése, kiszivárogtatás, cáfolat, no és egy húzónév, amellyel mindezt jól el lehet adni - mi kell több egy igazi sztorihoz? A Tocsik-ügyként elhíresült kis magyar Watergate-ről azonban számtalan ki- és meghallgatás, nyilatkozat és interjú után sem lehet pontosan tudni, hogyan is történt valójában. Az eddig napvilágra került adatok (jegyzőkönyvek, hivatalos levelek) és a konspiratív körülmények között (értsd: suttogva) elmondott információk alapján most megpróbáljuk összerakni a mozaikdarabkákat, még mielőtt Nikolits miniszter ezt is titkosítja nyolcvan évre.

Külpol

Külpol

Európai Unió: Elődöntés

Huzavona az utolsó pillanatig, aztán a dublini csúcsértekezlet nagyjából-egészében áldását adta a pénzügyi unióra, bár a működtetésével kapcsolatos kérdésekben továbbra sincs egyetértés. Németország egy szigorú szankciórendszer mellett kardoskodott magára maradva. A dolog legsúlyosabb szépséghibája, hogy amennyiben a büntetések érvényben volnának, Bonn-nak azonnal hatmilliárd márkát kellene zárolnia az európai központi banknál.

Külpol

Szcientológia Németországban: Buzgalmi állapot

A demokráciát fenyegető totalitárius veszély vagy a bűnöktől mentes világhoz vezető út? Pszichikai terror vagy teljes lelki szabadság? Ami az Egyesült Államokban hírességek által támogatott, adómentességet élvező közhasznú egyház, az Németországban profitorientált vállalkozás, de még inkább titkosszolgálati megfigyelésre érett pszichoszekta. A szcientológia egyház Kelet-Európában is nyomul.

Könyv

Nádas Péter

Könyv

Ha férfinak születtél volna

"Saját arcunk tükröződött azok arcán, akik körben ültek. Nehéz volt megmondani, ki a nő, ki a férfi. Ezekből az arcokból másféle szépség sugárzott, mint amilyet gyerekkoromban oly nagyra tartottak a tévében vagy az újságokban. A szépségnek azon fajtája volt ez, amivel nem születik az ember, hanem óriási áldozatokat hoz érte; ezért a szépségért meg kell küzdeni."

Film

Film

Egy úr, fehér oroszlánnal (Josef Skvorecky´ író)

"Az a pasas vagyok én, aki olyan hosszan csókolódzik azzal a gyönyörű szőke asszonnyal. Igaz, hogy ezt a jelenetet Nemec aztán kivágta a végső változatból" - mondta magáról Skvorecky´ az Ünnepségről és vendégekről című filmre hivatkozva. Mi azért ennél valamivel többet tudunk róla, hiszen számos regénye, elbeszélése magyarul is megjelent, utoljára a Csoda. Ennek előzményét, A gyávákat még a szocialista könyvkiadásnak köszönhettük, mint ahogy a Boru"vka felügyelő szomorúságát és más detektívtörténeteket is, melyek kiadását állítólag később megbánták kultúránk egykori derék őrzői. Josef ugyanis 1970-ben, mint annyian arról a tájról, távozott. Kanadában telepedett le, angol és amerikai irodalmat ad elő választott hazája egyik előkelő egyetemén, még ma is, 72 évesen. Még a rendszerváltás is csak látogatóba bírta Prágába csalni. Nekünk mégis a cseh új hullám filmeseivel fonódik össze a neve. Õ az a pasas, aki diplomát osztogat a Bűntény a mulatóban elején, és Menzel ezt a jelenetet nem vágta ki a filmjéből.

Film

"Slyt én választottam" (Rob Cohen filmrendező)

Péntek 13-án megnyitotta kapuit a Pólus Centerben lévő Cineplex Odeon, a harmadik magyarországi multiplex mozi. A nyitóelőadás a Daylight című új Sylvester Stallone-film európai ősbemutatója volt - mindössze egy héttel az amerikai bemutató után. Ebből az alkalomból járt itt Rob Cohen, a Daylight rendezője, akinek másik filmjét, a Sárkányszívet is decemberben mutatták be Magyarországon, és mesélt.

Film

Szemből az angyal – Kerekes Éva színésznő

Ne szépítsük, a szerk. kedvenc színésznője. Kaposváron született, a főiskola kezdete óta pesti polgár. Évekig a Radnóti Színház tagja volt, egy ideje szabadúszó. Színházi szerepei számosak, leghíresebb filmszerepe tán a Zsötem szendéje. Eddig. Most Simó Sándor szemlén bemutatandó filmjének főszereplője. Ne szépítsük, ennél szebb már úgysem lehet.

Film

Európa Filmhét: A lapátra tett isten (Joao Cézar Monteiro: Isteni komédia)

Azt gyanítom, hogy az isteni komédia maradéktalan élvezetéhez nem árt benne lenni a korban. Akinek megvan még az összes csikófoga, röptében kapja el (be) a legyet, fast fooddal áldoz a gyomornak, és utcán nyalja a gépi fagylaltot, az nem lesz vevő a portugál Joao César Monteiro filmjére, melyet Isteni komédiaként játszottak el az Európa Filmhéten. (A Comédia de Deus: az eredeti címben a főhős neve rejtőzik, akit Joao de Deusnak hívnak, és aki játssza - Max Monteiro -, talán nem is olyan távoli rokona lehet a rendezőnek.)

Film

Filmrendezők színházban: A nagy ivás (Gothár Péter a Katonában)

Aki a Moszkva-Petuski utat oda-vissza megjárta, az ne csodálkozzék, ha a végén a detoxban ébred, és már nyomják is a kezébe a kényszergyógykezelésre szóló zárt osztályi beutalót. Venegyikt Jerofejev színdarabja persze nem ilyen közvetlenül folytatja a fent nevezett nagy alkoholregényt. Hősét nem Venyicskának hívják, hanem (Gurevics) Lvovuskának, és nem is ama Vörös térbe torkolló nagy utazásra következik a hatósági finálé. De a többi stimmel. Ahhoz a kevés íráshoz, amelyet Jerofejev a főmű, a nagy ivás árnyékában mintegy melléktermékként elkövetett, bőven elég volt egyetlen téma is.

Film

Filmrendezők színházban: Kísérleti csarnok (Kamondi Zoltán Miskolcon)

A miskolci teátrum direktora, Hegyi Árpád Jutocsa és a csarnok művészeti vezetője, Kamondi Zoltán azzal a szándékkal hívta életre a Csarnok Kultusz Motelt, hogy legyen egy hely, ahol a legújabb színházi kutatások és kísérletek eredményét a nézők elé tárva kibányászhatóvá válik mindaz, ami bennünk - a publikumban és az alkotókban - rejlik.

Film

Film: Stefan cel Mare-képeslap (Koltay Gábor: Honfoglalás)

Nem mondom, hogy nincsenek előítéletek. Midőn először hallottam a Honfoglalás című nagy ívű projekt szárba szökkenéséről, minden porcikámban tiltakoztam a gondolat ellen. Aztán megpróbáltam ironikusan felfogni: tettem is javaslatot a szerkesztőségben, hogy egy közös mozilátogatás legyen az ünnepi ajándék a munkatársaknak, a Koltay-film bizonyára annyira rossz, hogy már camp. A kollégák körében nem aratott osztatlan sikert az ötlet, pedig be is lehetett volna ragasztani a jegyeket a brigádnaplóba, és a terv szerint nyerítve röhögtünk volna az elbénázott jeleneteken. Különben is egy szerkesztőségben, ahol így meg van roppanva a nemzettudat, nem ártott volna példát mutatni magyarságteljesítményből. Aztán kiderült, hogy lapzárta, meg íráskényszer, meg csak egy karácsonyi médiafogadás utáni éjszakai előadás megtekintése fér bele; a közös élménynek annyi. Az idegen szívű médiahepajon mondtam néhány embernek, hová is veszem az irányt, mire olyan mérvű volt a sajnálkozás és lesajnálás, hogy ősi angolszász ösztön szerint elkezdtem az underdognak szurkolni, és rövid meditációs tréninggel kiüríteni magamból a Koltay Gáborral, az ő előéletével és munkásságával, valamint az általa képviselt rózsaszín-világosbarna gondolattal szembeni eredendő ellenszenvemet.

Film

Film: Nem így jöttem (Koltay Gábor: Honfoglalás)

Az a jó, ha az ember előre kijelöli a menekülés útvonalát, ellenőrzi a zárat a vészkijáraton. Mint a Spartak edzője a Slavia elleni összecsapás előtt. "Jaj, az a helyzet, hogy nagyon sok a sérültünk, és játékosaink némelyike az Ostrava ellen besárgult. És idegenben lépünk pályára, ahol kerek a kapufa, ráadásul nekem az anyósom is kiállt a csatasorból, tetten érték kvárglihamisítás közben." S lőn. Slavia benyom hármat az első tíz percben, "na ugye, én megmondtam".

Zene

Zene

"És az alma naranccsá lett" (Northrop Frye: Kettős tükör (A Biblia és az irodalom))

A mai ember gondolkodási és nyelvi kategóriái szerint az Újszövetség egyik központi állítása, az Ige testté lett, legalább olyan értelmetlen, mint a címünkben szereplő mondat. Northrop Frye - akit az angolszász irodalomkritika egyik legnagyobb huszadik századi művelőjeként tartanak számon, és akit kevés számú magyarországi ismerője egymás között csak "az öreg Frye"-nak becéz - páratlanul eredeti és nagyszabású vállalkozás keretei között igyekszik valamelyest eloszlatni a jogos értetlenkedést.

Zene

Magyar Glóbusz: Üzlet, menet

A kérdés nem az, hogy 1996 a botrányok éve volt-e - a közvélemény szemében az év belpolitikai szimbóluma alighanem a Szokai-Tocsik-ügy -, hanem az, hogy miért éppen 1996 lett az. És hogy a botrányokon kívül történt-e még valami itt idén.

Zene

Világfalu: A szeszélyes élet éve

Háború jobbára nem volt az idén, a viszonylagos békében volt idő, hogy összeérjenek a dolgok. Az első és a második világ például, amennyiben létezik ilyesmi, egyre több tekintetben árul el hasonlóságot, lassan már azt is nehéz eldönteni, melyiküknek kéne először gratulálni ehhez. Darabolódik a harmadik, tagolódik be Latin-Amerika, Ázsia külön hatalom, Afrikáról meg lassan el kellene dönteni, mi legyen vele.

Zene

Gép + Narancs: A háló éve

Látszólag egy év, a gépekben azonban gyorsul az órajel: exponenciális növekedés, bazi nagy forradalom, idén már nem kell magyarázni. Az év embere a számítógép, korunk hőse a rendszergazda, a kedvenc drog az Internet. Ketchup, bomba, mangapornó: 1996, virtuálisan.

Zene

Élet + Mód: A gyorsulás éve

Idén csak kettő és fél évszak volt, korrekt tél, aztán azonnal nyár, majd valami gyanús átmenet. Ez az év azonban nem csak az éghajlati változások miatt volt különleges: befejeződött a váltás, a rockandroll-életformának végleg leáldozott, teljes pompájában tárult fel egy új kor, ami teljes életmódváltást követel azoktól, akik meg akarnak kapaszkodni a dolgok felszínén. Ez persze csak a zajos kisebbség, a többieknek továbbra is marad a munka és a szerelem, bíbelődés az örök dolgokkal.

Zene

Kultúra: Az Ország mint ünnep

A Botond elnevezésű, 18 karátos aranyórától a Honfoglalás című P. Mobil-lemez reneszánszáig 1996 minden ízében a millecentenárium éve volt. Országszerte ezernyi kulturális rendezvényt szenteltek az évfordulónak, s aki ott volt, állítja: leghangulatosabbra a kis közösségek ünnepei sikerültek. Amit viszont nagyobb szabásúnak képzeltek el a szervezők, az inkább visszafelé sült el.

Zene

Egy év elmúlt (MaNcs-szavazás)

Nem volt könnyű. Az év sem és az összesítés sem. Minden eddiginél több válasz érkezett be szerkesztőségünkbe: december 3-án kora délután Svájcból hozattunk lavinamentőket, az utolsó pillanatban - de három munkatársunkat azóta sem találjuk, szag után sem. Általános tanulság egyébként, hogy az olvasó alig változik, aki egyszer bekerül a listára, az ott marad. Az idei értékelés legszórakoztatóbb momentuma az erőteljes Horn-Torgyán-párviadal volt. Látni kell azt is, hogy Torgyán doktor és Clinton elnök elmozdíthatatlan, Hegyi Barbara nemkülönben. Voltak érdekességek is: az értékelés kezdetekor úgy tűnt, hogy legtöbben a barátnőjüket vagy a feleségüket tartják a legvonzóbbnak a világon. Aztán mégis: Sharon Stone. A férfiego viszont megerősödött, legtöbben szerényen magukat tartják legvonzóbbnak. Volt persze olyan huncut is, aki saját művét nevezte egy kategóriában. Nincs a listán - kevesen volt. Zárójelben a tavalyi helyezések láthatók.

Lokál

Lokál

Kínai konyha: Budapest, Chinatown

Bár olyan asztal Pesten nincs, aminek az aljába lehetne az élő majmot szerelni, és a koponyaműtét után kikanalazni az agyvelejét, mint ahogy arról a Tang kori csemegéről sem hallottam még, hogy az újszülött - még vak - bambuszpatkánybébiket eleresztenék az asztalon, és némi evőpálcával taszigálós adrenalin- és vércukorszint-emelés után felkapnák, majd megmártanák mézben, és hamm, egy falat, de a tény tény marad: nagyon sok helyen lehet már Budapesten kínai ételt enni.

Lokál

Tévéshopping: Tony szerint a világ

Az egész karácsonyi hajcihő elkerülhetetlenné teszi a zsír- és szénhidrát-túlfogyasztást, ez ellen nem is küzd már senki, elkerülhetetlen, kész. Pozicionálisan nem elhanyagolható közelségbe kerül viszont az új év a maga elkerülhetetlen fitnessfogadalmaival. A fogyitabletták, szűzteák ideje kifutott, most a munkásabb segédeszközök ideje érkezett el.

Lélek

Lélek

Robbanó modor

A magyar állampolgár, illetve a vele jobbára hasonló kötelességekkel felruházott és persze jogokkal is rendelkező külföldi reggel felkel, leporolja magát, beüti a könyökét a variába, beüti a feleségét a gázsütő ajtajába, beüti a gyerekeit a talajba, majd elindul sorsa felé.

Tudomány

Tudomány

Poszt-Elektrosokk: Félelem és reszketés a neccen (Cybergonzo)

Szép hagyomány a Narancsban, hogy a karácsonyi számban valamilyen formában megemlékezünk történelmi előképünk, az amerikai gonzo-újságírás nagyjainak munkásságáról. Tavaly valóságosan látogattunk el Dr. Gonzo (Hunter S. Thompson) coloradói otthonába, idén, ebben a csak virtuálisan létező évben a Háló és a Gonzo viszonyát vizsgáltuk.

Tudomány

Szív és robban – Trabant-Wartburg-találkozó

Egy szmogmentes, kora szeptembert idéző novemberi délután értesültem arról, hogy országos Trabant-Wartburg-találkozó lesz. Azon hirtelenjében elhatároztam, hogy utánajárok, kinek és miért fontos a tisztátalan hírű, technikai zsákutcának bizonyult, ámde mégis korszakos jelentőségű kétütemű személyi közlekedés kultuszának tisztelete a környezetbarát, 16 szelepes ezredforduló hajnalán.