Snoblesse
A kamarazene fanatikusai – Kokas Katalin hegedűművész
Budapest Fesztiválakadémia – július 21. és 24. között a Zeneakadémián.
(2016-05-12)
Budapest Fesztiválakadémia – július 21. és 24. között a Zeneakadémián.
A felcsúti kisvasút első szakaszának szűk körű átadóján Orbán Viktor már arról beszélt, hogy Csákvárig kéne lefektetni a síneket. A térség miniszterelnöki biztosa pedig azt indítványozta, a másik irányban meg se álljanak Bicskéig.
Ma reggel megint kiderült valami hányingerkeltő dolog Kiss Lászlóról. Semmi új, csak másvalakivel is erőszakoskodott.
Lapunk megjelenése előtt járt le a határideje annak, hogy a fölkért szervezetek, intézményvezetők véleményezzék a leendő szakközépiskolák és szakgimnáziumok módosított kerettanterveit. A tervezett változtatások már hetekkel ezelőtt nagy fölzúdulást keltettek az érintettek körében – sajnos, csak közöttük. Pedig az össztársadalmi tiltakozás volna a méltó reakció a szakiskolai oktatás végletes lezüllesztésének a szándékára.
Abban, hogy a költségvetési törvényben eldug egy kormány egy-két meglepetést, nincsen semmi kivételes.
Május 7-én volt 20 éve, hogy Magyarország tagja lett a demokrácia, a jogállam és a piacgazdaság iránt elkötelezett Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek, az OECD-nek.
Magyarországon lényegében megszűnt a kormányzati hatalom kontrollja. Az ügyészségek Orbán kottájából játszanak, a bíróságokon viszont találni még a jogállamiság mellett elkötelezett bírókat – kérdés, meddig maradhatnak talpon.
A kvótaellenes népszavazással Orbán Viktor talán visszaveheti a kezdeményező szerepet a belpolitikai térben, ám kicsi az esélye, hogy a referendum eredményes lesz. De egy elsöprő siker sem érne sokat a „betelepítés” ellen.
Van-e esélyegyenlőség a klasszikus zenében? Milyen dolga van a női muzsikusoknak, zeneszerzőknek, karmestereknek, énekeseknek? A férfidominancia egyértelmű, de a helyzet nem olyan rossz.
Matematizált érzelem, ezt mondják a zenéről a zenetudósok. Míg azt tudjuk, hogy a zenei és a matematikai tehetség összefügg és hogy Bolyai János hegedült, az már kevéssé világos, honnan ez a szoros kapcsolat.
Unalomig ismételt történet a Deftones-sztoriból a basszusgitáros Chi Cheng szomorú sorsa, de ezt a kritikát sem kezdhetjük másképp.
A három derék berlini, Sascha Ring (alias Apparat), Gernot Bronsert és Sebastian Szary (utóbbiak a Modeselektor duó) zenéinek receptje kissé leegyszerűsítve már az alkotóelemekből is kikövetkeztethető: afféle szellemes portmanteau.
Volt dadaista, szocialista és alkoholista, burzsoának öltözött polgárpukkasztó, egyházalapító és esernyőgyűjtő. S mind e zavarba ejtően jó maszkok mögött: zabolázhatatlan fantáziájú, nagy zeneszerző.
Szóban nem gyakran nyilatkozik meg, a pódiumon szerencsére annál többször – hamarosan eljátssza 3000. koncertjét. Kitartóan képvisel ma már kihalófélben lévő értékeket, melyeket saját fiának is sikerült átadnia. Beszélünk régi és új zenéről, és Lisztről is, aki még mindig nincs értékén becsülve.
Nagyon sok minden történt abban a két évben, amióta Drake először beszélt a végül Views címen megjelent negyedik sorlemezéről.
„Gyakran találkozom olyan emberekkel, akik nem járnak színházba, és amikor megkérdezem tőlük, hogy miért, azt válaszolják, hogy azért, mert a színészek ordítanak, mesterkélten, bizarrul beszélnek, a film viszont nem ilyen” – mondja Thomas Ostermeier német rendező, a legnagyobb név, aki az idei MITEM-re eljött (az 1999-es Kortárs Drámafesztiválon már láthatta rendezését a magyar közönség).
Alig pár hete kezdte meg működését a Magyar Művészeti Akadémia kurátoraival feltöltött Nemzeti Kulturális Alap. A magyar kultúra finanszírozásának legfontosabb szerve máris fontos szakmai műhelyeket, jelentős lapokat állított a falhoz.
A napjaink Magyarországára eléggé jellemző történet úgy kezdődött, hogy volt egyszer egy Gazdasági Rádió, aminek 2014-ben, évtizednyi működés után a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elvette a frekvenciáját, és odaadta egy általa méltóbbnak tartott valakinek, aki ezt meg azt csinált vagy nem csinált vele, a lényeg, hogy a végén valahogy a simicskai kebeltől elidegenedő Gajdics Ottó és köre eszkábálta össze rajta a Karc FM-et.
Neve több mint húsz éven át összefonódott eltűnt gyerekekkel foglalkozó tévéműsorával. A Csellengők első adása 1994 májusában volt, a műsort tavaly szüntette meg az MTVA, noha Magyarországon az 5000 eltűntként nyilvántartott személy több mint kétharmada kiskorú.
Elég néhány inger (allergia, megfázás, hirtelen felragyogó napsütés vagy a hideg), és szervezetünk rohamszerűen üríteni és permetezni kezdi az orrváladékot. Mindannyian tüsszentünk, de viszonylag keveset tudunk róla.
Nincs ma boldogabb hely a világon, mint az angliai Leicester. A futballszurkolók egy hete részegek, részben a sör, de leginkább a sosem volt csoda okán. Minden odds ellenében a bajnokságot a „Rókák” becenévre hallgató Leicester City Football Club nyerte.
Elmérgesedett a viszony a kormány és az Uber között. A cég tárgyalna, de érdemben nem állnak vele szóba, miközben hamarosan a parlament elé kerül az a jogszabály-módosítás, amely lehetőséget adna a fuvarszervező multi applikációjának a blokkolására.
Azon a héten, amikor a világ vezetői korrupcióellenes csúcstalálkozót tartanak Londonban, Budapesten a lopást megkönnyítő törvényjavaslatról szavaznak az országgyűlési képviselők. A javaslatot az adatvédelmi biztos és jogászok is alkotmányellenesnek tartják.
Szélmalom, düftinkabát (a második leghíresebb Paddington mackóé után), bűvésztrükkök.