Tartalom

MaNcs 31. évf. 01–02. sz. (2019-01-10)

A szerk.

A szerk.

A szerk.

Vakulásig

Vajon mire megyünk azzal, ami tavaly de­cember 12., a munka törvénykönyvének (Mt.) módosításait végül is elfogadó parlamenti ülésnap után ebben az országban, azon belül is a parlamenti és a parlamenten kívüli ellenzéki oldalon történt?

A szerk.

A szerk.

A puritán

Remekül telt ez a karácsony is, az origo.hu már szenteste napján, az index.hu pedig az ünnep első napján számolt be arról, hogy milyen lett a budai Várban kialakított miniszterelnöki rezidencia. Olyan volt a két cikk, mint Icuka büntetése az általános iskolában, amikor az anyukájától titkon kölcsönvett nercstólában ment politechnika órára, és a tanár bácsi százszor leíratta vele, hogy puritán, puritán, puritán. Ezek szerint Orbán Viktor új birodalma a maga egyszerűségével tüntet, Magyarország sztárépítésze, a Müpa megalkotója, Zoboki Gábor ezúttal is kitett magáért, és így tovább, és így tovább.

Publicisztika
Egotrip

Egotrip

Várhegyi Éva: Ekotrip

Bankbaj(n)ok

Meglepő fordulattal zárult a magyar bankszektor tavalyi története: december 18-án az MNB felügyeleti biztost rendelt ki a jegybankelnöki rokon Szemerey Tamás érdekeltségében lévő Növekedési Hitel Bankhoz (NHB), valamint megtiltotta, hogy a pénzintézet további kötelezettségeket vállaljon, és ügyfelenként 7 millió forintnál többet fizessen ki a betétekből.

Külpol

Interjú

Külpol

„Egy politikai turista voltam, olyan, mint az idióta turista”

Jón Gnarr komikus, Reykjavík volt polgármestere

2010-ben egy viccpárt, A Legjobb Párt színeiben választották meg az izlandi főváros polgármesterének, és ki is töltötte a négyéves hivatali idejét. A Kétfarkú Kutya Pártról, a városházi korrupcióról, a civilekről és a pozitív populizmusról is beszélgettünk. Meg a Drótról is természetesen.

Belpol

„Rabszolgatörvény” a gyakorlatban

Belpol

Majdnem minden szép

A Henkel körösladányi gyárában jogszabályváltozás sem kellett ahhoz, hogy a munkaadó és az érdekvédelem 68 órában határozza meg a munkahét felső határát. Elrettentő példa, vagy ennél árnyaltabb a kép? A helyszínen tájékozódtunk.

Szakszervezetek döntés előtt

Belpol

NER-hűség vagy ellenállás

Rövidesen eldőlhet, hogy a magyar szakszervezetek közül melyek maradnak fenn, illetve melyek tűnhetnek el a NER süllyesztőjében. Az államtól való részbeni pénzügyi függés nem könnyíti a helyzetüket.

Interjú

Belpol

„Van egy magasabb cél”

Mirkóczki Ádám (Jobbik) az ellenzékről, Gyurcsányról és a titkosszolgálatokról

A Jobbiknál ma már belefér egy közös fotó Gyurcsánnyal, ami fél éve is elképzelhetetlen lett volna. Ki vagy mi változott ennyire? És ha a Jobbik konszolidálódott, akkor egyik prominense miért zsidózik? A párt szóvivőjével, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnökével orosz ügynökökről is beszélgettünk.

Színház

Színház

Színház

Dráma a szájban

Szép Ernő: Patika

Na, mikor fájdul már meg az a fog, a patikusné foga? Mikor következik már be az a fogászati értelemben jelentéktelen, de a patikussegédi szív szempontjából és Szép Ernő színházi munkásságában is fontos fájás, ami előhozza a hősszerelmest a vidéki kocsmagőzben pácolódó, nagy dolgokra vágyakozó pesti fiúból?

rés a présen

Színház

"Húsbavágó lett a rák témája"

Lengyel Anna, a PanoDráma színház alapítója

"Miénk az élet színháza" - Lengyel Annával, a PanoDráma színház alapítójával beszélgettünk stigmákról, beteségről és arról, hogy mi a legtöbb, amit színházzal el lehet érni.

Zene

Lemez

Zene

Az X-akta

Brainfeeder X

Működésének 10. évfordulóját ünnepli a keleti parti zenei színtér egyik legfontosabb vegykonyhája, a tengerentúli Brainfeeder kiadó.

Interjú

Zene

Harcsa Veronika: „Nem ciki a show-biznisz”

Gyémánt Bálinttal közös duójával az európai jazzszíntéren, jazzes hangjával pedig klasszikus zenei körökben vetette meg a lábát. Az újra kvartettben játszó énekesnővel belga grúvokról és a kétlaki európai élet előnyeiről is beszélgettünk.

Gyász

Zene

Szabadságon volt

Peter Ogi (1955–2019)

„Zeneakadémiai osztálytársammal, ifj. Kurtág Györggyel baráti kapcsolatom alakult ki. Sokat jártam hozzájuk, a papája tanított is, s tulajdonképpen rajtuk keresztül ismertem meg azt a művésztársaságot, ami szembement a hivatalos kultúrával, és egy teljesen más értékrendet képviselt, mint amiről addig tudtam” – mesélte tíz évvel ezelőtt egy interjúban, és ezzel akaratlanul is különleges fénnyel vonta be azt az időszakot – a hetvenes évek közepét –, amelyet a többség langyosnak, szürkének és izgalommentesnek tart.

Könyv

Interjú

Könyv

"Igen, magyar vagyok. Ha akarja, az vagyok"

Jón Kalman Stefánsson író

Az alig több mint 300 ezres szigetországnak igen erős az irodalma, nemcsak a regények sikeresek, de a magyarul szinte hozzáférhetetlen izlandi költészet is, utóbbinak egyébként, mielőtt prózát kezdett írni, egyik jelese éppen Jón Kalman Stefánsson volt. A halaknak nincs lábuk című regénye az első magyarul is olvasható műve.

Esszé

Könyv

Világnézetünk alapjai

Márkus György: Kultúra, tudomány, társadalom. A kultúra modern eszméje

Márkus György „életművének jelentőségéről, gondolkodói magatartásának egykor széles körű hatásáról még a bölcseleti irodalom iránt fogékony itthoni olvasóközönség jó részének sincs igazán tudomása”, írta negyedszázada Lakatos András a filozófus 60. születésnapjára összeállított tanulmánykötet előszavában (Lehetséges-e egyáltalán?).

Könyv

Könyv

Velence tükörben

Roger Crowley: Kalmárköztársaság

Az egykori Velencei Köztársaság már a maga korában kitűnt politikai-földrajzi környezetéből, és azóta is afféle kuriózumnak, szabályt erősítő kivételnek számít a középkori és kora újkori történelemmel foglalkozók számára. A nevében szereplő államforma anakronizmusnak hangzik a mai olvasó fülében, még ha akkor a köztársaság nem pont azt jelentette, mint manapság (habár, ugye, köztársasága válogatja…). Pedig abban az időben még számos más városköztársaság, tengeri repubblica is akadt az itáliai és dalmáciai régióban, mindenekelőtt a rivális Genovai.

Interaktív

Rádió

Interaktív

A kis pöcök

Ismeretterjesztő műsor a Bartókon

Épp ugyanazon a napon indult el a Bartók rádió új komolyzenei ismeretterjesztő műsora, amikor Gulyás Márta zongoraművész a Fideliónak azt nyilatkozta, hogy Budapesten „a közönség »színvonala« hanyatlik, a zenészeké szerencsére nem”. Közvetlen összefüggés nemigen van a két dolog között, ám nem kizárt, hogy Bősze Ádám valami hasonló jelenségre igyekszik a maga műsorával válaszolni, mint amiről Gulyás beszél – legalábbis az első adás hangütése erre enged következtetni.

Képzőművészet

Interjú

Képzőművészet

„Bementem az oroszlán barlangjába”

Maurer Dóra festőművész, grafikus

A Műértőben 2011-től megjelenő, a kortárs művészeti élet meghatározó szereplőiről megjelentetett listában az intézményvezetők, galeristák, műgyűjtők után minden esetben az első művész a rangsorban. Idén a Tate Galleryben lesz egyéni kiállítása. 1956-ról, munkásőrökről, autóstoppolásról és arról beszélgettünk, hogy miért nem lett végül erdész.

Lélek

Sztereotípiák, vonzerő és trauma a humorkutatásban

Lélek

Mi a jó humor? A viccek segíthetnek beilleszkedni, de kitaszítani is

Vonzóbbnak és tehetségesebbnek látjuk a jó humorú embereket, pedig lehet, hogy ők pont a legmélyebb félelmeiket rejtik poénok mögé. A viccek segíthetnek beilleszkedni, de kitaszítani is, s ugyan a humorérzéket is lehet tanulni, a legtöbbször nem a tanulás teszi a komikust.

Sport

Sport

Tudta, hogy az asszonycipelés egy sport?

A feleségcipelést a finnek találták ki, akárcsak a mobiltelefon-hajítást meg a mocsárfocit. Rajtuk kívül a litvánok és az észtek is komoly feleségcipelőknek számítanak, általában e három ország egyike adja az aktuális világbajnokot is.

Gasztro
Lokál

Interjú

Lokál

Herczeg Zoltán: „Kánaánt lehetne itt csinálni”

Herczeg Zoltán divattervező

O1G feliratú trikóitól indulva – a divatszakma hazai helyzetén, lehetőségein és a közéleti szerepvállalás szükségességén át – jutottunk el Jézus Krisztusig, ahonnan már csak egy ugrás volt Magyarország potenciálja, s benne az értelmiség szerepe és felelőssége.

Mikrofilm

Grunwalsky Ferenc pályaképe

Mikrofilm

Az ócskás

Minden úgy kezdődött, hogy egy szemüveges fiatalember felpattan egy filmes beszélgetésen az ELTE bölcsészkarán. Szenvedélyes védőbeszédet intéz a hallgatósághoz Jancsó Oldás és kötés című filmjéről. A vitára meghívott rendező csak hallgat, majd magához hívja az ifjú magyar–német szakos hallgatót. A találkozás meghatározza mindkettejük későbbi pályáját.